test

Pejaković: Greška je ako djeca uče školsko gradivo tokom raspusta; Žunjić: Postoje i druge lekcije mimo škole koje je potrebno naučiti

Standard

18/07/2023

07:00

Tokom ljetnjeg raspusta dobro je da djeca naprave predah od školskih zadataka, obaveza i da se posvete odmoru, porodičnim aktivnostima i kreativnim igrama, saglasne su sagovornice portala Dnevno.me.



Socijalna radnica i koordinatorka programa Udruženja Roditelji Lepa Žunjić vjeruje da bi kvalitetno vrijeme za određenu porodicu predstavljalo da rade aktivnosti koje vole i koje ih ispunjavaju s jedne strane, a zadovoljavaju zajedničke uspostavljene vrijednosti ili pravila vezana za slobodne aktivnosti.

“U kontekstu porodica i roditelja, to bi moglo da bude više zajedničkog vremena i aktivnosti u periodu dok su godišnji odmori. Ne mora se detalno planirati sve slobodno vrijeme, već dozvoliti određenu fleksibilnost i opuštenost, ali se može razgovarati o tome kako zajedno što bolje i kvalitetnije provesti slobodno vrijeme”, kaže Žunjić za portal Dnevno.

“Postoji još dosta lekcija mimo škole koje je potrebno naučiti”

Prema njenim riječima, raspust je dobro vrijeme da pustimo djecu da predlože aktivnosti, igre, a mi da ih u tome pratimo.

“Na taj način, osim boljeg upoznavanja djeteta i građenja samopouzdanja, roditelj ima priliku da unaprijede odnos i komunikaciju sa djetetom. Kako sa djetetom mlađeg uzrasta, tako i sa tinejdžerom, jer nikada nije kasno uvažiti djetetove želje, emocije i interesovanja i pokazati da nam je stalo, da smo tu i zainteresovani za njih i predloge”, ističe Žunjić.

Foto: Printscreen TVCG

Na pitanje koliko je važan predah od školske godine, Žunjić odgovara da je važan svima, i od svih aktivnosti koje predstavljaju određeni zadatak, obavezu, posao.

“Samim tim važno je da se djeca odmore od školskih aktivnosti, obaveza. Prosto je dobro napraviti predah od obaveza, rutina, pravila, zadataka i posvetiti se odmoru, relaksaciji i aktivnostima koje mi biramo”, smatra naša sagovornica.

Iako ocjenjuje da djeci treba predah od formalnog učenja u školama, Žunjić navodi to ne znači da raspust i odmor doživljavamo kao period u kojem ništa ne radimo i ne učimo.

“Postoji još dosta lekcija mimo škole koje je potrebno naučiti i raspust i te neobavezne aktivnosti jesu dobar način za učenje. Što se tiče učenja u smislu savladavanja školskog gradiva ili spremanja za novo gradivo koje ih očekuje, vjerujem da od toga treba napraviti predah, dozvoliti djeci da se dobro odmore, osim ako oni sami ne žele drugačije”, kaže Žunjić.

Prema njenim riječima, roditelji se često boje da li će se djeca previše opustiti, zaboraviti gradivo, “te da li je previše da baš ništa ne rade ili ne uče”.

“Ali, zaboravljamo činjenicu da se uz dosta više slobodnog vremena, dosade, slobodne organizacije vremena uče lekcije koje ne možemo naučiti kroz strukturisano vrijeme, obaveze, pravila. Za razvoj je oboje važno, i rad i odmor, a sad je vrijeme za odmor”, ističe Žunjić.

“Nekada se roditelji boje da će previše slobodnog vremena loše uticati na djecu”

Psihološkinja Adriana Pejaković ukazuje da djeca danas uglavnom tokom školske godine, ali i raspusta, provode vrijeme koristeći elektronske uređaje, što ne utiče dobro na njih.

