test

Vujanović: Temeljni ugovor je potpuno poništio istoriju crnogorske autokefalne crkve

Standard

05/08/2022

20:15

Bivši predsjednik Crne Gore Filip Vujanović kazao je temeljni ugovor potpisan 3. avgusta između Vlade Crne Gore i SPC neprihvatljiv u tri dimenzije.

“U dimenziji odnosa države i crkve, poziciji javnog poretka i prema ostalim vjerskihm zajednicama u Crnoj Gori. On ovdje bolje štiti interese SPC, nego u Srbiji. Sa državlog aspekta ugovor je sasvim neprihvatljiv”, rekao je Vujanović za Gradsku TV.

“Taj ugovor je potpuno poništio istoriju crnogorske autokefalne crkve. Dakle, jedan veliki i važan period istorije, na koji Crna Gora mora da bude ponosna, a na koji bi morala biti ponosna i Srpska pravoslavna crkva”, kazao je i objasnio da zahvaljujući tome što se Crnogorska autokefalna crkva odrekla svoje autokefalije, stvoreni su uslovi da se obnovi Autokefalna srpska crkva.

Vujanović je istakao da je preambula ugovora za njega najveće iznenađenje, te da ne razumije potrebu za požurivanjem i tajnosti kojoj smo svjedočili prilikom potpisivanja ugovora.

“Tek se u javnu raspravu pošlo nakon usvajanja ugovora na Vladi, što nema nikakvog smisla. Najprije se otvori javna rasprava, saslušaju se stručna i naučna javnost, sasluša se civilni sektor, te na temelju svih konsultacija napravite sadržaj ugovora i onda ga tek usvajate. Vrlo ozbiljno, odgovorno i argumentovano je bilo mišljenje CANU, a vi sve to odbacite i neviđenom brzinom potpišete nešto što nije potpisano već deset godina”, istakao je Vujanović i kazao da je to veoma osjetljivo i složeno pitanje.

Vujanović je mišljenja da je ovo jedini slučaj u regionu da se traži nepovjerenje Vladi zbog jednog ugovora, koji je, kako je kazao, apsolutno ništav.

“Temeljni ugovor može da bude samo sa drugom državom i on se zato ratifikovao u našoj Skupštini, svi ostali ugovori moraju da budu obični ugovori o rješavanju pravnih pitanja između crkve i države”, objašnjava Vujanović.

Vujanović je kazao da premijer Dritan Abazović ima veliku podršku Beograda i Crkve Srbije, kao i Tirane i Albanije, ali da ne znači da ako u jednom periodu imate podršku, da će dugo trajati, kao i da veliki uzlet neće rezultirati velikim padom.

“Taj Temeljni ugovor u svojim odredbama ima tri apsolutno nezakonite odredbe, koje taj ugovor čine apsolutno ništavim. Jedna je javno-pravno ovlašćenje, druga je svojinsko pitanje i treća je obaveza države da uvede vjeronauku”, ističe bivši predsjednik Crne Gore i ocjenjuje da će se ta ništavnost utvrditi u redovnom sudu.

Kako je kazao, velika je sreća što Zakon o obligacijama u članu 102 reguliše apsolutnu ništavost, dok u članu 107 propisuje ko tu ništavost može da traži.

Kada je riječ o uvođenju vjeronauke, Vujanović ukazuje na osjetljivost teme.

“Pitanje vjeronauke je izuzetno osjetljivo, ono se mora na toliko pažljiv način tretirati, da ono zahtijeva ozbiljno vrijeme. Ne možete vi vjeronauku uvesti u škole na ovakav način, kao obavezu države”, izričan je Vujanović i postavlja pitanje ko će vjeronauku u školama predavati, da li će tu obavezu vršiti svještenici.

Upoređujući svoju posjetu Srebrenici, u periodu kada je i sam bio premijer, sa posjetom sadašnjeg premijera Abazovića, Vujanović kaže da je svojevremeno na pitanje zašto ne održi govor u Srebrenici, odgovorio da na tom mjestu nije imao snage da govori.

