test

Poslanici Skupštine Srbije odbili raspravu o Srebrenici

Standard

19/10/2021

17:40

Poslanici Skupštine Srbije glasali su 19. oktobra protiv rasprave o zabrani negiranja genocida u Srebrenici i još dva prijedloga koji su u vezi sa ratovima devedesetih godina u bivšoj Jugoslaviji, piše Balkanska istraživačka mreža BIRN.

Kako navodi BIRN, poslanici su osim rezolucije o Srebrenici odbili i prijedloge da raspravljaju o formiranju komisije koja bi utvrdila koliko je ljudi poginulo tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine, kao i izmjenama Zakona o ratnim veteranima.

Prijedlog rezolucije o osudi genocida nad Bošnjacima u Srebrenici iznijelo je šest poslanika grupe Ujedinjena dolina-Stranka demokratske akcije (SDA) Sandžak.

“Cilj rezolucije je da oštro osudi genocid u Srebrenici i da zabrani negiranje ovog genocida, veličanje osuđenih ratnih zločinaca i najavu novih genocida nad bošnjačkim narodom”, rekao je poslanik Enis Imamović na sjednici parlamenta u Beogradu.

Narodna skupština prije 11 godina usvojila je Deklaraciju o o osudi zločina u Srebrenici. Iako se taj dokument poziva na presudu Međunarodnog suda pravde, kojom je utvrđeno da je u Srebrenici jula 1995. godine izvršen genocid, u tekstu te deklaracije termin “genocid” se ne pominje.

Drugi prijedlog, za rezoluciju o formiranju komisije za istragu i utvrđivanje broja žrtava NATO bombardovanja 99. iznijela je Ana Karadžić, poslanica vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).

“Imamo moralnu obavezu i odgovornost da formiramo komisiju koja će imenom i prezimenom utvrditi tačan broj poginulih u NATO agresiji”, rekla je Ana Karadžić iz SNS-a.

Prema podacima nevladine organizacije Fond za humanitarno pravo (FHP), u vojnoj intervenciji NATO zbog djelovanja srpskih snaga na Kosovu u Srbiji je 1999. Stradalo 187 civila, među njima 11 djece mlađe od 16 godina. Po procjenama vlasti u Beogradu, poginulo je najmanje 2.500 ljudi, a ranjeno i povrijeđeno više od 12.500. Institucije Srbije do sada nisu zvanično objavile broj žrtava.

Miodrag Linta, poslanik vladajuće koalicije, predložio je izmjene i dopune Zakona o ratnim veteranima.

“Njihov cilj bio bi da se pripadnicima vojske i milicije Republike Srpske Krajine daju beneficije ratnih veterana za period koji su bili u ratu”, naveo je Linta.

Samoproglašena Republika Srpska Krajina (RSK) bila je međunarodno nepriznata teritorija u Hrvatskoj od ‘91. do ‘95. Hrvatske vojno-policijske snage u avgustu 1995, pokrenule su skciju “Oluja” kojom su povratile tu oblast. Prema hrvatskim izvorima, u Oluji je iz Hrvatske izbjeglo 130.000 Srba, dok je po srpskim izvorima broj izbjeglih Srba od 200.000 do 300.000.

Izvor: rse

Ostavite komentar

Komentari (0)