test

Neažurnost spasila brucoše od prijemnog na svim fakultetima

Standard

14/03/2024

17:57

Nije realno očekivati da brucoše od studijske 2024-2025. godine dočeka obaveza polaganja prijemnog ispita bilo koji fakultet da upišu na Univerzitetu Crne Gore, saznaje Pobjeda.

Sa Univerziteta su nam kazali da bi se primijenila ova novina, neophodno je da se ona uvrsti u izmijenjeni Zakon o visokom obrazovanju koji, međutim, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija još ne donosi. Prema našim saznanjima, sve i da se donese akt ovih mjeseci, ne mogu se obezbijediti uslovi da počne primjena od ove studijske godine.

Aktuleni propisi predviđaju prijemni samo na nekoliko fakulteta UCG-a.

Strah od upisa prepisivača

Prošle godine, kako smo pisali, u više navrata najavljivano je da se može očekivati uvođenje prijemnih ispita na svim fakultetima, a nakon što se desio skandal prepisivanja maturanata na eksternoj provjeri znanja. Stručna javnost je pozivala tada nadležne da pooštre kriterijume upisa na fakultete, jer je sporna prepisivačka grupa srednjoškolaca bez problema upisala studije, između ostalog, zahvaljujući dobrim rezultatima na maturskom ispitu.

“Za uvođenje prijemnih ispita potrebno je izmijeniti Zakon o visokom obrazovanje i Pravilnik o upisu na prvu godinu osnovnih studija. Kada se steknu ti uslovi sigurno ćemo pristupiti ozbiljnijoj analizi potreba uvođenja prijemnog ispita i shodno tome postupiti”, kazao je Pobjedi prorektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Veselin Mićanović.

Ove sedmice je bivša poslanica Branka Bošnjak apelovala na Ministarstvo da donese Zakon o visokom obrazovanju. Na taj zakon se čeka tri godine. Ministarka prosvjete Anđela Jakšić-Stojanović najavila je da će ove godine izmijeniti sve akte koji se tiču obrazovanja i da će pristupiti sveobuhvatnoj reformi.

Protestovali pa se upisali 

Lani je utvrđeno da je više od 500 učenika prepisivalo na maturskom ispitu iz CSBH, zbog čega im je komisija dala nule. Roditelji su tada organizovali protest u Ministarstvu kojim je tada rukovodio ministar Miomir Vojinović, a nakon čega je poručeno da će testovi biti ponovo pregledani. Članovi komisije su, međutim, odgovorili ministru da žele da sačuvaju dostojanstvo profesije i odbili su da iznova procjenjuju testove, smatrajući to nezakonitim činom. Vlada je potom smijenila rukovodstvo Ispitnog centra, formirana je ubrzo nova komisija koja je đacima dala visoke ocjene. Tada se u javnosti negodovalo što su sporni maturanti prvo dobili nulu, a potom i petice.

Stručna javnost organizovala je i skup ispred zgrade Ministarstva, dajući podršku profesorima koji su kaznili prepisivače i nijesu željeli da ulaze u proces ponovnog ocjenjivanja. Kritikovali su ministra što je podržao prepisivače i poslao lošu poruku đacima.

Ovim slučajem se bavi Specijalno državno tužilaštvo koje istražuje da li je i ko u Ministarstvu prosvjete, Državnoj komisiji za maturski ispit, ali i među test-administratorima, koordinatorima i direktorima srednjih škola nezakonito postupao u slučaju prepisivanja na eksternom testiranju iz predmeta crnogorski–srpski, bosanski, hrvatski (CSBH) jezik i književnost.

Polumaturanti i maturanti se spremaju za nove provjere znanja. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija i Ispitni centar uveliko sprovode aktivnosti koje za cilj imaju što bolju pripremu maturskog ispita, kako nam se ne bi ponovila situacija od prošle godine – rečeno je Pobjedi nedavno iz resora ministarke Anđele Jakšić-Stojanović.

Donijeti su i novi pravilnici za učenike srednjih škola, kojima je precizirano da se u učionici nalaze dva test-administratora, od kojih je jedan iz druge obrazovno-vaspitne ustanove, kao i obavezno prisustvo supervizora koji može da pristupi ispitnom prostoru. Pravilnicima su definisane sankcije za učenike koji naprave prekršaj (pokušaju da prepišu, kao i za one koji ometaju rad, koriste mobilni telefon). Sankcije idu od usmene opomene pa do udaljavanja sa testa, pri čemu udaljavanje podrazumijeva i vrednovanje njegovog testa sa uspjehom nedovoljan (1).

Istakli su i da je važno što od ove godine izmjenom pravilnika test-administratori potpisuju ugovor sa Ispitnim centrom o tajnosti podataka, a definisana je i njihova obaveza za zakonitost sprovođenja ispita u ispitnoj prostoriji.

Novi studijski program

Prorektor prof. dr Vesilin Mićanović kaže da brucoše od septembra čekaju dva nova studijska programa. U tekućoj studijskoj godini akreditovana su dva nova master studijska programa – Informaciona bezbjednost na engleskom jeziku, čiji je nosilac Centar za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije Univerziteta Crne Gore, kao i prvi zajednički interdisciplinarni studijski programa na engleskom jeziku pod nazivom Zaštita i upravljanje morskom sredinom u okviru Pomorskog fakulteta Kotor (PFK). Upis studenata realizovaće se studijske 2024/25. godine.

“U toku je priprema novog studijskog programa za hemiju koji će biti upućen Agenciji za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja (AKOKVO) na akreditaciju”, rekao je Mićanović.

Master će moći da se piše na engleskom

UCG je prepoznao potrebu za inoviranjem internih akata, kazao je Pobjedi prorektor Mićanović. Među njima je i Pravilnik studiranja na master studijama, koji bi omogućio pisanje master rada na engleskom jeziku. Kaže da su tako prepoznali značaj internacionalizacije, veću vidljivost istraživanja i pripremu studenata za globalno tržište rada.

“Dodatno, u toku su izmjene koje se tiču procedure prijave i odbrane master rada, što spada u nadležnost Univerziteta. Što se tiče daljnjih promjena u strukturi i toku master studija, one će biti moguće nakon predstojećih izmjena Zakona o visokom obrazovanju”, rekao je on.

Kaže da je Univerzitet Crne Gore, na zahtjev studenata, dozvoljavao pomjeranje granice za odbranu master radova u slučajevima kada je rad predat na vrijeme u dalju proceduru, ali da zbog administrativnih razloga (provjera plagijata, uvid javnosti, sjednica Vijeća) nije moguće stići da se do 1. oktobra odbrane radovi. Zato se, kako je naveo, na UCG prihvatala inicijativa Studenskog parlamenta UCG da se u tim slučajevima pomjera rok samog čina odbrane.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)