Navedeni program, kako objašnjavaju, podržan nizom zakonskih izmjena u Skupštini Crne Gore u decembru 2021. godine, podigao je ličnu potrošnju ali i inflaciju, koja je dodatno narasla zbog geopolitičkih dešavanja, izazvanih prije svega ratom u Ukrajini.
Povećanje stope domaće i uvozne inflacije, konsekventno je dovelo do realnog smanjenja zarada na mjesečnom nivou, te su zarade u martu, ali i u aprilu 2022. realno smanjenje u odnosu na prethodni mjesec.
“Ekonomski rast u prvom kvartalu ove godine bio je 7,2 odsto i bio je praćen rastom prihoda od PDV-a iznad planiranog. Posljedično, deficit budžeta je prema zvaničnim podacima, u prvom kvartalu iznosio 22 miliona eura i smanjen je za 78,7% u odnosu na uporedni period prethodne godine. Međutim, potrebno je pažljivo pratiti dalji očekivani rast javne potrošnje i njen uticaj na deficit, s obzirom na očekivano povećanje socijalnih i penzijskih davanja u toku ove godine. Generalno, snažan fiskalni stimulus u 2022. godini, koji je uticao na Vladinu projekciju povećanja deficita budžeta na oko 5% BDP, povećao je fiskalne rizike. Pored nepovoljnih kretanja na medjunarodnom tržištu usljed rata u Ukrajini, projektovani rast budžetskog deficita je takodje uticao na pad cijena crnogorskih obveznica i moguću veću cijenu zaduživanja”, objašnjavaju u saopštenju.
Državni dug je prema zvaničnim podacima, na kraju prvog kvartala ove godine smanjen na 76,6% BDP, što je približno pretpandemijskom nivou, ali i dalje predstavlja veliki pritisak za javne finansije.
Na osnovu zvaničnih podataka, povećan je, kako kažu, deficit tekućeg računa platnog bilansa u prvom kvartalu 2022. u odnosu na isti period prethodne godine za 13 procenata i iznosi 183,8 miliona eura. Ovo povećanje je prvenstveno uslovljeno povećanjem deficita na računu roba. U finansijskom računu platnog bilansa je zabilježen snažan rast neto priliva stranih direktnih investicija za 163,9 miliona eura ili 94,8% u odnosu na prvi kvartal 2021.godine i to je pozitivan signal za dalji ekonomski oporavak i rast.
“Posmatrajući realni sektor, industrijska proizvodnja u prvom kvartalu 2022. godine je smanjena za 15,2% u odnosu na isti kvartal prethodne godine. U istom periodu je zabilježen pad vrijednost otkupa i prodaje proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, dok je zabilježen rast proizvodnje u građevinarstvu. Pozitivan doprinos ekonomskoj aktivnosti dao je rast u sektoru turizma, gdje je zabilježeno povećanje broja turista od 17,4 % u odnosu na prošlogodišnji prvi kvartal”, zaključili su iz CEES-a.
0 komentara