test

Ko upravlja ASK-om: Direktorice nema, radnici u strahu, Savjet ćuti… na brojeve telefona niko se ne javlja?!

I. Đoković

29/04/2024

10:12

Nakon što je prije 10 dana uhapšena, pa potom puštena da se brani sa slobode direktorica Agencije za sprječavanje korupcije Jelena Perović nije se više vraćala na posao, saznaje nezvanično portal Standard. Situacija koja je nastala njenim hapšenje pod sumnjom da je zloupotrijebila službeni položaj i oštetila državni budžet za više od 60.000 eura, otvorila je pitanje ko i kako trenutno upravlja Agencijom za sprječavanje korupcije.

Prema nezvaničnim saznanjima portala Standard, Jelena Perović se nakon hapšenja i puštanja da se brani sa slobode nije vraćala u Agenciju za sprječavanje korupcije, čime je ova institucija danima bez direktorice. Po zakonu upravljanje bi trebalo da preuzme Savjet ASK-a, međutim potvrdu te informacije nije bilo moguće dobiti.

Prema riječima izvora Standarda iz ASK, stanje u toj instituciji je haotično do te mjere da su zaposleni uplašeni i za isplatu zarada. Direktorica Perović se nije vraćala na posao, a mnogi zaposleni su to iskoristili da ni oni već danima ne dolaze na posao.

Da je situacija onakva kakvom je opisao izvor našeg portala pokazuje i to da Standard nije mogao dobiti bilo koga putem telefona naznačenih na sajtu Agencije za sprječavanje korupcije, gdje nekog uporno pokušavamo dobiti još od četvrtka.

Na telefonske pozive kojih je bilo više od 50 nijesu ni odgovarali ni u Savjetu ASK, pa se sa razlogom postavlja pitanje šta se trenutno dešava u ovako važnoj instituciji i ko njome trenutno upravlja.

Takođe nakon spektakularne predstave za javnost tokom akcije hapšenja direktorice Perović, nakon inicijalnog već uobičajenog oglašavanje ministara u Vladi iz redova Demokrata, nakon puštanja da se brani sa slobode, više se niko iz Vlade nije oglašavao, pa je situacija sa ASK-om potpuno nejasna, ko upravlja i šta ko radi.

Podsjećamo, Jelena Perović je uhapšena prije deset dana, a tužioci je sumnjiče za zloupotrebu službenog položaja, čime je državni budžet oštetila za više od 60.000 eura.

Perović je u godišnjem izvještaju prijavila da je njena osnovna plata iznosila od 2.120 do 2.600 eura, dok je na ime varijabila prihodovala 5.341 euro. Od članstva u radnim grupama Agencije Perović je prošle godine inkasirala 5.600 eura.

Budžetska inspekcija ranije je, pored ostalog, utvrdila da je Perović sama sebi potpisavala varijabile, što nije u skladu sa propisima, a taj nalaz je Ministarstvo finansija dostavilo Specijalnom tužilaštvu krajem marta.

Inspekcija je tada još utvrdila i da je direktorka Agencije radila i u dane praznika prošle godine – 22. i 23. maja i 13. i 14. jula, za šta je sebi uplatila dnevnice u iznosu od 536,78 eura. Taj iznos, međutim, nije prijavljen kao posebni prihod u javno dostupnom izvještaju.

Perović je uspjela da uštedi 7.000 eura, a na kraju 2023. pozajmila je 2.000. U izvještaju se ne navodi od koga i u koliko rata će taj novac vratiti. Ona nikada nije dala saglasnost za uvid u bankarske račune.

Portparol SDT-a Vukas Radonjić ranije je saopštio da tužioci terete Perović da je zloupotrijebila službeni položaj i sebi i drugima nezakonito pribavila imovinsku korist u iznosu od više od 60.000 eura u periodu od avgusta 2020. do februara 2024. godine.

On je naglasio da tužioci u posebnom krivičnom predmetu utvrđuju da li je zloupotrebljavala i službeni automobil.

“Svakako, u posljednjem pokrenutom postupku izviđaja protiv osumnjičene biće cijenjena i službena dokumentacija ASK-a, koju je policija privremeno oduzela prilikom pretresanja sjedišta Agencije, ali i koju je Agencija dostavila po zahtjevima SDT-a, u cilju utvrđivanja osnova sumnje da li u sastav produženog krivičnog djela ulaze i druge protivpravne radnje osumnjičene, osim onih zbog kojih je postupak pokrenut”, poručio je Radonjić.

Izvor (naslovna fotografija):

Filip FIlipović

Ostavite komentar

Komentari (0)