Podsjetimo, Kasanof je na toj funkciji naslijedio Gabrijela Eskobara.
On navodi kako SAD podržavaju članstvo Crne Gore u EU, te da prostora za napredak ima.Odvraćanje pažnje od evropskog puta bilo bi štetno, jer kako je kazao, postoje glasovi u vladajućoj koaliciji koji pokušavaju da predstave neke druge ideje i elemente u Vladin program za koje, kako navodi, smatra da ne pomažu.
Želja da Crna Gora bude prva naredna članica Evropske unije i podrška Sjedinjenih Država na tom putu, poruka je pomoćnika američkog državnog sekretara za Zapadni Balkan Aleksandra Kasanofa tokom prve posjete Podgorici.
“Oni s kojima sam se sreo tokom posjete, uvjeren sam da su usredsređeni na reforme na putu evropskih integracija, kao i na stalnu posvećenost NATO-u. Međutim, postoje glasovi u vladajućoj koaliciji koji pokušavaju da neke druge ideje i elemente koji izazivaju podjele uvrste u Vladin program. Smatramo da to nije od pomoći. Fokus ove Vlade i svih u Crnoj Gori u ovom trenutku treba da bude nastavak rada na zatvaranju poglavlja i unapređenja reformi koje su neophodne za integraciju u EU. Zalaganje da se te reforme ostvare i krene ka evropskom integracionom putu, će se, nadamo se, uspješno završiti. Odvraćanje pažnje od tih ciljeva pitanjima koja dijele društvo bilo bi štetno”, kazao je Kasanof.
Za taj uspjeh najvažnija je reforma pravosuđa, navodi Kasanof. Ističe da je Vašington zadovoljan pozitivnim izvještajem o napretku i radom u poglavljima 23 i 24., ali i da ima još posla.
“Želimo da budemo sigurni da se Crna Gora hvata u koštac s tim reformama i da ostvaruje potreban napredak, ne samo zarad evropskih integracija, već, naravno, i za dobrobit same Crne Gore i njenih građana, jer je zdrav i funkcionalan pravosudni sektor suštinski važan. I u tom pogledu, posebno smo fokusirani na transparentne procedure, zasnovane na zaslugama, prilikom imenovanja i izbora na funkcije u pravosudnom sektoru. Shvatamo da je u toku odlučivanje o predsjedniku Vrhovnog suda, što je ne samo dio važne reforme nego i dobar znak napretka”, istakao je on.
Jedno od pitanja je i bezbjednost građana, koja je u demokratskim društvima na prvom mjestu. Kasanof posebno ukazuje na pitanje bezbjednosti novinara i slobodu medija, nakon nedavnog napada na novinarku Aleksandru Raičković i članove njene porodice.
“Osuđujemo te akte i ohrabrujemo Vladu da pokrene temeljnu, ozbiljnu istragu tog incidenta. To je zaista nešto čega se užasavamo i želimo da vidimo da pravda bude zadovoljena kako bi obeshrabrili one koji su u iskušenju da tako nešto urade u budućnosti. Fokus Sjedinjenih Država je da se obezbijedi zaštita medijske slobode na najsnažniji mogući način. To je osnovno ljudsko pravo, i do toga nam je veoma stalo”, navodi specijalni izaslanik Sjedinjenih Država za Zapadni Balkan.
Preporučeno
Kasanof je tokom susreta s crnogorskim zvaničnicima razgovarao i o jačanju ekonomskog partnerstva, a njegova posjeta uslijedila je nakon što su Crna Gora i Sjedinjene države u Vašingtonu nedavno potpisale memorandum o strateškoj ekonomskoj saradnji.