test

Djeca su često u središtu sukoba roditelja

Standard

04/12/2022

17:48

U praksi je sve više visokokonfliktnih razvoda, koji sa sobom nose i brojne posljedice, naročito one koje se odnose na djecu. Radi se o razvodima u kojima se ne prekidaju svađe između partnera s protokom vremena, a djeca se nalaze u središtu njihovog sukoba. Nerijetko u porodične probleme uključeni su i drugi srodnici što može dovesti do dodatnog usložnjavanja problema, rekli su Pobjedi iz Ministarstva rada i socijalnog staranja.



Kažu da često u visokokonfliktnom razvodu roditeljska neslaganja idu tako daleko da se djeca nađu u središtu sukoba samih roditelja i postaju predmet manipulacije roditelja tokom razvoda. Cilj je isključenje jednog roditelja iz života djeteta i otuđivanje djeteta od tog roditelja, iako za to ne postoji razlog koji proizilazi iz odnosa djeteta i roditelja, objašnjavaju iz ovog resora.

Manipulativna ponašanja

– Manipulativna ponašanja se mogu vidjeti i kod roditelja sa kojim dijete živi, i kod roditelja sa kojim dijete ne živi. Isto tako fenomenu otuđenja, svjesno ili nesvjesno, može doprinijeti i instruisanje djece od strane bližih srodnika – navode iz ovog resora.

Posljedice koje imaju djeca izložena dugotrajnim roditeljskim sukobima, a posebno otuđena djeca, odgovaraju posljedicama koje trpe djeca zlostavljana na druge načine, upozoravaju iz Ministarstva.

– Hronična izloženost roditeljskom konfliktu ima jednake posljedice kao fizičko zlostavljanje i zanemarivanje, jer se radi o emocionalnom zlostavljanju. Ova djeca se osjećaju manje vrijedna ljubavi, njihov osjećaj lične vrijednosti zavisi od zadovoljavanja tuđih potreba, osjećaju potpunu zavisnost od tuđih uticaja, što isto odgovara posljedicama drugih oblika zlostavljanja – istakli su iz Ministarstva.

Do fenomena otuđenja, navode oni dalje, dolazi ako jedan roditelj narušava odnos djeteta sa drugim roditeljem, što rezultira djetetovim

odbijanjem roditelja pri čemu se odbacivanje ne zasniva na sopstvenim iskustvima djeteta sa odbačenim roditeljem već odražava stav roditelja koji otuđuje.

– Naš cilj je da što ranije uspostavimo ravnotežu moći između roditelja, odnosno približno podjednaku uključenost roditelja u djetetov život i vaspitanje. Savjetodavan rad sa roditeljima i djecom je jedan od mehanizama za prevazilaženje nepovoljne porodične situacije, zatim upućivanje na psiho-socijalni tretman svih članova porodice u institucijama kao što su Centri za mentalno zdravlje, Centar za autizam i slično, gdje se navedeni tretman može realizovati, kao i upućivanje roditelja na sudske postupke koje mogu pokrenuti – ističu iz Ministarstva.

Ističu da zaposleni u centrima za socijalni rad imaju, pored akademskog obrazovanja, položen stručni ispit za rad u oblasti socijalne i dječje zaštite, kao i licencu za rad, a takođe imaju mogućnost posjećivanja brojnih edukacija, seminara i treninga vezanih za ovu oblast. Neke od specifičnih obuka na ovu temu akreditovane su kod Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu i svi stručni radnici su u prilici da unaprijede svoja znanja na ovu temu.

– Kada dođe do otuđenja djeteta od roditelja sa kojim ne živi neophodan je međusektorski pristup i obavezno uključivanje otuđenog roditelja – ističu iz Ministarstva.

Ukoliko dijete ne ostvaruje ni minimalan kontakt sa roditeljem sa kojim ne živi odgovornost za realizaciju tog kontakta je na socijalnom, zdravstvenom i pravosudnom sistemu.

– Kada govorimo o socijalnom radu u okviru centara za socijalni rad neophodno je, ako su roditelji motivisani na saradnju, u toku trajanja parničnog postupka kod suda, a kroz savjetodavan rad predočiti roditeljima sve negativne posljedice otuđenja, uputiti ih na uključivanje u porodični psiho-socijalan tretman radi prevazlaženja porodičnih sukoba. Takođe, sugerisati roditeljima da zbog očuvanja psiho-fizičkog razvoja djeteta izoluju dijete iz neriješenih partnerskih odnosa i da djeluju samo u pravcu ostvarivanja njegove dobrobiti – navode iz Ministarstva rada.

Kada izostane motivacija za saradnju, ili se roditelji ogluše na savjetodavan rad stručnih radnika, dužnost organa starateljstva je da kroz uvođenje nadzora nad vršenjem roditeljskog prava preispita roditeljske kapacitete oba roditelja i o svemu obavijesti sud.

