test

“PLANTAŽE” KAO PLIJEN: Kadriranje “po dubini” za kolaps najpoznatijeg brenda Crne Gore

S Rastoder

15/02/2022

11:47

Odbor direktora kompanije ''Plantaže'' je 28. januara ove godine konačno postupio po nalogu inspekcije i usvojio izmjene sistematizacije te kompanije zbog, kako je navedeno u inspekcijskom izvještaju, ''utvrđenih nepravilnosti'' prilikom zapošljavanja i imenovanja više kadrova na odgovornim funkcijama u kompaniji.

Zvanično nije objavljeno kakve su izmjene, ali nezvanično i iz pouzdanih izvora portala Standard saznaje da su one samo prilagođene kadrovskim rješenjima zbog kojih je inspekcija i reagovala.

Kadrovska rješenja u Odboru direktora i menadžmentu te kompanije posljedica pogubnog političkog dogovora partija dosadašnje parlamentarne većine, koji se ispoljio po principu tzv. podjele vlasti po “dubini”.

Najupečatljiviji slučaj je postavljanje inženjera Mirka Markovića sa završenim VI stepenom stručne spreme na rukovodnu poziciju, iako ima na desetine inženjera koji ispunjavaju uslove predviđene za rukovodeće radno mjesto sa VII stepenom stručne spreme.

Nakon inspekcijske kontrole, i pritiska zaposlenih, VD Izvršnog direktora prerasporedio je Markovića na šefovsko mjesto praveći dodatnu nezakonitost i nepoštovanje opštih akata kompanije.

Važno je napomenuti da je jedna od utvrđenih nepravilnosti zbog kojih su Plantaže dobile duplo negativno mišljenje od strane Državne revizorske institucije, bilo i neusklađenost radnih mjesta pojedinaca sa sistematizacijom.

Umjesto da se isprave nepravilnosti posegnulo se za dodatnim kršenjima, ovaj put za novim nepravilnostima koje nikada prije nisu bile – postavljanjem na direktorska mjesta bez ispunjavanja uslova predviđenih aktom o sistematizaciji.

I sam VD Izvršnog direktora Zoran Miladinović ne ispunjava uslove predviđene Statutom kompanije, za imenovanje na tu poziciju, a kako je za vršioca dužnosti postavljen 27. oktobra prošle godine i to na dva mjeseca, Miladinović je u prekršaju i nezakonito obavlja tu funkciju od kraja 2021. godine. On je inače poljoprivredni inženjer koji se bavio poslovima zaštite vinove loze.

Pored svih godinama nagomilavanih problema (prvenstveno izražene nelikvidnosti uz obaveze od oko 45 miliona eura) ova crnogorska kompanija kao da ne može da izađe iz vrtloga svog poslovnog ćorsokaka. Na ruku joj ne idu ni posljednja turbulentna politička dešavanja na državnom nivou, kao ni dramatična dešavanja i kadrovska rješenja u samoj kompaniji. Dugo najavljivana državna pomoć i intervencija se svela samo na pasivno odlaganje nagomilanih poreskih obaveza, bez nastavka konkretnih aktivnosti u pogledu rješavanja ključnih i konkretnih problema.

Kako saznajemo, brojne aktivnosti započeo je bivši izvršni direktor Miroslav Vuković sa svojim menadžerskim timom, međutim, Vuković je iz nekih javnosti nepoznatih razloga izgubio političku podršku, pa je nakon godinu dana svog petogodišnjeg mandata razriješen protivno odredbama važećeg Statuta, bez utvrđene krivice i obrazloženja. Tu je simptomatično prije svega što je od sedam članova Odbora direktora šest partijskih članova izglasalo njegovu smjenu. Stiče se utisak da su taj posao izvršili brzo i vojnički-disciplinovano. To posebno jer je sedmi član – koji u Odboru direktora predstavlja CKB banku – glasao protiv njegovog razrješenja.

Nesumnjivo, za njegovo razrješenje bila je ključna inicijativa Demokratskog fronta (DF), odnosno njenog konstituenta Demokratske narodne partije (DNP) kojoj je – u skladu sa famoznim i po privredna društva pogubnim političkim dogovorom, podjelom funkcija po tzv. “dubini”- pripalo mjesto izvršnog direktora Plantaža.

Vukoviću se – kako nezvanično saznajemo – zamjera najviše “neposlušnost”. Jer kako saznajemo, on je sam – bez obzira na sav mogući pritisak pojedinih članova Odbora direktora – odlučivao ko će biti u njegovom menadžerskom timu. Izgleda da je njegovo političko opredjeljenje bilo prepoznato i od prethodne vlasti, ali i priznato od dijela nove vlasti kojoj je pripalo mjesto izvršnog direktora. Da nije tako, on bi bio smijenjen još u aprilu 2020. godine kad je konstituisan novi Odbor direktora, a kako pretpostavljamo, ne bi se 27.10.2020. godine ni prihvatio funkcije izvršnog direktora bez prethodno dobijene političke podrške.

