To se da zaključiti iz brojnih izjava koje su, u proteklom periodu, podnosioci ove inicijative davali na ovu temu, kao uostalom i iz samog obrazloženja prijedloga dostavljenog Skupštini, kazao je u razgovoru za “Dan” politički teoretičar Feđa Pavlović.
Temeljni ugovor između Srpske pravoslavne crkve (SPC) i države Crne Gore potpisan je prije dva dana, a samo šest sati nakon potpisivanja Temeljnog ugovora, zahtjev za glasanje o nepovjerenju izvršnoj vlasti podnijele su Demokratska partija socijalista (DPS), Liberalna Partija, Socijaldemokratska partija (SDP), Demokratska unija Albanaca (DUA), koje su do sada podržavale Vladu ili imali direktno učešće u njoj i opozicione Socijaldemokrate (SD).
Inicijatori za izglasavanje pada Vlade imaju zajedno 36 poslanika, od ukupno 81 u crnogorskom parlamentu, odnosno pet manje od potrebne većine.
U inicijativi se ističe da je premijer Dritan Abazović stavio odnos sa SPC u prvi plan i “neodgovornim postupanjem doveo do podizanja tenzija u društvu i do nenadoknadivog gubitka vremena potrebnog za kvalitetno ispunjavanje obaveza iz evropske agende”.
Pavlović navodi da treba istaći da su navedeni razlozi, slagali se s njima ili ne, legitimni i u neku ruku dosljedni ideološkoj orijentaciji koju su predstavnici DPS, SDP, SD, LP i DUA dosad afirmisali na političkoj sceni.
– Međutim, valja naglasiti i to da će se na predstojećoj sjednici Skupštine odlučivati o kvalitetu rada 43. Vlade, a ne o kvalitetu argumentacije podnosioca inicijative za izglasavanje nepovjerenja 43. Vladi. Pitanje je, dakle: da li je Abazovićeva vlada, svojim dosadašnjim učinkom na unutrašnjem i spoljnopolitičkom planu, svojom kadrovskom politikom i odnosom koji je pokazala prema crnogorskoj javnosti, zaslužila da nastavi mandat. Pitanje nije: Da li Vlada treba da padne iz onih razloga koje DPS, SDP, SD, LP i DUA navode u svojoj inicijativi – zaključuje Pavlović.
1 komentara
Sad bi te đed, časni Milika Pavlović, Liberal u krvi, Crnogorac do kosti, pljunuo među oba oka.