– U situacijama kada je nemoguće uspostaviti nadzor nad vršenjem roditeljskog prava organ starateljstva je dužan da uputi prijedloge za ograničenje odnosno lišenje roditeljskog prava onog roditelja koji nesvjesno/svjesno onemogućava kontakt djeteta sa roditeljem sa kojim ne živi. Sve ovo se sprovodi u skladu sa obavezujućim zakonima iz okvira socijalne i dječje zaštite – navode iz Ministarstva.

Sud nadroditelj

Uloga nadležnog suda je, dodaju oni, od velikog značaja. U situacijama visoko konfliktnih porodičnih odnosa sud mora peuzeti ulogu nadroditelja, staviti interese i potrebe djeteta ispred onog o čemu se odlučuje, najčešće su postupci vezani za određivanje kom roditelju će djeca biti povjerena na dalji odgoj i brigu, kao i model kontaktiranja sa roditeljem sa kojim ne živi, i u što kraćem roku donijeti odluku po kojoj će se regulisati porodični odnosi.

– U cilju zaštite prava i interesa djeteta, sprovođenja propisanih mjera i radnji iz zakonskih okvira, neophodno je jačati međusektorsku saradnju, i podizati svijest javnosti o očuvanju mentalnog i emotivnog razvoja djece, o samim porodičnim odnosima kao i informisanje javnosti o dostupnim servisima podrške u cilju osnaživanja i prevazilaženja nepovoljne porodične situacije – ističu iz Ministarstva.

Nedavno je potresao javnost snimak koji je objavila baka kod koje su bila djeca, a po koju je došla policija da je povede u zatvor zato što nije dozvoljavala djeci da se gledaju sa svojom majkom.

Nakon razvoda ovog braka, djeca su pripala ocu i majka je imala pravo da održava komunikaciju sa njima i da ih gleda. Kako je otac na brodu, ona su bila kod bake, očeve majke, i nadležni su utvrdili da je u više navrata baka opstruirala susrete sa majkom zbog čega je na kraju dobila zatvorsku kaznu. Baka se uživo uključila na društvenim mrežama i prenosila je kako je tekao proces odvođenja u zatvor. Djeca su bila sa njom, plakala su i vrištala, negodujući što ide u zatvor.

Kada je baka odvedena u zatvor, djeca su pošla u Centar za socijalni rad. U saradnji sa policijom organizovan je specijalistički pregled djece kod doktora, pošto su objavljene fotografije sa navodnim povredama gdje se optuživala njihova majka da ih zlostavlja.

– Utvrđeno je da djeca nemaju povrede. Nije bilo simptoma kako fizičkog tako ni psihološkog zlostavljanja ili drugog u tom trenutku kada su povedena. Nije bilo tragova nasilja – rečeno je Pobjedi iz Uprave policije.

Policija je od majke prikupila informacije. Djeca su smještena kod nje. Sagovornik Pobjede kaže da je policija obavila nenajavljenu terensku posjetu, u dogovoru sa predstavnicima Centra za socijalni rad. Prate slučaj.

– O svim preduzetim radnjama, prikupljenim obavještenjima i izvještajima ljekara, upoznat je nadležni državni tužilac, koji se izjasnio da nema elemenata za postupanje iz njegove nadležnosti – rekli su iz policije.

Prijaviti policiji

Iz Uprave policije su poručili da sve objave i javne polemike o neprovjerenim, nedovoljno utvrđenim i u krajnjem netačnim informacijama najveću štetu nanose upravo djeci i viktimizuje ih bez osnova.

– Pozivamo građane, institucije i sve zainteresovane da svako slično saznanje prvenstveno prijave ili provjere u Upravi policije radi neodložnog postupanja i djelovanja s ciljem sprečavanja bilo kakvog nezakonitog postupanja – kazali su oni.

Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja kazali su Pobjedi da je u ovom slučaju, dok je privođena baka koja je sve uživo prenosila na društvenim mrežama, grubo kršeno pravo djece na njihovu privatnost, a ujedno onemogućeno da stručni radnici u sigurnom okruženju obave razgovor sa djecom.

Sudeći prema njihovim riječima, u ovom slučaju ne vide da su socijalni radnici napravili bilo kakav propust. Upitani zašto su djeca prisustvovala potresnim scenama kada je policija došla da odvede njihovu baku, zašto to nije organizovano na drugačiji način, odgovaraju da, kada je u pitanju izvršenje sudske presude, uloga Centra za socijalni rad zasniva se na pružanju podrške i zaštiti interesa maloljetne djece tokom prinudnog izvršenja. Sam proces organizacije i planiranja postupka nije u nadležnosti Centra za socijalni rad, kažu oni.

– Kao što smo napomenuli, dužnost socijalnih radnika u pomenutom postupku je da štite interese djece i obavljaju razgovor sa djecom. U konkretnoj situaciji, onemogućeno je sprovođenje izvršenja sudske presude i video-snimkom su se prikazivala lica djece – rekli su iz Ministarstva.

Objavljeni snimak

Sporni snimak je uživo 26. novembra na Fejsbuku emitovala baka djece, pokušavajući time da spriječi izvršenje sudske odluke.

