test

Bokokotorski zaliv besplatno utočište luksuznih plovila: A šta ćemo sa plažama?

Standard

06/07/2024

07:36

Crnogorsko primorje vrvi od kupača, što domaćih, što stranih turista koji uživaju u plavetnilu naše obale. Ili ipak ne?!

Crnogorske plaže, sa akcentom na one u Bokokotorskom zalivu, postaju sve manje primamljive jer kvalitet našeg mora, čini se, nije ni izblizu poput mora plaža regiona. 

I nije to prirodno “prokletstvo” Crne Gore, ili karmička nepravda, već isključivo uticaj čovjeka na našu obalu.

Bokokotorski zaliv ovih dana prepun je brodova: glisera, jedrilica, jahti, ribarica, koje obilaze ljepote zaliva, ali se većina tih plovila ne sidri u luke/marine već koristi “rupe u zakonu” pa svoje sidrište nalaze na svega nekoliko metara od kupališta!

Konkretno, u Tivtu, ako krenete šetalištem pomislićete da prolazite kroz neku veću marinu jer će vas dočekati mnogo plovila koji su usidreni nedaleko od plutača koja ograničavaju kupališta.

Prizor sa fotografija ne bi smetao pejzažu Boke da po priobalju, gdje kupači traže osvježenje, ne plutaju kore od lubenica, komadi luka, poneki higijenski uložak, a boce i plastika su već ispričana priča. Sadržaj brodskih frižidera i kupatila pluta po masnoj morskoj površini od nafte koju brodovi ispuštaju, pa na gradskoj plaži u Tivtu možete vidjeti sve manje kupača koji uživaju u nekada najposjećenijoj plaži grada.

Kada razmišljamo kako ipak da zadovoljimo potrebe i elitnog turizma i one fundamentalne, poput očuvanja prirodnih ljepota i životne sredine, valja se ugledati na nama susjednu zemlju Hrvatsku.

Novi izvještaj Evropske komisije i Evropske agencije za zaštitu životne sredine ukazuje da Hrvatska ima najčistiju priobalnu vodu za kupanje u Evropi! A ako je ijedna zemlja stjecište elitnog turizma tokom ljetnje sezone, to je Hrvatska, čija obala ima čak 1122 ostrva na kojima uživaju vlasnici luksuznih plovila, a nerijetko i poznate ličnosti.

Ipak, voda je kristalno čista, sa 99,1% odličnog kvaliteta, kako ukazuje izvještaj.

Iako izvještaj o Plavim zastavicama govori o tome da Španija ima najviše plaža sa ovim titulama, Hrvatska je ipak mjesto gdje ćete se okupati u najčistijoj vodi u Evropi.

Crna Gora nije obuhvaćena ovim izvještajem, na našu sreću ili žalost, ali nije potrebna neka podrobnija analiza već sam izlazak na kupališta gdje je golim okom vidljivo da nešto nije u redu sa našim kupalištima.

I ovdje se otvara mnogo pitanja, za više resora izvršne vlasti: Ministarstvo finansija, s obzirom na to da su plovila na sidru besplatno, pa država od toga ne prihoduje ali trpi štetu, za razliku od susjedne Hrvatske, u kojoj se ovakvo ponašanje naplaćuje; Ministarstvo saobraćaja i pomorstva, s obzirom na to da se kupači ne osjećaju sasvim bezbjedno jer su plovila jako blizu kupališta i nerijetko se kreću i mnogo bliže dozvoljenoj udaljenosti; Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, s obzirom na to da je ekološka slika naše države narušena, a kvalitet životne sredine unazađen, jer vlasnici plovila često otpatke bacaju u more, a jako rijetki gumenjacima smeće donose do kopna.

Mnogo je faktora koji narušavaju sliku Crne Gore kao savršene destinacije za ljetovanje, pa se nadamo da će se nadležni pozabaviti pitanjima od vitalnog značaja za očuvanje i unaprijeđenje ljetnjeg turizma.

Izvor: Antena M
Izvor (naslovna fotografija):

Antena M

Ostavite komentar

Komentari (0)