test

(FOTO) CARINICI PRONALAZE NOVAC I U SREDSTVIMA ZA HIGIJENU: Na Aerodromu Tivat učestalije neprijavljivanje gotovine

A. Tahirović

04/01/2022

06:19

Putnici nerijetko, iz različitih razloga, pokušavaju da unesu u Crnu Goru ili iznesu iz nje, iznos novca u gotovini veći od propisanog zakonom. U toj namjeri novac skrivaju na neobičnim mjestima, pa su carinici pronalazili gotovinu čak i u sredstvima za intimnu higijenu. Neprijavljivanje je kažnjivo i smatra se prekršajem, ali u slučaju postojanja određenih indikatora može se smatrati i krivičnim djelom. Iz Uprave prihoda i carina Crne Gore za Standard su, između ostalog, ispričali koje se valute najčešće pokušavaju ilegalno prenijeti, te gdje odlazi privremeno oduzeti novac.

NAJVEĆI IZNOS ZAPLIJENJEN NA PRELAZU DOBRAKOVO

Od januara do kraja novembra 2021. godine carinski organ je evidentirao slučajeve neprijavljivanja novca od strane putnika u ukupnom iznosu od blizu 600.000 eura, te oko 100.000 dolara i 15.000 britanskih funti, kazali su Standardu iz Uprave prihoda i carina Crne Gore.

Po podacima iz evidencija Uprave prihoda i carina, najčešća valuta koja je predmet neprijave od strane putnika je euro.

U jedanaest mjeseci 2021. godine, najveći pojedinačni zaplijenjeni iznos je neprijavljenih 38.000 eura u gotovini, na graničnom prelazu Dobrakovo.

Pitali smo Upravu i da li je primijetno da su pandemija i zdravstvena kriza uticale na to da se krijumčarenje novca, zlata ili sličnih vrijednosti poveća.

”Prema evidenciji Uprave prihoda i carina, za period trajanja pandemije, podaci o neprijavama novca su različiti u odnosu na lokaciju graničnog prelaza, pa tako imamo situaciju da je broj otkrivenih neprijava gotovog novca manji na graničnim prelazima na sjeveru Crne Gore, dok je taj broj za 2021. godinu, u odnosu na npr. 2019. veći na graničnom prelazu Aerodrom Tivat”, odgovorili su iz Uprave prihoda i carina.

Na kojim mjestima carinici najčešće nalaze skriveni novac…

”Putnici  na različitim mjestima skrivaju novac/gotovinu, pa smo u praksi imali slučajeve da novac pronalazimo sakriven u ručnom prtljagu, neseserima, različitim djelovima odjeće, sredstvima za intimnu higijenu i lično”, kazali su iz Uprave.

Takođe, dodaju, novac je često sakriven i u raznim djelovima putničkih i teretnih motornih vozila (prostori putničke kabine i kabine teretnih vozila, prostor za filter vazduha, dio prostora kod naslona za ruke, iza radio uređaja, kutija prve pomoći i sl). 

Foto: Uprava prihoda i carina

NEPRIJAVLJIVANJE NOVCA MOŽE BITI I PREKRŠAJ I KRIVIČNO DJELO

Putnik može, kako je to i propisano Zakonom o tekućim i kapitalnim poslovima sa inostranstvom, bez prijavljivanja carinskom organu, fizički da unese u Crnu Goru odnosno iznese iz Crne Gore gotov novac, u eurima i/ili valuti koja nije euro, u ukupnom iznosu, odnosno protivvrijednosti iznosa do 10.000 eura.

Putnik koji sa sobom nosi gotov novac u ukupnom iznosu od 10.000 eura ili više, odnosno u protivvrijednosti tog iznosa u drugim valutama ili drugim sredstvima plaćanja npr. čekovima, mora isti prijaviti nadležnom carinskom organu prilikom ulaska/izlaska iz Crne Gore.

Prijava se vrši na propisanom obrascu, koji je putnicima dostupan na graničnom prelazu.

Neprijavljivanje gotovine u iznosu od 10.000 eura ili više, odnosno u protivvrijednosti tog iznosa u drugim valutama ili drugim sredstvima plaćanja predstavlja prekršaj i ista se privremeno oduzima.

Ograničenja za unos novca istaknuta su za putnike.

”Na svim graničnim prelazima istaknuta su obavještenja/plakati sa informacijom  o iznosu gotovine koji se prilikom ulaska u Crnu Goru ili izlaska iz Crne Gore mora prijaviti carinskom organu. Obavještenje sadrži i upozorenje o odgovornosti ako se postupi suprotno ovoj obavezi, odnosno da se u slučaju neprijave ili lažne prijave novac može oduzeti uz izricanje propisane kazne”, kazali su iz Uprave za Standard.

Na pitanje da li putnici mogu da prijave više od dozvoljenog iznosa i da nesmetano taj novac unesu u zemlju, iz Uprave kažu da se obaveza prijave odnosi na iznos od 10.000 eura ili više odnosno protivvrijednost tog iznosa u drugim valutama ili drugim sredstvima plaćanja.

”Putnik može da nesmetano unese, odnosno iznese, prijavljeni iznos ukoliko carinski organ, u skladu sa ovlašćenjima datim Zakonom o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma, ne sumnja da je radnjom unošenja/iznošenja počinjen prekršaj/krivično djelo pranja novca ili finansiranja terorizma, o kojoj činjenici obavještava nadležne organe”, odgovorili su iz Uprave.

Oni objašnjavaju kada se ovaj postupak tretira kao prekršaj, a kada kao krivično djelo.

”Neprijavljivanje gotovine u iznosu od 10.000 eura ili više, odnosno protivvrijednosti tog iznosa u drugim valutama ili sredstvima plaćanja, kažnjivo je u skladu sa Zakonom o tekućim i kapitalnim poslovima sa inostranstvom. Za ovaj prekršaj zaprijećena je novčana kazna.

U situacijama postojanja indikatora za osnovanu sumnju da se radu o krivičnom djelu pranja novca ili finansiranja terorizma, bez obzira na iznos neprijavljene gotovine, carinski organ obavještava nadležnog državnog tužioca. Ova krivična djela propisana su Krivičnim zakonikom Crne Gore”, kazali su iz Uprave za portal Standard.

U skladu sa procedurom koja reguliše oblast prijave gotovine u putničkom prometu, Uprava prihoda i carina privremeno oduzetu gotovinu uplaćuje na poseban račun Centralne banke Crne Gore (CBCG), koji je otvoren za držanje privremeno oduzetih sredstava u krivičnom i prekršajnom postupku.

Izvor (naslovna fotografija):

Filip Filipovic

Ostavite komentar

Komentari (0)