test

Kilometarske kolone i zastoji u oba putna pravca

Standard

23/04/2023

07:40

Na pragu ljetnje turističke sezone JP za upravljanje morskim dobrom, koje je od 9. februara odlukom Vlade preuzelo organizaciju i održavanje trajektnog prevoza putnika i vozila na liniji Kamenari – Lepetane, raspolaže samo sa dva trajekta – ''Vasilije'' i ''Trideseti avgust'', ukupnog kapaciteta 60 automobila.



Zbog nedovoljnog kapaciteta ova dva trajekta koji saobraćaju na trajektnoj liniji Kamenari – Lepetane, na oba trajektna prilaza, imamo svakodnevno kolone automobila, ali i kilometarske kolone, zastoje i gužve u oba putna pravca.

Da je kapacitet dva trajekta, od kojih jedan može da preveze svega 20 automobila, nedovoljan, najbolje govori podatak da su proteklih godina, kada je ovu trajektnu liniju organizovala i održavala firma Pomorski saobraćaj, tokom zimskog perioda saobraćala tri trajekta, a od marta su se postepeno uključivala i preostala tri trajekta ovog preduzeća, ukupno šest tokom ljetnje turističke sezone.

Sa 15 na 45 minuta

Na trajektnim prilazima u Lepetanima i Kamenarima ukrcaj i prevoz na drugu obalu čeka se znatno duže nego što je to bio slučaj kada su saobraćali trajekti Pomorskog saobraćaja, kada je za ukrcaj, iskrcaj, prelazak trajekta od jedne do druge obale bilo potrebno od 11 do 15 minuta. Na pitanje koliko se čeka na ukrcaj, jedan od zaposlenih na trajektnim prilazima odgovorio je da je to oko 15 minuta. Međutim, na licu mjesta uvjerili smo se da se ipak čeka mnogo duže od 15 minuta.

Po dolasku u Lepetane u četvrtak u 16 časova i 9 minuta priključujemo se već formiranoj koloni od preko 50 automobila, koja se protezala od trajektnog prilaza duž magistrale nekih 250 metara. Na trajekt „Vasilije“ smo se ukrcali u 16.37 časova, a u Kamenare pristali u 16.50 časova, što znači da nam je bio potreban 41 minut za prelazak iz Lepetana u Kamenare, gdje smo zatekli kolonu sa preko 100 automobila koji su čekali da se prevezu na drugu stranu. Slična situacija je bila i u povratku, kada nam je za prelazak iz Kamenara u Lepetane bilo potrebno 48 minuta, tačnije priključili smo se u 18.30 časova koloni od preko 60 vozila gdje se nijesmo mogli ukrcati u prvom navratu na trajekt „Vasilije“ koji je kapaciteta od svega 20 automobila.

(foto: Ivana Komnenić/Pobjeda)

Morali smo čekati preko 30 minuta povratak trajekta „Trideseti avgust“, na koji smo se ukrcali u 19.04 časa, a pristali u Lepetane u 19.18 časova. Inače, trajektna linija Kamenari – Lepetane omogućava da se skrati put između Herceg Novog, Igala, Kotora i Tivta za oko 30 kilometara ili 40 minuta vožnje što, kako sada stvari stoje, govori da usluge trajektnog prevoza trenutno korisnicima ne omogućavaju uštedu vremena, osim što će ih, kada se počne sa naplatom, izložiti dodatnom trošku. Napominjemo da je „putovanje“ novinara iz Lepetana u Kamenare i nazad, bilo radnim danom i u vremenskom intervalu kada nema pojačane frekvencije saobraćaja. U danima vikenda se čeka još duže, više od sat, a nije teško naslutiti koliko će se tek čekati i kakva će situacija sa saobraćajem biti kada počne ljetnja turistička sezona.

