test

KAD ZAKON PRESTANE DA VAŽI: Abazović dao zeleno svjetlo da se u MUP-u zaposli još 50 ljudi bez kadrovskog plana

Standard

24/03/2023

06:58

Vlada u tehničkom mandatu dala je u ponedjeljak saglasnost Ministarstvu unutrašnjih poslova za donošenje odluka o pokretanju postupka za popunu 50 radnih mjesta koja nijesu predviđena kadrovskim planom. To je saopšteno u vladinoj odluci kojom je dozvoljeno novo zapošljavanje u MUP-u.



POZIVAJU SE NA EK
Abazović se u novoj odluci o zapošljavanju, koja dolazi u momentu kada su u toku predsjednički izbori a raspisani su i parlamentarni izbori, pozvao na neimenovane preporuke Evropske komisije, ali je kao razlog naveo – formiranje posebnih sektora unutar MUP-a i Uprave policije.

U raspravi je konstatovano da je, imajući u vidu veliki obim i složenost poslova u određenim organizacionim jedinicama u okviru Ministarstva, opravdana potreba za zapošljavanjem nedostajućih novih kadrova, s obzirom na činjenicu da se određena radna mjesta ne mogu popuniti raspoređivanjem postojećih kadrova.

Vlada je 22. jula prošle godine usvojila Pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta kojim je predviđeno zapošljavanje još najmanje 2.500 ljudi. Međutim, kadrovski plan i pored više upozorenja Vlade još nije donešen. Posljednje upozorenje je bilo da se kadrovski planovi donesu do 20. februara, ali nije realizovano zbog nesuglasica unutar rukovodstva o načinu na koji bi trebalo da izgledaju MUP i Uprava policije.

Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja u članu 44 propisuje da se u državnim organima, organima državne uprave, organima lokalne samouprave, organima lokalne uprave, javnim ustanovama i državnim fondovima, u periodu od dana raspisivanja do dana održavanja izbora, mogu izuzetno zaposliti lica na određeno vrijeme, odnosno zaključiti ugovor za obavljanje privremenih i povremenih poslova, radi obezbjeđenja neometanog i redovnog odvijanja i funkcionisanja procesa rada tih organa.

SISTEMATIZACIJA
U istom članu se precizira da se zapošljavanje u tim slučajevima vrši na osnovu odluke nadležnog organa tih subjekata i samo ako je predviđeno aktom o sistematizaciji radnih mjesta.

U stavu 2 predviđa se i obaveza nadležnih organa da sve odluke o zapošljavanju koje su donijete u skladu sa zakonima kojima se uređuju radni odnosi, prava i obaveze državnih službenika i namještenika i obligacioni odnosi, sa kompletnom pratećom dokumentacijom, dostave Agenciji za sprečavanje korupcije u roku od tri dana od dana donošenja odluke.

Zakon dalje precizira da je Agencija dužna da dostavljena akta u roku od sedam dana od dana dostavljanja objavi na svojoj internet stranici.

Izvori Pobjede upućeni u materiju pojasnili su nam da je Vlada Dritana Abazovića iskoristila rupu u zakonu koja daje mogućnost zapošljavanja onda kada je ono potrebno radi obezbjeđenja neometanog i redovnog odvijanja i funkcionisanja procesa rada organa i tako kroz ugovore za obavljanje privremenih i povremenih poslova i ugovore o djelu omogućila zapošljavanja u državnoj administraciji.

To je ujedno i osnov da se takvi ugovori naknadno, „zbog potreba organa“, „prevedu“ u ugovore o radu na određeno ili neodređeno vrijeme.

Podaci OEBS-a: Crna Gora vodeća u Evropi po broju policajaca po glavi stanovnika
Po analizi OEBS-a, Crna Gora je 2019. godine imala visok udio broja policajaca na broj stanovnika i bila druga u Evropi iza Monaka. Sada će taj udio biti znatno veći, pa je Crna Gora prestigla Monako.

– Uprkos činjenici da Crna Gora ima jedan od najvećih udjela policajaca u odnosu na broj stanovnika (sa jednim policajcem na 141 stanovnika, Crna Gora je na drugom mjestu u Evropi, iza Monaka). Ovo predstavlja teret za Crnu Goru i njen budžet, dok ishodi u pogledu postizanja rezultata u onome za šta je policija zadužena nijesu uvijek efikasni. Činjenica da takva preglomazna služba ima probleme zbog nedostatka osoblja ukazuje na strukturne probleme u upravljanju ljudskim resursima: neodgovarajuća obuka novozaposlenih, smanjivanje broja zaposlenih bez odgovarajućeg planiranja i manjak kapaciteta za upravljanje ljudskim resursima u Upravi policije. Mijenjanju veličine policijske službe treba pristupiti pažljivo i tek nakon temeljne funkcionalne analize u čitavoj Upravi policije. Neophodno je da ovaj proces bude transparentan i da svim zaposlenima što prije budu pružene odgovarajuće informacije o njemu, kao i jasno definisan period za prilagođavanje promjenama (godinu do dvije). Učinkovita integracija viška zaposlenih u društvo morala bi obuhvatiti ne samo novčanu naknadu, već i profesionalnu prekvalifikaciju i početne kredite i grantove za mala preduzeća. To će zahtijevati zajedničke napore Uprave policije, Ministarstva unutrašnjih poslova i Vlade Crne Gore, koji bi takođe trebali da zatraže međunarodnu podršku za ovaj proces – navodi se u OEBS-ovoj analizi iz 2019. godine.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Vlada Crne Gore

Ostavite komentar

Komentari (0)