test

Glušica: Nemamo načina da osporimo odluku Vlade o svešteniku Nikoli Marojeviću

Standard

13/03/2022

12:54

Upravni odbor Univerziteta Crne Gore zakazao je elektronsku sjednicu koja traje od 11. do 14. marta na kojoj je na dnevnom redu odluka Vlade da sveštenik Nikola Marojević postane član ovog tijela. Predsjednica UO prof. dr Rajka Glušica kaže za Pobjedu da su verifikaciju članstva planirali da odrade uživo na sjednici 24. marta, koja će biti javna, ali da su odluku promijenili nakon što im je stigao dopis Agencije za sprečavanje korupcije.

U tom dopisu, koji potpisuje direktorica Jelena Perović, navedeno je da je neophodno da Upravni odbor u roku od tri dana dostavi rješenje o imenovanju i lične podatke za javnog funkcionera dr Marojevića, člana Upravnog odbora UCG. To, kako su naveli, traže, radi ažuriranja podataka u registru javnih funkcinera Agencije.

“To je jedini razlog zašto smo tu verifikaciju stavili na dnevni red elektronske sjednice koja je u toku”, rekla je Glušica.

Sjednica se završava u 10 sati u ponedjeljak.

Upitana da li će Upravni odbor da pokrene neki spor zbog ove odluke Vlade, Glušica odgovara:

“Nemamo aposlutno nikakav pravni način da osporimo ovu odluku Vlade”.

Na vijest da je Vlada ranije donijela odluku da paroh nikšićki i šef izdavačke službe Eparhije budimljansko-nikšićke Nikola Marojević bude novi član Upravnog odbora UCG, oštro je reagovala javnost. Poručili su da se time urušava karakter svjetovnosti ove visokoškolske ustanove i da sveštenik ne može da bude u ovakvom tijelu državnog Univerziteta.

Profesorica Fakulteta političkih nauka Univerziteta Crne Gore Olivera Komar oglasila se ranije i rekla da u sekularnoj državi sveštenom licu nijedne vjerske zajednice nije mjesto u Upravnom odboru državnog Univerziteta.

“U aktuelnim crnogorskim prilikama u kojima je uplitanje SPC u rukovođenje državom, čak i javno priznato (i ovim činom, između ostalog) ovakav potez ne doprinosi smirivanju tenzija i jačanju Univerziteta kao autonomne institucije, a šalju poruku neravnopravnosti nastavnicima i studentima drugih vjerskih zajednica “, istakla je Komar.

Izborom Marojevića Vlada je počinila najgrublji atak na sekularni karakter države Crne Gore i autonomiju ove visokoškolske ustanove, rekao je nedavno profesor ETF-a UCG Veselin N. Ivanović. Očekuje da se Skupština uključi i reaguje, jer je, podsjetio je on, Skupština osnovala Univerzitet.

U slučaju sveštenika Marojevića Vlada je pogazila Ustav Crne Gore, a SPC apostolska pravila, poručio je za Pobjedu akademik CANU prof. dr Slobodan Backović.

Precizirao je da je Vlada imenovanjem Marojevića pogazila član Ustava o odvojenosti države i vjerskih zajednica. Marojević, rekao je on, ne može biti angažovan u državnom poslu i instituciji jer je njegova vjerska zajednica odvojena od države.

“Nešto slično se desilo 2005. i kod naših susjeda kada je kao predstavnik svih crkava i vjerskih zajednica, tada episkop Porfirije, ne prijedlog Skupštine, izabran za člana Savjeta Republičke radiodifuzne agencije, da bi ga Savjet 2008. izabrao za svog predsjednika. Vlada Crne Gore, sa zakašnjenjem od dvadeset godina, „kopira“ odnos države i crkve u susjednoj državi”, istakao je Backović.

Da se ovim činom urušava karakter svjetovnosti te visokoškolske ustanove, rekla je Pobjedi nedavno i viša pravna savjetnica u NVO Centar za građansko obrazovanje Snežana Kaluđerović.

Legitimno je pravo Vlade, dodaje Kaluđerović, da imenuje svog predstavnika na ovu funkciju, ali treba da nas sve zabrine kada Vlada u sekularnoj državi, koja bi morala raditi u interesu svih građana i građanki nezavisno od toga koje su konfesije, zvaničniku jedne vjerske zajednice daje mandat da brani njene interese u krovnom tijelu jedinog državnog univerziteta.

“CGO podsjeća da se ni prethodne vlasti nijesu trudile da među svojim predstavnicima imaju dominantno stručnjake za oblast obrazovanja, već su uglavnom postavljali javne funkcionere ili druge službenike iz javne administracije. Međutim, sada imamo situaciju da to nije ni neko iz javne administracije niti iz obrazovanja nego iz jedne vjerske zajednice”, rekla je Kaluđerović.

Prema njenim riječima, ovim presedanom Vlada se na diskriminatoran način odnijela i prema drugim vjerskim zajednicama, koje, po pravilu, nemaju priliku da učestvuju u radu ovog ili drugih sličnih tijela, a što je i pravilno u sekularnoj državi.

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić zatražila je od Vlade da se član Upravnog odbora Budimir Aleksić razriješi sa te funkcije zato što je na sjednici Skupštine Crne Gore, krajem decembra, izabran za poslanika. Time mu je prestalo članstvo u Upravnom odboru. Bratić je predložila sveštenika Marojevića da se imenuje za člana tog tijela. Što se tiče obrazloženja tog prijedloga, u rješenju o imenovanju sveštenika, koje je potpisao premijer Zdravko Krivokapić, navedeno je da ovo tijelo ima 15 članova, te da predstavnici Vlade čine jednu trećinu ukupnog broja članova Upravnog odbora…

Bratić je navela da je, u skladu sa navedenim propisima, predložila Vladi Crne Gore da imenuje dr Nikolu Marojevića za novog člana Upravnog odbora.

Ova Odluka objavljena je u „Službenom listu Crne Gore“.

Na sajtu Matice srpske navodi se da je Marojević doktor bogoslovskih nauka i đakon Saborne crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću.

Piše i da je glavni urednik časopisa „Smisao“, Odjeljenja za društvene nauke Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori, te da su mu oblasti interesovanja: pastirsko bogoslovlje, hrišćanska pedagogija, hrišćanska antropologija.

Kako je pisao portal Pobjede, pretragom sajta Mitropolije i drugih glasila, mogu se pronaći besjede protojereja Marojevića nakon litija, a šira javnost čula je za njega nakon privođenja zbog kršenja mjera za suzbijanje korona virusa u maju 2020. zajedno sa Joanikijem i još nekoliko sveštenika.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)