test

STANDARD U SREBRENICI; Đukanović: Svi smo odgovorni prema pokušajima relativizacije genocida; Bečić: Zločinci su ljušture, ispunjene samo zlom;

Standard

11/07/2021

11:18

Sjećanje na žrtve koje su ubijene 1995. godine u genocidu u Srebrenici obilježava se danas u Potočarima komemoracijom i ukopom 19 posmrtnih ostataka nevino stradalih, ali i širom svijeta.

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović prisustvuje komemoraciji, kao i potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, kao ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović.

Takođe, delegacija Socijaldemokratske partije Crne Gore koju čine potpredsjednik partije Adis Balota, poslanica SDP Draginja Vuksanović Stanković i šef medijskog tima SDP Mirko Stanić, prisustvuje komemoraciji, kao i predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović, poslanici Kenana Strujić Harbić i Amer Smailović, kao i 60 članova Foruma mladih BS.

U nekadašnjoj hali fabrike akumulatora u Potočarima počela je komemoracija za žrtve genocida u Srebrebrenici koje će biti ukopani danas. Okupljenima će se obratiti predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 11. jula 1995. godine Hamdija Fejzić, kao i Muhamed Avdić predstavnik porodica koje još traže svoje najmilije te Kada Hotić predstavnica majki Srebrenice.

Foto: Standard

Predsjednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (IRMCT) Karmel Ađijus je rekao da ga duboko potresa negiranje zločina te da su podjele mnogima donijele nesreću. Naveo je da je 34 sudija iz 29 zemalja sa pet različitih kontinenata potvrdilo genocid.

“Odgovornst na užase iz jula 1995. ne protežu se ni na jednu zajednicu i naciju već na počinioce koji su ih vodili”, naveo je Ađijus.

Komesar za politiku susjedstva i proširenje EU Oliver Varhelji u obraćanju je kazao da u Evropskoj uniji nema mjesta za negatore genocida.

“Nema razlika u genocidu, genocid je genocid. Presude sudova su pokazale da počinitelji ne mogu proći bez kazne”, izjavio je on.

Avdić: Ne sjećam se babinog posednjeg zagrljaja

Muhamed Avdić predstavnik porodica koje još traže svoje najmilije ispričao je svoja iskustva tokom genocida.

“Ne sjećam se babinog posljednjeg zagrljaja, imao sam 11 godina”, kazao je on.

Rekao je da mu je otac imao 39 godina kada je ubijen.

Kroz suze se prisjetio posljednje očeve poruke putem radioamatera u kojoj mu je rekao da čuva mamu i da dobro uči.

“Nada je uvijek bila prisutna da će doći”, ispričao je.

Dodao je da mu je oca uhapsila granična policija Srbije te ga proslijedile bratunačkoj policiji, njegovom dželatu.

Predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić obratio se danas putem video linka na 26. godišnjici genocida u Srebrenici, kazavši da je Crna Gora kroz usvojenu Rezoluciju najoštrije osudila genocid u Srebrenici kao i one koji ga negiraju.

“Odgovornost može biti isključivo individualna. Zločinci imaju ime i prezime, nemaju nikakvu nacionalnost ni vjeru, ni Bog ni Allah nije sa njima”, rekao je Bečić.

On je onima koji danas sahranjuju najmilije upućuje naiskrenije saučešće.

“13.jula ove godine Crna Gora ne obilježava samo Dan državnosti, već i značajan jubilej-80 godina od Trinaestojulskog ustanka, prvog u tada porobljenoj Evropi. 13.jula, kao naša druga riječ za borbu protiv zla u ljudima i zato sjećanje na sve genocide i zločine počinjene na svim prostorima i u svim vremenima. S toga nakon 26 godina od ovog za sve mučnog i tragičnog događaja, naročito za nas u regionu, želim da vam kao predsjednik Skupštine Crne Gore, ali i kao sin, brat, rođak, komšija i uvijek kao čovjek uputim izraze dubokok saosjećanja u bolu i patnji, koja svima nama na ovim prostorima mora da bude neizreciva opomena da život u miru ima neprocjenjivu vrijednost. Uspomene na vašu braću, očeve i sinove obavezuje nas da nikada više ne preispitujemo mir i podsjeća nas da i u sukobu čovjek mora ostati čovjek, kako bi nam budućnost bila svijetla, sa mračnom prošlošću se moramo suočiti”, poručio je Bečić.