Kupovina trajekta već u SDT-u

Vlada je nedavno dala saglasnost Morskom dobru da pod hitno, kroz ,,javnu nabavku pregovaračkim postupkom bez prethodnog objavljivanja poziva za nadmetanje“, kupi još tri trajekta, na isti način na koji su krajem februara čelnici te državne firme u Hrvatskoj za čak 570.000 eura kupili 53 godine star trajekt ,,Trideseti avgust“. Zbog ove kupovine Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je formiralo predmet.

(foto: Ivana Komnenić/Pobjeda)

Šest trajekata kompanije ,,Pomorski saobraćaj“ nakon 17 godina prestalo je da saobraća na liniji Kamenari – Lepetane u ponoć 17. februara, nakon što je toj firmi Morsko dobro u popodnevnim satima tog dana, dostavilo akt kojim ih obavještava da je ugovor te kompanije i JPMD iz 2004. sa aneksom iz 2019. koji je bio pravni osnov za obavljanje trajektne djelatnosti, ,,prestao da važi“. Iz Pomorskog saobraćaju su tada saopštili da su odlukom Morskog dobra prisiljeni da prekinu saobraćaj na toj trajektnoj liniji, jer je rješenjem o jednostranom raskidu ugovora naznačeno da je odluka konačna i stupa na snagu danom donošenja, bez prava na žalbu. Zbog toga je Pomorski saobraćaj bio prinuđen da 17. februara u ponoć obustavi trajektni prevoz. Od tada je novi operater trajektne linije je JP Morsko dobro, a prvobitno su tu liniju održavali sa samo jednim malim trajektom-brodom „Vasilije“ kapaciteta 20 vozila, koji im je besplatno ustupila građevinska firma „Briv konstrakšn“ iz Kotora. Nakon toga JP Morsko dobro je pristupilo formiranju sopstvene flote i nabavci trajekta, pa je prvi trajekt u vlasništvu države, pod nazivom ,,Trideseti avgust“, star 53 godine, počeo da saobraća 13. marta.

Tada je direktor JP Morsko dobro Mladen Mikijelj objasnio zašto je prvi trajekt u vlasništvu države dobio taj naziv.

(foto: Ivana Komnenić/Pobjeda)

– Prvi trajekt će nositi naziv ,,Trideseti avgust“, kao simbol pada režima koji je sprovodio pljačkaške privatizacije, kao simbol slobode i demokratije, kao datum koji nam je omogućio da u narednom periodu krenemo putem pomirenja i bolje budućnosti – kazao je Mikijelj.

U tom kontekstu na trajektu je postavljena tabla sa natpisom ,,Građani Crne Gore, sa srećom dugo čekani 30. avgust“.

Nakon svakodnevnih dugih čekanja na trajektnim prilazima u Kamenarima i Lepetanima, ostaje da vidimo da li će građani Crne Gore dugo čekati da se formira i kompletira flota i nabavka trajekata koji će u narednom periodu saobraćati na brži i efikasniji način ili će poruka sa ove table „dugo čekani 30. avgust“ biti i dalje naša svakodnevnica.

Mikijelj obećao nova plovlila od 15. aprila

Direktor JP Morsko dobro Mladen Mikijelj najavio je 3. marta na sjednici Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje da će to preduzeće do 15. aprila imati šest trajekata i da će njihova flota biti veća nego što je bila flota ,,Pomorskog saobraćaja“.

On je, kako je tada saopšteno iz Skupštine, predstavio plan nabavki plovila i naveo da će JPMD kompletnu investiciju realizovati iz sopstvenih sredstava.

– Očekuje se da će do 15. aprila biti nabavljena dva trajekta kapaciteta od preko 60 vozila, dva trajekta kapaciteta od 45 do 60 vozila i dva trajekta kapaciteta od 20 do 30 vozila, ukupne nosivosti vozila veće, nego što je bila flota Pomorskog saobraćaja – rekao je Mikijelj.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Ivana Komnenić/ Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (1)

[email protected]

24 Apr. at 04:38

Investitor zavrsio u zatvor nema prljavih para za kupovinu trajekta.