Kako je Pobjedi saopšteno iz Osnovnog suda u Kotoru, otac djece se nalazi na brodu a baki, kod koje su djeca zatečena, izrečena je zatvorska kazna zbog činjenice da je u četiri navrata od septembra opstruirala izvršenje sudske odluke – odnosno onemogućavala kontakt majke sa djecom.

Iz odgovora suda na upit Pobjede, potvrđeno je da su djeca nakon izvršenja, u subotu 26. novembra, odvedena kod psihologa na razgovor i predata majci do dalje odluke suda. Kako je obrazložio sud, to je učinjeno zbog toga što se otac, kojem su djeca povjerena na dalji odgoj i čuvanje do pravosnažnog okončanja parničnog postupka, nalazi na brodu, „a trećem licu kod koga su djeca zatečena je izrečena kazna zatvora“. Konstatovano je da će izvršni sudija po službenoj dužnosti obavijestiti postupajućeg sudiju u postupku da se izmijeni privremena mjera, shodno zatečenom i utvrđenom činjeničnom stanju.

Pojedini stručnjaci su nezvanično ispričali Pobjedi da je ovo primjer kako se grubo krše dječja prava i da roditelji ne smiju bitke da vode preko djece.

Iz suda je rečeno da je svaki od pokušaja da se sprovede izrečena mjera, odnosno omogućavanje kontakta djece sa majkom, bio ometan a djeca su bila instruirana, odnosno podstreknuta od bake.

– Između ostalog, malodobna djeca koriste termin ,,privremena mjera“ i pozivaju se na navedeni pravni institut, i zbog toga nijesu željeli da pođu sa majkom. Psiholog je naveo da su djeca unaprijed instruisana i da nije pokušano da se ista pripreme za izvršenje, jer djeca poznaju mnogo elemenata koje ne treba da poznaju – rečeno je iz suda.

Baka je snimala uživo izvršenje sudske presude i objavila na društvenim mrežama koji traje oko 20 minuta. Na snimku se vidi da su tu policajci, socijalni radnici i djeca.

Tražila je javnu pomoć, govori djeci da ide u zatvor za njih, da je sudija to odlučio, a djeca cijelo vrijeme vrište, plaču i govore da ne treba da ide u zatvor.

– Idem u zatvor, vi ćete kod majke – čuje se na snimku.

– Danas nam se uzimaju djeca. Ja idem u zatvor – navodi baka u snimku, a potom se čuju komentari djece: ,,Ne ideš“.

Navodi da Centar za socijalni rad dolazi da uzme djecu. Djeca vrište – ne. Baka ,,toplo moli da se ovo vidi“.

– Ja štitim prava djece. Njihovo je pravo da se ispoštuju, da se ne čupaju, ne maltretiraju, da Centar bude na njihovoj strani. Pogledajte šta rade, šta trpimo. Istog trena sam spremna za zatvor. (Djeca vrište: neeee). Nikakav problem nemam sa zatvorom. Spremna sam na zatvor. Neka vode djecu -navodi ona, a djeca i dalje negoduju, da se ne vodi u zatvor.

Policajac je zamolio da se obuče.

– Ako ne pođete, moramo vas prinudno odvesti – rekao je policajac.

Djeca vrište da ne ide u zatvor.

– Ja vam naređujem da pođete sa nama – nastavio je policajac.

Djeca mole policajce da baka ne ide u zatvor. Obećavaju da će poći da se vide sa majkom.

– Vi idete sa socijalnim radnicima, kupiće vam čokoladu i da porazgovaraju sa vama – kazao je policajac.

Djeca govore da ne žele da idu, da će ih majka i baka „ubiti od batina“.

Djeca instruisana

Iz suda su prekjuče Pobjedi kazali da je svako dužan da se rukovodi najboljim interesima djece. Kažu da to čini i sud.

– Jasno je i lako uočljivo prilikom svakog kontakta sa djecom da su djeca unaprijed pripremljena i podučena šta treba da kažu i kako treba da reaguju. Sud savjesno postupa, posebno vodeći računa o specifičnosti predmeta, očigledno narušenim porodičnim odnosima, zbog čega isključivo ispaštaju djeca – naveli su iz suda.

Kažu da stresnu situaciju za djecu ne predstavlja samo postupanje suda ili drugih stručnih lica koja prisustvuju predaji djece, već snimanje tokom postupka, vikanje i naglašavanje pojedinih rečenica, u cilju podizanja tenzija i onemogućavanja izvršenja.

– Jasno je da samo sud i sudija ne mogu zaštititi djecu od stresnih situacija ukoliko ih od toga ne štite i ostala lica koja su uključena u postupak – kažu iz suda.

Mole da se prilikom izvještavanja poštuje pravo na privatnost učesnika, iako je već sve u javnosti.

– Javno dijeljenje uznemirujućih snimaka, objavljivanje fotografija bez tačnih i provjerenih informacija, iznošenje sopstvenog suda u javnosti bez objektivnih i nepotpunih saznanja, prije svega, škodi malodobnoj djeci, čija prava nastojimo zaštititi – poručili su iz suda.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Pixabay

Ostavite komentar

Komentari (0)