Navodi da odgovornost može biti samo individualna, te da nijedan narod ne može biti označen kao genocidan ili zločinački.

“Zločinci imaju ime i prezime, nemaju oni nikakvu nacionalnost, vjeru, ni Bog ni Alah nije sa njima. Nemaju ni sebe, ni čovjeka u sebi. Zločinci su ljušture, ispunjene samo zlom. Molim sve one koji ovih dana brane ovaj ili onaj narod od Crne Gore da prestanu sa štetnim manipulacijama, jer upravo takvim postupanjima oni poimenično određenom pojedincu kojem je ustanovljena krivica kao individualna odgovornost, grade štit od određene nacije ili vjere, te samim tim kompromituju i tu naciju i tu vjeru”, jasan je Bečić.

Prema njegovim riječima, tolerancija, razumijevanje, solidarnost i pomirenje najbolji su način da živi odaju počast mrtvima i pokažu da su iz prošlosti naučili pouk.

“Tako nikada nećemo doći u situaciju da izbiju ratni sukobi u kojima će se zbivati bezumni zločini”, kazao je Bečić.

Milanović: Tragedija se produbljuje negiranjem genocida

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović kazao je da se mora čuvati sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici što je trajna obaveza EU.

“Tragedija se produbljuje brojnim pokušajima negiranja ili relativiziranja ovog strašnog pokolja”, rekao je Milanović.

Dodao je da otvoren i iskren odnos prema prošlosti će omogućiti otvaranje novih stranica saradnje temeljene na evropskim vrijednostima.

Džaferović: Srbija i RS i dalje veličaju zločince

Član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović je u obraćanju kazao da postoje svjedočenja i samih izvršilaca, ali i vojnika te bagerista koji su prevozili mrtve o strahotama genocida. Upozorio je da se u RS i Srbiji i dalje veličaju zločinci te napadaju oni koji su donijeli rezolucije o zabrani negiranja genocida.

Pozvao je da se otkriju mjesta gdje su bačena tijela ubijenih.

Crnogorka delegacija na čelu sa predsjednikom Milom Đukanovićem i vicepremijerom Dritanom Abazovićem prešla je iz hale fabrike akumulatora na groblje, gdje su položili ljiljane i minutom ćutanja odali počast žrtvama genocida.

Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović kazao je u Srebrenici kako je tužno što su međunarodna zajednica i političke elite dozvolile da se ovako nešto desi u 20. vijeku.

“Moja poruka je da se na simbolična način sa spuštanjem tabuta sahrani mržnja, nepravda, razdor i podjele među ljudima”, kazao je za N1.

Ove godine stigla je brojna delegacije iz Crne Gore, a Abazović je kazao da je to poruka da je Crna Gora prijateljska zemlja i da je njena politika usmjena ka miru i suočavanju s prošlošću.

“Nismo ni mi posljednjih decenija iscrpili sve ratne zločine niti ispitali svoju ulogu u tome, ali dolaze neke nove generacije i možda će one biti uspješnije u tome. Mi nećemo imati nikakvu restrikciju da sprovodimo zakon i istražujemo odgovornost nekih naših ljudi ili političara koji su učestvovali u krvavom raspadu bivše Jugoslavije. Danas je bila želja da smo tu i da osudimo ne samo genocid u Srebrenici nego i sve zločine i da se soldarišemo s porodicama svih žrtava bivše Jugoslavije”, rekao je Abazović.

Inače u crnogorskoj delegaciji je bio i mitropolit CPC Mihailo, koji je, takođe bio i na desetogodišnjici obilježavanja genocida u Srebrenici 2005. godine, tada zajedno sa reisom Idridom Demirovićem i don Brankom Zbutegom.

