test

Prioritet sudova za prekršaje u Crnoj Gori unapređenje kvaliteta odluka

Standard

29/06/2022

13:14

AIRE centar je danas u Podgorici okupio sudije za prekršaje Crne Gore kako bi predstavio praksu Evropskog suda za ljudska prava i uputio na rješenja aktuelnih pitanja i dilema iz prakse domaćih sudova za prekršaje. Riječ je o zajedničkim aktivnostima koje se realiziraju u saradnji sa Centrom za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu Crne Gore, a uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva. Predsjednik Višeg suda za prekršaje Crne Gore Milivoje Rašović je iskazao veliko zadovoljstvo zbog organizovane konferencije, ukazujući na prilike i izazove za buduću saradnju.

“Ukazali smo na dosadašnje uspjehe u radu sudova za prekršaje, ali smatram izazovom činjenicu da se bilježi pad kvalitete prvostepenih odluka u postupku po žalbi, gdje se kao razlozi za ukidanje ili za preinačenje odluka pojavljuju propusti na koje je već ukazivano ili su nedoumice u vezi sa istima otklonjene kroz sudsku praksu ili pravne stavove i mišljenja. S tim u vezi, smatram da današnja konferencija treba da pomogne da se poveća kvalitet rada, te da se kroz ovaj oblik edukacije pruži maksimum u definisanju i prevazilaženju svih spornih pitanja iz svakodnevne prakse”, poručio je predsjednik Rašović.

Obuka je uključila 40 sudija iz cijele zemlje, a predstavnici AIRE centra su ovom prilikom predstavili i druge edukacijske aktivnosti na kojima rade. Direktorica AIRE centra za Zapadni Balkan Biljana Braithwaite ukazala je na važnu ulogu sudova za prekršaje u Crnoj Gori.

“Od kada ste u oktobru 2015. godine postali dio redovnog sudstva, gde vam je oduvek bilo mjesto, dajete nemerljiv doprinos funkcionisanju celokupnog pravosuđa kroz vođenje postupaka iz svih oblasti života. Nije na odmet i podsetiti da su upravo sudije prekršajnih sudova u složenim trenucima za naše društvo bile na prvim linijama odbrane poštovanje prava građana i zakonitosti u kontekstu sprovođenja  i poštovanja propisa i mjera donetih za vreme pandemije COVID-19. Kada je u pitanju današnji program, ono što me posebno raduje jeste činjenica da su agendom predviđene teme nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja, što su pitanja od prioriteta za rad AIRE centra u saradnji sa pravosuđem”, dodala je Braithwaite.

Maša Adžić, načelnica Odjeljenja za kontinuiranu obuku u Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu, je ukazala da je cilj konferencije unaprijediti znanja sudija vezana i za primjenu pojedinih odredbi konvencijskog prava i prakse Evropskog suda za ljudska prava u vezi sa članom 6 EKLJP, tj. sa pravom na pravično suđenju u prekršajnom postupku i sa članom 13 u smislu djelotvornosti ustavne žalbe protiv odluka sudova za prekršaje.

“Posebno je bilo riječi o nasilju u porodici i rodno zasnovanom nasilju, kao trenutno najaktuelnijoj temi za vas, i to ne samo kroz prizmu nacionalnog zakonodavstva i prakse, već i prakse ESLJP, te poštovanja i primjene usvojenih međunarodnih instrumenata iz ove oblasti. Ovdje prije svega mislim na Istanbulsku konvenciju i standarde krivično-pravne zaštite utvrđene ovom Konvencijom koji trebaju biti sastavni dio našeg unutrašnjeg pravnog poretka i nalažu kontinuirano unapređenje nacionalnog normativnog okvira, ali i prakse. Pored toga, biće riječi i o shodnoj primjena Zakonika o krivičnom postupku, kao i o pitanjima koje ste vi kandidovali prilikom izrade analize potreba za obukom sudija za prekršaje. Riječ je o spornim pitanjima i dilemama koje se javljaju u primjeni Zakona o prekršajima, Zakona o javnom redu i miru, Zakona o PDV-u, Zakona o zabrani diskriminacije kao i o troškovima prekršajnog postupka. Cilj nam je bio da se sudije za prekršaje okupe na jednom mjestu i kroz razgovor i diskusiju, razmjenu iskustava i dobre prakse, dođu do rješenja nekih svojih nedoumica i spornih pitanja na koja nailaze u praksi”, zaključila je Adžić.

Svi učesnici i učesnice današnjeg skupa su saglasni da samo sistemski pristup edukacijama sudija za prekršaje može ukloniti postojeće izazove Crne Gore u ovom segmentu rada pravosudnih institucija.

Ostavite komentar

Komentari (0)