“Veliki Teror što ga država Crna Gora danas sprovodi nad Milivojem Katnićem uporediv je samo sa fašističkim i staljinističkim procesima, u kojima su, tridesetih godina 20. vijeka, zbog svoje političke ili nacionalne pripadnosti, stradali nevini ljudi. Deklaracijom upućenom domaćoj, regionalnoj i međunarodnoj javnosti, Forum želi da upozori da državni teror crnogorskih Višinskih Crnu Goru polako pretvara u Arhipelag Gulag”, kaže se u saopštenju Foruma.
Deklaraciju Foruma za zaštitu ljudskih prava Milivoja Katnića prenosimo integralno:U Crnoj Gori se danas masovno krše ljudska prava i slobode. Crna Gora je jedina evropska država, uz autokratske države Rusiju i Bjelorusiju, u kojoj se politički protivnici u zatvoru. Sprovodi se politički revanšizam, hapse se politički i ideološki protivnici, funkcioneri bivše vlade, ministri, sudije, tužioci, direktori javnih preduzeća i agencija za sprečavanje korupcije, profesori univerziteta i akademici, sa izmišljenim i montiranim optužbama za zloupotrebu položaja, korupciju i tobožnju pripadnost kriminalnim organizacijama. Zbog slobode govora procesuiraju se i optužuju pisci, novinari i intelektualci, a brojni javni djelatnici, intelektualci, novinari i građanski aktivisti stavljeni su pod mjere tajnog nadzora.
Progonu i zatvaranju srednjovječnih i penzionisanih bivših funkcionera, u sedmoj i osmoj deceniji života, prethodio je javni linč režimskih glasila, a njihova privođenja u tužilaštvo sprovođena su uz brutalno kršenje ljudskih prava, međunarodnih standarda i konvencija: uz prisustvo kamera, vezane osumnjičenike sprovode maskirani policajci sa dugim cijevima. Uz kršenje zakona i Ustava, odugovlače se istrage i bez suđenja, podnesenih optužnica i presuda optuženi se mjesecima i u nekim slučajevima godinama zadržavaju u pritvoru.
O ukupnom političkom ambijentu u Crnoj Gori, stanju demokratije u njoj, svjedoči i činjenica da je u obrazloženju za produženje pritvora Milivoju Katniću kao otežavajuća okolnost navedena njegova privatna telefonska komunikacija sa poznatim crnogorskim novinarima i piscima, samo zato što su, profesionalno obavljajući svoj posao, branili pravo i slobodu, štitili ljudska prava i prezumpciju nevinosti.
Politički progon Milivoja Katnića presedan je čak i za režime hibridnog fašizma. Jer u krivičnopravnom smislu, optužbe kojima Specijalno tužilaštvo tereti svog bivšeg šefa – da je navodno štitio pojedine članove kriminalne organizacije, iako ih je baš Katnić na desetine uhapsio i procesuirao, te za učešće u navodnom ratnom zločinu – po svojoj neargumentovanosti i besmislenosti neobično podsjećaju na procese u vrijeme italijanskog fašizma, frankizma i staljinizma, gdje su tužioci bili iznad sudija i zakona.
U političkom kontekstu progon Milivoja Katnića, po svojoj pozadini, nacionalističkoj netrpeljivosti i bezobzirnosti nalik je aferi Drajfus. Istina, društvena i politička uloga Katnića u odnosu na francuskog kapetana jevrejskog porijekla koji je, ni kriv ni dužan, bio optužen za špijunažu neuporedivo je značajnija. Jer bivši glavni specijalni tužilac imao je najznačajniju ulogu u sprečavanju pokušaja državnog udara 2016. godine, koji bi u Crnoj Gori neminovno izazvao građanski rat nesagledivih posljedica, a u kojem su jasnu ulogu imali i nosioci današnje državne vlasti.
