test

Patrušev: Jačanje veza sa Pekingom je glavni politički cilj Kremlja

Standard

19/09/2022

20:12

Kremlj smatra jačanje veza sa Pekingom glavnim političkim ciljem, izjavio je sekretar ruskog Savjeta za nacionalnu bezbjednost Nikolaj Patrušev, koji se nalazi u posjeti Kini.



Patrušev, jedan od bliskih saradnika ruskog predsjednika Vladimira Putina, opisao je „jačanje sveobuhvatnog partnerstva i strateške saradnje sa Pekingom kao bezuslovni prioritet ruske spoljne politike“.

Ruski zvaničnik, koji se u Nanpingu sastao sa visokim zvaničnikom Komunističke partije Kine Guo Šengkunom, rekao je da bi u sadašnjim uslovima dvije zemlje trebalo da pokažu još veću spremnost za uzajamnu podršku i razvoj saradnje.

Kancelarija Patruševa saopštila je da su se dvije strane dogovorile da „prošire razmjenu informacija o suzbijanju ekstremizma i stranih pokušaja podrivanja ustavnog poretka, koji bi poremetili nezavisnost politike Rusije i Kine“.

Kineski i ruski zvaničnici su takođe naglasili potrebu za proširenjem saradnje u oblasti sajber bezbjednosti i za jačanjem kontakata agencija za sprovođenje zakona u borbi protiv terorizma. U saopštenju se ne navode drugi detalji saradnje.

Predsjednici Rusije i Kine, Vladimir Putin i Si Đinping, sastali su se prošle nedjelje u Uzbekistanu i to je bio njihov prvi sastanak od početka ruske invazije na Ukrajinu krajem februara.

Kineske vlasti nisu posebno pominjale Ukrajinu u saopštenju poslije sastanka predsjednika, već su navele da je Si obećao jaku podršku ruskim ključnim interesima. Peking koristi termin „ključni interesi“ za pitanja kao što je nacionalni suverenitet u svijetlu situacije na Tajvanu.

Sijeva vlada, koja je navela da ima „neograničeno“ prijateljstvo sa Moskvom pre invazije na Ukrajinu 24. februara, odbila je da kritikuje ruske vojne akcije.

I Kina i Indija povećale su svoj uvoz ruske nafte i gasa, pomažući Moskvi da nadoknadi posljedice sankcija Zapada uvedenih zbog njenih akcija u Ukrajini.

Tokom sastanka sa Sijem prošlog četvrtka, Putin je pohvalio kineskog predsjednika što je zadržao „uravotežen“ pristup ukrajinskoj krizi i rekao da je spreman da razgovara o „zabrinutostima“ Pekinga oko Ukrajine.

Putin je pomenuo kinesku zabrinutost zbog nestabilnih cijena nafte i ekonomske neizvjesnosti poslije gotovo sedam mjeseci sukoba u Ukrajini.

Si i Putin sastali su se na marginama Šangajske organizacije za saradnju sa osam zemalja, bezbjednosnog saveza stvorenog kao protivteža uticaju SAD, koji takođe uključuje Indiju, Pakistan i četiri bivše sovjetske zemlje u Centralnoj Aziji.

Izvor (naslovna fotografija):

Pixabay

Ostavite komentar

Komentari (0)