Bez obzira na to, on po svemu sudeći nije vodio računa ko je za koju političku partiju ili ko je kakve nacije i vjere. Čak su mu to i javno zamjerali članovi Sindikalne organizacije. U tom smislu, spočitali su mu preko medija što je doveo na mjesto direktora pravnog sektora Denisa Glogića, bivšeg advokata i nekada člana SDP-a, za konsultanta Danila Jovanovića, bivšeg pomoćnika direktora Poreske uprave Miomira M. Mugoše, zatim Seada Šehića, na mjesto tehničkog direktora Sava Perišića i što je zadržao mnoge druge politički “pogrešno” opredijeljene ili samo označene kadrove.

O tome je na nekoj od sjednica raspravljao i Odbor direktora, ali je Vuković sve primjedbe odbio, nastavljajući sa praksom samostalnog donošenja odluka iz svoje Statutom utvrđene nadležnosti. Interesantno je da niko (ni Odbor direktora, ni kritički tada glasni sindikalni aktivisti) nije dovodio u pitanje dovođenje izvjesnog Igora Čađenovića na mjesto direktora sektora nabavke i logistike. Pretpostavljamo da je to kadrovsko rješenje bilo svima prećutno prihvatljivo samo iz razloga što isti dolazi i političke partije Nova srpska demokratija, čiji je predsjednik Andrija Mandić i što je Igor rođeni brat njegovog vozača Miška Čađenovića.

Takođe je poznato da je Igor radio u “Lovćen osiguranju” kao vozač kamiona za šlepanje i kasnije na ne tako složenim poslovima sačinjavanja polisa osiguranja. Prema raspoloživim informacijama, od Vukovića su tražili aktuelni politički činbenici da Igora Čađenovića odmah primi kao visoko kvalifikovanog kadra i ubaci ga u menadžment, i to ni manje ni više nego na mjesto komercijalnog direktora. Igorova želja se ostvarila tek nakon Vukovićeve smjene, tako da je on odmah nakon toga i zauzeo tu vrlo značajnu kompanijsku poziciju.

Zaposleni se nezakonito raspoređuju i preraspoređuju sa jednog na drugo radno mjesto. U tome posebnu ulogu, kako saznajemo, ima vd sekretar Goran Milić. On formalno pokriva vd statusom neizvjesno sekretarsko radno mjesto, pri čemu istovremeno rezerviše za sebe i dalje upražnjeno mjesto direktora pravnog sektora, sa kojeg je razriješen Denis Glogić, a na kojem se inače nalazio Vuković, prije nego je imenovan na funkciju izvršnog direktora sa kojeg je razriješen bez obrazloženja.

Kako saznajemo, Vuković je , kao i mnogi drugi njegovi u međuvremenu razriješeni kadrovi, zbog navodnih potreba posla, raspoređen na najniže radno mjesto u kadrovskoj službi. Zbog toga su i on i mnogi drugi podnijeli tužbe za poništenje takvih akata.

Svojim nečinjenjem, odnosno nezakonitim činjenjem, Odbor direktora se kandiduje za preispitivanje odgovornosti za svu u međuvremenu pričinjenu štetu. Najagilniji u Odboru direktora su predsjednik Nebojša Vuksanović (SNP)i Darko Rašović (NSD). Ostali manje-više pasivizirani partijski zastupnici u Odboru direktora su: zamjenik predsjednika Odbora direktora Snježana Pavićević (NSD), Marija Nikčević (Demokrate), Boris Boričić (DNP) i Miloš Popović (URE). Sedmi član Odbora direktora Nikola Perišić, je vanpartijski član, kao kvalifikovani predstavnik banke, manjinskog akcinara sa oko 10% akcijskog kapitala.

Portal Standard je uputio pitanja kompaniji Plantaže u vezi sa ovim navodima i saznanjima, ali i još nekim drugim temama o kojima ćemo pisati u narednim danima. Odgovori do trenutka objavljivanja teksta nijesu stigli.

Ostavite komentar

Komentari (1)

Vinopija

15 Feb. at 17:15

Crna Goro… Važno da ste Vukovića smijenili. Neka neka, sa ovakvim novim kadrovima nećete imat vina nu za pričest, ili ćete plantaže podijelit međusobno. Čovjek je znao svoj posa i bio je nepotkupljiv.