Naime, Milivoje Katnić je vodio tužilačko-policijski tim koji je razotkrio pripreme državnog udara i uhapsio zavjerenike, što je spriječilo građanske sukobe u Crnoj Gori i, uz ispunjenje drugih uslova za prijem u članstvo, presudno uticalo da Crna Gora 2017. godine postane članica NATO saveza. Samo zbog toga u svakoj suverenoj državi Milivoje Katnić bi bio persona grata, uvažen i poštovan. Međutim, u današnjoj Crnoj Gori Milivoju Katniću je borba za građanski mir, zaštitu ustavnog poretka i suverenitet države magnum crimen, veliki zločin. Nad Katnićem se uz primjenu političke zloupotrebe krivičnog progona i grube manipulacije tužioca primjenjuje revanšizam i osveta najgore vrste.
Nosioci pučističke rusko-srpske osovine koji su osvojili vlast na izborima 30. avgusta 2020. godine, kako je i karakteristično za klasične ideološko-političke prevrate, Milivoja Katnića su pretvorili u najomraženiju osobu – uz bivšeg predsjednika Mila Đukanovića. Politički progon Milivoja Katnića ne svjedoči samo o surovoj sudbini jednog revnosnog, sposobnog i hrabrog državnog funkcionera nego umnogome određuje blisku i dalju budućnost crnogorskog društva.
Hapšenje Milivoja Katnića, kao i drugih optuženih i pritvorenih, a još neosuđenih bivših funkcionera, pored osvetoljubivosti tipične za pripadnike autoritarnih režima, prvenstveno ima zadatak da zaplaši građane. Od toga da li će crnogorska tužilaštva i sudovi funkcionisati u skladu s propisima demokratske pravne države ili će ostati instrument u rukama političkih i kriminalnih klanova, presudno će zavisiti hoće li se Crna Gora konačno stabilizovati kao država i društvo koje će baštiniti vrijednosti liberalne demokratije – vladavine prava, ljudskih prava, prezumpcije nevinosti i slobode medija.
Glavni zadatak Foruma za zaštitu ljudskih prava Milivoja Katnića je da uvjerljivim analizama i dokazima razotkrije ideološku i političku pozadinu slučaja i obavijesti domaću i međunarodnu javnost o političkom progonu bivšeg specijalnog tužioca i ostalih inkriminisanih dužnosnika.
Forum za zaštitu ljudskih prava Milivoja Katnića, između ostaloga, organizovaće međunarodnu konferenciju o političkim zatvorenicima, kršenju individualnih i kolektivnih ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori, zahtijevaće međunarodne arbitraže povodom produženja pritvora bolesnom šezdeset sedmogodišnjem pritvoreniku, kojega tužilac Miloš Šoškić proglašava i homicidnim – smrtonosnim za društvenu sredinu – premda u dosadašnjem životu nikad nije bio osuđivan. Tražićemo da suđenju Milivoju Katniću prisustvuju inostrani pravni eksperti i predstavnici demokratskih medija, kako bi se raskrinkala ova nezapamćena sudsko-političko-kriminalna farsa.
Zaštita ljudskih prava bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i ostalih bespravno uhapšenih političkih ličnosti, kao i targetiranih i diskriminisanih pisaca i novinara, građanskih aktivista i profesora, od presudnog je značaja za odbranu temeljnih demokratskih vrijednosti. Jer bezakonje, etnički i klerikalni nacionalizam i šovinizam, sprega politike, crkve i kriminalno-paravojnih struktura stvara pravnu i ekonomsku nesigurnost, apatičnost i strah, provincijalizam i predrasude, koje neminovno ubrzavaju svakovrsno propadanje Crne Gore.
Zato je zadatak Foruma za zaštitu ljudskih prava Milivoja Katnića da ukaže na grubo kršenje ljudskih prava u slučaju Milivoja Katnića, kao i da uz pomoć domaćih i međunarodnih eksperata, aktivista za ljudska prava, ukaže na političku i kriminalnu pozadinu progona bivšeg glavnog specijalnog tužioca i ostalih visokih činovnika bivšeg režima.
U širem kontekstu, zadatak Foruma je zaštita Ustava i zakona, zaštita ljudskih prava i građanskih sloboda.
