“U ratovima izmijenjenom kontekstu na međunarodnom nivou, a na nacionalnom- nacionalističkim konfrontacijama, partitokratijom i korupcijom, smo u situaciji da se borimo za pravdu, jednakost i ravnopravnost žena. Osjećamo odgovornost da pojačamo otpor nasilju koje se svakodnevno obrušava na egzistenciju žena, sistemskom nasilju koje je još uvijek ukorijenjeno u odnosima među polovima, u emocionalnim odnosima, u porodičnom životu, u nejednakosti plata, u eksploataciji ženskog rada, u izostanku adekvatnog i pravednog odgovora pravosuđa, pa sve do ekstremnog porasta femicida”, naveli su iz ANIMA u saopštenju.
U posljednjih pet godina, kako su dodali, u Crnoj Gori ubijeno je 17 žena, dok je u posljednjoj godini ubijeno pet.“Lista nije potpuna jer se pretpostavlja da femicidi nisu prepoznati ili prijavljeni. Na institucionalnom i kulturološkom nivou dominiraju patrijarhalne vrijednosti. Neznanje se ogleda u kreiranju klime koja pogoduje diskriminaciji manjina i jačanjem kleronacionalizacije svakodnevnog života. Velikom brzinom napreduje militarizacija I destrukcija svih dobara. Sve je manje nade za mir. Oštro osuđujemo politike i ponašanje Vladinih izaslanika koji u kontinuitetu ugrožavaju ljudska prava i ponižavaju građanstvo i doprinose ambijentu konfrontacija i nasilja”, dodali su iz ANIMA.
Posebno oštro osuđuju sve vidove nasilja nad ženama.
Preporučeno
“Na ovaj dan, kao braniteljke ljudskih prava izražavamo solidarnost sa ženama u zonama sukoba, sa ženama u regionu i u Crnoj Gori. Za antifašizam, nenasilje i mir”, poručuju u saopštenju.