test

Crna Gora kasni sa mjerama demografske rehabilitacije

Standard

10/10/2021

07:10

Statistički podaci pokazuju da Crna Gora neminovno gubi stanovništvo, a mjere demografske rehabilitacije kasne više od 30 godina, ocijenio je za Gradski portal prof. dr Miroslav Doderović.



,,Mjere populacione politike trebale su se preduzeti onog momenta kada su opštine ušle u fazu gubitka stanovništva, to jest negativnog prirodnog priraštaja. Nedostatak mjera doveo je do demografskog pražnjenja sjevernog i središnjeg regiona države (izuzetak je Podgorica), čak i prostora pojedinih opština primorskog regiona, npr. Ulcinja i Herceg Novog”, kazao je Doderović. 

On dodaje da se taj problem može riješiti formiranjem institucija koje će se baviti demografskim politikama i problemima koji dovode do moguće demografske katastrofe.

Ipak, nije kasno za preduzimanje mjera da bi se poboljšalo postojeće stanje, smatra Doderović.

,,Mjere koje Vlada sprovodi u cilju jačanja nataliteta jesu tri pokušaja vještačke oplodnje na račun države i dio stambenih kredita u okviru projekta ,,1.000 plus”, namijenjenih mladim bračnim parovima. Većinu ostalih mjera u ovom dijelu realizuju opštinske vlasti”, kaže Doderović.

Prema njegovim riječima, stanovništvo Crne Gore je izrazito neravnomjerno raspoređeno.

,,Gotovo trećina stanovništva danas živi u Podgorici, što je prevelika koncentracija stanovništva u najvećem gradu u odnosu na druge evropske zemlje. Crna Gora je centralizovana i svi upravno-administrativni poslovi se događaju u Podgorici, a to ima vrlo negativan demografski uticaj na ruralna područja. Neophodno je osmisliti modele usmjeravanja mladog gradskog i obrazovanog stanovništva prema ruralnim područjima”, smatra Doderović.

Kriza koja nas je pogodila, kako zaključuje, može se porediti sa (ne)očekivanim cunamijem: razarajuće je djelovala na značajne segmente naše ekonomije i stvorila složene socio-ekonomske izazove sa kojima se ovako ranjena zemlja teško nosi.

Glavni razlog negativnog prirodnog priraštaja je iseljavanje mladih ljudi 

Negativan prirodni priraštaj je u posljednjih deset godina prisutan u većini opština na sjeveru države, govore podaci NVO Euromost.

Zbog nemogućnosti da pronađu posao i formiraju porodicu, mladi masovno napuštaju sjevernu regiju i to negativno utiče na prirodni priraštaj u cijeloj državi, ocijenio je za Gradski portal predsjednik  Euromosta Almer Mekić.

,,Euromost posljednje tri godine konstantno pruža pomoć mladima. Nažalost, lokalne uprave, državne institucije i Vlada Crne Gore ništa ne preduzimaju da bi spriječili iseljavanje”, ističe Mekić.

Mekić smatra da je u cilju rješavanja ovog problema potrebno locirati sve potencijalne razloge negativnog prirodnog priraštaja.

,,Neophodno je otvoreno govoriti o ovom problemu, formirati krizne štabove i okrugle stolove sa stručnjacima, gdje će se jednostavno locirati razlozi negativnog trenda i za njih tražiti rješenje”, kazao je Mekić.

Sva dosadašnja ulaganja na sjeveru Crne Gore nisu dala rezultate – iseljavanje se nastavlja, prirodni priraštaj se ne povećava. Mora se postaviti pitanje zbog čega je to tako i da li su sredstva uložena na pogrešan način.

Izvor: Gradski portal
Izvor (naslovna fotografija):

UCG

Ostavite komentar

Komentari (0)