Preporučeno
Članovi Foruma za zaštitu ljudskih prava i potpisnici Deklaracije:
- Mijo Adžić, akademski slikar;
- Ante Armanini, pisac, Hrvatska;
- Miodrag Miško Bajković, arhitekta;
- Dino Bajramović, novinar, Bosna i Hercegovina;
- Tomica Bajsić, predsjednik Hrvatskog centra PEN-a, Hrvatska;
- Snježana Banović, spisateljica, Hrvatska;
- Alek Barović, crnogorski politikolog i kolumnista, doktorand na Univerzitetu u Padovi;
- Đorđe Begović, građanski aktivista;
- Žarko Begović, građanski aktivista;
- Nikola Belada, advokat;
- Nermin Bijedić, građanski aktivista, Bosna i Hercegovina;
- Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava, Srbija;
- Vlado Bogdanić, aktivista za ljudska prava, Hrvatska;
- Valentina Tina Boljević, građanska aktivistkinja;
- Žarko Božović, građanski aktivista;
- Ahmed Burić, pisac, Bosna i Hercegovina;
- Mihailo Burić, red. prof. dr;
- Aleksandra Burzan, građanska aktivistkinja;
- Nenad Čanak, političar, Srbija;
- Adnan Čirgić, prof. dr, predsjednik Crnogorskog PEN centra;
- Ranko Ćetković, magistar političkih nauka, Hrvatska;
- Ana Đukanović, advokatica;
- Bojan Đuranović, politikolog;
- Branislav Brano Đuranović, mašinski inženjer;
- Roman Đuranović, slikar;
- Vladimir Đuranović, slikar, redovni profesor;
- Slavko Đurđić, novinar;
- Branka Đuričković, dipl. ecc.;
- Milovan Đuričković, dipl. ecc.;
- Mia Evans Kesselman, dr, Njemačka
- Davor Gjenero, politikolog, Hrvatska;
- Jason Gold, Chief International Foreign Policy Advisor, Institute for the Protection of Democratic Values, Velika Britanija;
- Irena Ilić, građanska aktivistkinja;
- Azur Imširović, politikolog, Bosna i Hercegovina;
- Darko Ivanović, novinar, reditelj i NVO aktivista;
- Ervin Jahić, pisac, Hrvatska;
- Luka Jovanović, advokat, Srbija;
- Milan Jovanović, predsjednik Foruma za bezbjednost i demokratiju, Srbija;
- Slobodan Jovanović, publicista;
- Vido Jovanović, građanski aktivista;
- Danilo Kalezić, politički analitičar, saradnik na UCG;
- Milorad Katnić, prof. dr;
- Radan Katnić, dip. ecc.;
- Radomir Katnić, ppukovnik u penziji;
- Katnić Slavko, službenik;
- Dražen Katunarić, pisac, Hrvatska;
- Željko Kavaja, građanski aktivista;
- Enver Kazaz, prof. dr, Bosna i Hercegovina;
- Nena Keselmann, predsjednica udruženja Montenegro, Njemačka;
- Slavko Kljajić, građanski aktivista;
- Aleksandar Konatar, mr ek. nauka;
- Boro Kontić, novinar, Bosna i Hercegovina;
- Proročić Božidar, pisac;
- Elifa Kriještorac, aktivistica Amnesty International, Njemačka;
- Hajdana Lompar Huter, Centar za građanska prava;
- Marko Ljubić, novinar, Hrvatska;
- Marjan Marković, advokat;
- Zoran Zonjo Marković, The Books of Knjige;
- Nikola Martinović, advokat;
- Veljko K. Martinović, građanski aktivista, predsjednik MEDYART, Španija;
- Danilo Marunović, reditelj i producent;
- Dragica Milić, pravnica;
- Saša Mrduljaš, prof. dr politikologije, Hrvatska;
- Nebojša Mrvaljević, građanski aktivista, Forum slobodnih građana Luča;
- Marina Mugoša, pravnica;
- Jasmina Muminović, novinarka, vlasnica i glavna i odgovorna urednica portala Standard;
- Sonja Nedović, građanska aktivistkinja;
- Jašo Nikač, dipl. inž. maš.;
