test

BACKOVIĆ ZA STANDARD: Oni koji hoće vjersku školu moraju sami da je finansiraju, pod lupom licence koje je dala Bratić

V. Karadžić

15/06/2022

07:38

Bivši ministar prosvjete i akademik CANU Slobodan Backović saopštio je u izjavi za Standard da je od Ministarstva prosvjete zatražio da mu dostavi svu neophodnu dokumentaciju o izdavanju dozvola za rad privatnim gimnazijama koje su osnovale Mitropolija crnogorsko-primorska, odnosno Eparhija budimljansko-nikšićka, te da će, ukoliko dokumentacija pokaže da je bilo zakonskih propusta, pokrenuti postupak pred Upravnim sudom za ukidanje licenci privatnim vjerskim školama.

Backović je kazao da je, shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, zatražio od Ministarstva prosvjete da mu dostavi kompletnu dokumentaciju vezanu za izdavanje licenci za rad privatnim gimnazijama “Sv. Sava” iz Podgorice i “Mitropolit hadži Sava Kosanović” iz Nikšića, čiji su osnivači dvije Eparhije SPC u Crnoj Gori, jer je siguran da nedostaje odluka Nacionalnog savjeta za obrazovanje kao i mišljenje Zavoda za školstvo o obrazovnom programu privatnih škola.

Akademik CANU je kazao da još uvijek čeka na odgovore Ministarstva ali će, nakon što ih dobije I pregleda, ukoliko utvrdi da ima zakonskih nepravilnosti pokrenuti postupak pred Upravnim sudom.

“Po zakonu o slobodnom pristupu informacijama zatražio sam od Ministarstva prosvjete da mi dostavi dokumenta na osnovu kojih su oni izdali licence, pošto mislim da sigurno nedostaje odluka Nacionalnog savjeta da će se realizovati određeni program. Samo Nacionalni savjet donosi odluku o programu koji će biti korišćen a zatim ga Ministarstvo objavljuje. Čekam odgovore na sva ta pitanja i kada ih dobijem i vidim da ima zakonskih propusta odnosno dokaza da se ne ispunjavaju svi uslovi za dobijanje licence i da nijesu obezbijedili sve ono što je zakonom predviđeno pokrenuću postupak pred Upravnim sudom da se licence ukinu”, poručio je profesor Backović.

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u tehničkom mandatu Vesna Bratić potpisala je dozvole za rad privatnim vjerskim srednjim školama posljednjeg dana njenog mandata – za podgoričku vjersku gimnaziju potpisala je rješenje 18. aprila, a za nikšićku 14. aprila.

Međutim prije toga je trebalo ispuniti uslov iz Opšteg zakona o obrazovanju prema kojem ‘mjerila za utvrđivanje punovažnosti i jednake vrijednosti obrazovnog programa privatne ustanove sa javno važećim obrazovnim programom donosi Nacionalni savjet, na predlog Zavoda za školstvo’.

Problem je u tome što Nacionalni savjet nije ovo učinio jer mu je istekao mandat u septembru prošle godine.

Sem toga, portal Standard je pokušao da dobije zvaničan odgovor Zavoda za školstvo da li su dali mišljenje o obrazovnom programu privatnih vjerskih škola, ali bezuspješno.

Međutim, izvori iz ove institucije su potvrdili Standardu da Zavod tako nešto nije uradio, te da je licenca Ministarstva prosvjete nelegalna. Razlog zbog kojeg ovaj organ neće zvanično da odgovori na ovo pitanje, kako nam je rečeno, leži u činjenici da je v.d. direktora Zavoda – Biljana Joksimović postaviljena na tu funkciju od strane i percipirana je kao kadar ministarke Bratić i sa njom dijeli iste ideološke stavove.

Sa druge strane, ukoliko bi Mitropolija insistirala da njene vjerske škole počnu sa radom u septembru iako za to nisu ispunjeni zakonski uslovi, Opšti zakon o obrazovanju propisuje da bi u tom slučaju Prosvjetna inspekcija morala da posjeti ove dvije privatne škole i donese rješenje o zabrani rada zbog toga što nisu prošli proceduru licenciranja na pravno valjan način.

Akademik Backović napominje da nema ništa protiv vjerskih škola niti protiv onih koji žele da pohađaju vjerske škole, ali ima problem sa željom i namjerom vjerskih organizacija da finansiraju svoje obrazovne ustanove iz državnog budžeta.

“Oni koji hoće vjersku školu moraju sami da je finansiraju. Iz budžeta se mogu finansirati stvari koje su univerzalne i odnose se na sve građane a ne na pojedine grupe građana, kao što je vjerska organizacija i kao što je aktivnost koja se zove vjera i ispovijedanje vjere. To se nigdje u svijetu ne finansira iz budžeta. Ja stalno navodim primjer američkih vjerskih škola koje ne dobijaju jedan dolar iz američkog federalnog ili budžeta saveznih država, zato što je Vrhovni sud donijeo nekoliko presuda da nema finansiranja novcem poreskih obveznika”, rekao je Backović.

On takođe smatra da su odredbe Zakona o slobodi vjeroispovjesti koje upravo predviđaju finansiranje vjerskih škola novcem poreskih obveznika neustavne u sekularnoj državi

On je rekao da je takva greška već napravljena finansiranjem jedne vjerske škole –  Medrese ‘Mehmed Fatih’ Islamske zajednice.

“To je greška, to nije smjelo da se uradi. Pri tom, Medresa dobija po đaku koliko i Univerzitet Crne Gore po studentu. To treba da se prekine. Iza te odluke su stojali neki politički razlozi. Međutim ne postoji obaveza da se vjerska škola finansira iz budžeta, a pri tom, mi nemamo novca da finansiramo postojeće javne škole i javne obrazovne ustanove a treba da finansiramo vjerske škole koje su u interesu vjerskih organizacija. Neka ih finansiraju te vjerske organizacije. Ako hoćete vjerske škole – slobodno izvolite, finansirajte ih iz vaših izvora i nema nikakvih problema”, zaključio je Backović.

Ostavite komentar

Komentari (4)

Pomoracnkcg

16 Jun. at 05:10

SVAKA ČAST I POŠTOVANJE ZA GOSPODINA BACKOVIĆA ~mislim da treba država Crna Gora donijeti i zakon o ukidanju škole ukoliko određene državne institucije utvrde da im je nastavni program i plan rada zasnovan na principu i djelovanju protiv države CRNE GORE i njenih građana drugih vjera i religija

GRAĐANSKI

15 Jun. at 17:27

Tek danas mi je postalo apsolutno jasno zašto na vašem portalu rijetko ko komentariše (ako uopšte komentariše više).

Miodrag D. BAJKOVIĆ

15 Jun. at 18:20

BRAVO GOSPODINE BACKOVIĆU!

Miodrag Bajković

15 Jun. at 15:39

BRAVO GOSPODINE BACKOVIĆU!
Kad bismo svi kojima znanje omogućava i radno iskustvo dozvoljava po ovoliko u-činjeli koliko i ka’ Vi – stali bismo na put mračnoj družini i oburdali tu srbočetničko-klerofašističku zbojnu ili skupinu.