“Oba puta kada sam bio u posjeti Srebrenici, nijesam znao odakle sam izašao. Abazović je govorio vrlo lagano i na kraju rekao da je saopštio univerzalnu stvar i da nijesu ubijeni Bošnjaci, nego ljudi, a onda dao objašnjenje da je neshvatanje njegove izjave stvar izbornog ambijenta u BiH. Očigledno da su mu se posložile stvari koje mu daju mogućnost da to kaže”, istakao je Vujanović.

Bivši predsjednik Crne Gore osvrnuo se na jednu od dvije posjete Srebrenici, u kojoj je, kako je kazao, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić mogao izgubiti život.

“Nije sve crno ili bijelo, ja imam mnogo zamjerki, ali ne mogu kroz zamjerke bilo koje ličnosti da ne vidim ono što je dobro”, naglašava Vujanović.

Komentarišući izjavu Joanikija u kojoj je kazao da prihvata to što ljudi imaju osjećaj crnogorstva, Vujanović je izjavio da ne može da osjeća da je Crnogorac, već da on to jeste.

“Nacionalna pripadnost je pripadnost koja može da se promijeni, koja je lična i intimna stvar, ali to nije stvar osjećaja”, kazao je.

Na pitanje da li je očekivao da stranke suverenističkog bloka građane pozovu na proteste, Vujanović kaže da ne smatra da je neophodno protestovati, te da ugovor koji je ništavan tako treba i tretirati.

“Na Belvederu sam bio zato što se osporavala crnogorska nacija i zato što se smatralo da se treba napraviti hirotonisanje protivno narodnoj volji i protivno spremnosti da svojim životima to spriječe”, izričan je Vujanović.

Takav čin Vujanović ocjenjuje kao čin samopromocije.

“Crkva na Rumiji je uz pomoć helikoptera Vojske Jugoslavije prenijeta, rađena je u Baru u jednom zatvorenom sistemu u kome je završena i ta crkva je prenijeta i postavljena i o tome se otvorilo pitanje na Vrhovnom savjetu odbrane”, prisjeća se bivši predsjednik.

Kazao je da je tada načelnik Generalštaba bio Dragan Paskaš, koji je kazao da o tome nije ništa znao, te da zbog toga što je vidio šta je to proizvelo u Crnoj Gori, podnio je ostavku.

Vujanović cijeli protokol premiještanja crkve objašnjava time da se za taj postupak nije znalo, te kaže da se nekim stvarima daju veće dimenzije od onoga što zaslužuju.

Dodaje da nikada nije bio za rušenje bogomolja, kao i da iz tog razloga crkva nije srušena, Kako je kazao, ne vidi potrebu demonstriranja sile države na taj način.

Govoreći o prilici da budemo prva sljedeća članica Evropske Unije, Vujanović je izrazio svoje nezadovoljstvo time što je Temeljni ugovor glavna tema sadašnje Vlade, a ne ulazak u EU.

“Mislim da je jako važno da se izaberu sva četiri suca Ustavnog suda, moramo razgovarati. Sve je prolazno, interes građana je vječan i dobro Crne Gore je vječno i vječna je Crna Gora, ko smatra suprotno, taj potcjenjuje istoriju i budućnost Crne Gore. Ovo je država koja će, izvjesno vječno postojati”, zaključuje Vujanović.

Izvor: Gradska TV
Izvor (naslovna fotografija):

Filip Vujanović

Ostavite komentar

Komentari (1)

KK3

05 Aug. at 18:46

Kakav je to “ugovor” gdje jedna strana ima sva prava a nikakve obaveze a druga strana samo obaveze prema toj strani a nikakva prava ?
To vise lici na diktat, prisilu, okupaciju i kapitulaciju nego na sporazum dvije strane potpisnice