- Tamara Nikčević, novinarka;
- Anto Nobilo, advokat, Hrvatska;
- Boris A. Novak, prof. dr, ppredsjednik Međunarodnog PEN-a, Slovenija;
- Aleksandar Olenik, advokat, Srbija;
- Žaklina Oštir, glumica;
- Dijana Pajković, predsjednica Crnogorskog kulturnog društva Montenegro, Slovenija;
- Ivana Pajović, građanska aktivistkinja, Centar za građanska prava;
- Lazar Pajović, kapetan duge plovidbe;
- Musić Svetlana Pajović, građanska aktivistkinja, Centar za građanska prava;
- Neven Pajović, predsjednik Društva Montenegro-UK Society, Velika Britanija;
- Antun Pavešković, pisac, Hrvatska;
- Senad Pećanin, advokat, Bosna i Hercegovina;
- Ana Pejović, doktorandica i magistrica književnosti;
- Željko Perović, ambasador;
- Ljiljana Pešić, građanska aktivistkinja;
- Danijela Popović, grafička dizajnerka;
- Milorad Popović, književnik, predsjednik Crnogorskog društva nezavisnih književnika;
- Nenad Popović, pisac, Hrvatska;
- Ivica Prtenjača, pisac, Hrvatska;
- Vukić Pulević, akademik CANU;
- Vesna Pusić, prof. dr, bivša ministrica vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, Hrvatska;
- Aleksandar Radoman, doc. dr, dekan FCJK;
- Aleksandra Radoman Kovačević, građanska aktivistkinja;
- Šeki Radončić, novinar, pisac, antiratni aktivista i borac za ljudska prava, direktor NVO „Dokument“;
- Dragan Radović, građanski aktivista;
- Ljubo Radović, predsjednik Saveza Crnogoraca Hrvatske, Hrvatska;
- Vedran Radović, građanski aktivista;
- Ana Radulović, pravnica;
- Branislav Radulović, prof. dr, predsjednik Udruženja pravnika Crne Gore;
- Momčilo Radulović, predsjednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori;
- Biljana Radusinović, dip. ecc.;
- Maja Raković, građanska aktivistkinja;
- Aleksandar Sekulović, dr, pravnik i politikolog, Srbija;
- Violeta Senić, građanska aktivistkinja;
- Nada Sineštaj, građanska aktivistkinja;
- Čedomir Stojković, advokat, Srbija;
- Dušan Šarotar, pisac, Slovenija;
- Darko Šuković, novinar, vlasnik i glavni urednik Antene M;
- Tanja Šuković, novinarka;
- Marina Šur Puhlovski, spisateljica, Hrvatska;
- Marijana Šutić, spisateljica, Hrvatska;
- Rajko Todorović Todor, slikar, profesor;
- Kosara Tošković, građanska aktivistkinja;
- Ratko Tošković, građanski aktivista;
- Rada Trajković, prof. dr, Evropski pokret, Srbija;
- Nick Trefs, dr, bankar, Frankfurt;
- Ivan Valek, akademik, Hrvatska;
- Ivan Videnović, prof. dr, Srbija;
- Miodrag Vlahović, dipomata, predsjednik CHO;
- Azem Vlasi, advokat, Kosovo;
- Nebojša Vučinić, prof. dr, bivši sudija Evropskog suda;
- Čedomila Vujošević Đurđić, pjesnikinja i novinarka;
- Sreten Vujović, akademik DANU, potpredsjednik Crnogorskog PEN centra;
- Branka Vukašinović, dipl. kulturolog;
- Danica Vukašinović, mr psihologije;
- Ljubica Vukašinović, diplomirani ekonomista;
- Slavoljub Vukašinović, diplomirani ekonomista;
- Vesna Vukčević, građanska aktivistkinja;
- Srđan Vukmirović, građanski aktivista iz dijaspore, Kanada;
- Dragana Vuković, pravnica;
- Zoran Vuković, pravnik;
- Zoran Vuletić, političar, Srbija;
- Zoran Vulević, književnik, pisac;
- Predrag Peđa Vušurović, građanski aktivista.