Fejzić: Genocid nazvati pravim imenom

Bol, tuga, sve ono što vidite ovdje u Srebrenici je ono što vas podsjeća na nepravdu, na stravične zločine, na ubijanja nedužnih ljudi, na velikodržavne projekte i sve što nije dobro, rekao je u reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić, tokom boravka u Potočarima.

“Malo sam više nego emotivan kada je Srebrenica u pitanju i kada je ovaj strašni zločin u pitanju u Srebrenici. To je jedan stravičan zločin u srcu Evrope nakon Drugog svjetskog rata. To je genocid, pokušaj istrebljenja jednog naroda”, rekao je reis Fejzić za Anadoliju.

Govorio je i o tome da li Rezolucija o genocidu u Srebrenici usvojena u Skupštini Crne Gore ovu zemlju definiše kao euroatlantsku.

“Veoma sam ponosan na to. I ako je išta danas pozitivno ovdje, ono što ja kao čovjek ovdje nosim sa sobom jeste upravo izglasavanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici nedavno u Skupštini Crne Gore od kompletne opozicije i dijela vlasti u Crnoj Gori”, navodi Fejzić.

Kako je dodao, crnogorski parlament, što je za balkanske prilike možda čudno malo, je dvotrećinskom većinom, ne samo izglasao neku Rezoluciju, nego je dvotrećinskom većinom izglasao Rezoluciju o genocidu u Srebrenici.

“I danas brojna delegacija iz Crne Gore na najvećem nivou počevši od predsjednika države Mile Đukanovića, potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića, ministra vanjskih poslova Crne Gore Đorđa Radulovića, brojnih poslanika je ovdje u Srebrenici, u Potočarima. Na neki način mogu da kažem da bar u ovom momentu iz Crne Gore dolazimo na ovaj skup u Srebrenicu s tim ponosom. Nadam se da će i druge države slijediti taj pozitivni primjer iz Crne Gore i da ćemo konačno neke stvari nazvati pravim imenima”, kazao je reis Fejzić.

Reis Islamske zajednice Crne Gore govorio je i o tome da li je vrijeme da genocid u Srebrenici bude priznat i u Srbiji, ali i Republici Srpskoj.

“Mislim da je konačno vrijeme da se moramo suočiti sa istinom. Mislim da ukoliko doista iskreno ove balkanske zemlje nastave svoj evropski put i da budu punopravne članice Evropske unije neke stvari se moraju nazvati pravim imenima i genocid mora biti nazvan pravim imenom – genocid u Srebrenici. Nadam se i vjerujem da će doći neki novi ljudi, neke nove generacije koje će biti spremne onako kako su to Njemci nakon Drugog svjetskog rata pokazali tu humanost i spremnost da se odreknu pojedinaca koji su u njihovo ime ovo radili, da se izvine ljudima, porodicama žrtava i narodu kojem su ovo priredili jer samo tako mogu računati na neku svoju perspektivu i budućnost. To treba prije svega da urade oni zarad sebe i svoje djece koja im dolaze. Mislim da na taj način će možda moći da maknu krivicu i ljagu sa svog naroda. Na ovaj način upornim negiranjem genocida drže kompletan svoj narod pod tom hipotekom. Mislim da im to prije svega za njih nije pametno”, poručio je reis Fejzić.

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović kazao je da je došao u Srebrenicu da se pokloni sjenima žrtava i da na taj način doprinese da svi zajedno stanemo u odbranu civilizacijskih vrijednosti.

“Uvijek je obaveza pokloniti se žrtvama, a u ovom vremenu pogotovo svi moramo biti odgovorni prema pokušajima revizije i relativiziranja srebreničkog genocida. Ovakvi događaji podstiču kulturu sjećanja i posjetom želim da doprinisem opomeni da se bilo gdje na svijetu više ne ponovi ono što se dogodilo u Srebrenici”, kazao je za BHTV.

Izvor (naslovna fotografija):

Standard

Ostavite komentar

Komentari (0)