“Kako tokom raspusta imaju više vremena, djeca često koriste telefone, tablete itd.i više nego tokom školske godine kada imaju obaveza, pa se postavlja pitanje kako djeci omogućiti da korisno i zdravo provedu ljetnji raspust. Mnoga djeca provode raspust zatvorena u stanovima, sjedjeći za računarom, to je opšti problem današnjice. Nekada se dešava da se roditelji boje da će previše slobodnog vremena loše uticati na djecu, pa ih tjeraju da ponavljaju školske lekcije ili im brane određene aktivnosti zbog lošeg školskog uspjeha”, navodi Pejaković.

Kako kaže, danas se dešava i da roditelji mnogo rade i “osjećaju krivicu zbog toga što ne provode vrijeme sa djecom, pa pokušavaju da to nadomjeste igračkama i drugim beneficijama”.

“Sve ovo su aktivnosti koje ne bi trebalo da budu primarne kada je raspust u pitanju”, smatra Pejaković.

Saglasna je da je ljetnji raspust prije svega vrijeme odmora, koji je djeci potreban.

“U redu je razgovarati sa djecom u vezi sa prethodnom školskom godinom, ocjenama itd, ali je važno i pustiti ih da se mentalno udalje od učenja i školskih obaveza”, ukazuje Pejaković.

“Učenje kroz igru”

Ona smatra da je dobro iskoristiti raspust i za porodične aktivnosti i povezivanje unutar porodice.

“Izleti, pozorište, bioskop, boravak u parku i prirodi, prepričavanje doživljaja i aktivno bavljenje djecom je nešto što će im biti višestruko korisno. Za roditelje koji mnogo rade i ne provode onoliko vremena sa djecom koliko bi željeli, važno je da znaju da je kvalitet provedenog vremena važniji od kvantiteta. Ako se aktivno bavimo djecom, organizujemo im korisno i zanimljivo vrijeme, igramo se, pričamo, povezani smo – to je vitalno za njihov razvoj”, naglašava psihološkinja Pejaković, dodajući da djecu možemo usmjeravati i na vršnjake, druženje, eventualno učestvovanje u nekom ljetnjem kampu…

“Djeca najbolje uče kroz igru, a tokom raspusta im ‘ozbiljno’ školsko učenje nije potrebno. Predah je bitan, da bi se djeca odmorila, mentalno rasteretila i da bi napunila baterije za novu školsku godinu”, ocjenjuje Pejaković.

Foto: Printscreen TVCG

Prema njenom mišljenju, roditelji koji insistiraju na tome da dijete mora učiti školsko gradivo tokom raspusta griješe jer je to, kako navodi, preveliko opterećenje za djecu.

“Djeca se mogu podsjetiti nekih lekcija neposredno prije početka školske godine, a moramo znati i da je zaboravljanje sasvim normalno, posebno u mlađem školskom uzrastu, pa se ne moramo čuditi ako djeca zaborave tablicu množenja ili čitanje – ove vještine se najlakše zaborave. Dakle, učenje može ako djeca žele, ali kroz igru, školske aktivnosti bi trebalo ostaviti po strani, a dobro je i pustiti djecu da im bude dosadno – ne moramo im svaki trenutak osmisliti, jer istraživanja pokazuju da je dosada važan motivator kreativnosti i maštovitosti pa se nje kod djece ne moramo bojati”, kaže Pejaković.

Smatra da djeca mogu da uče kroz igru, ali je prije svega važno da odmaraju, da uživaju na raspustu, da im se omogući dosta slobodne i kreativne igre, boravak u prirodi, sa vršnjacima…

“Naravno, uz što manje boravka pred ekranom. Takođe, iako je raspust, važno je da djeca ne izgube rutinu u svakodnevnom funkcionisanju, pa je važno da vrijeme buđenja, obroka, odlaska na spavanje itd. bude ustaljeno. Djeca vole rutinu jer im obezbjeđuje sigurnost”, kaže Pejaković.

Smatra i da je, shodno uzrastu, važno da imaju kućne obaveze i tokom raspusta – pospreme igračke, namjeste krevet, bace smeće itd.

“Tako se stvaraju dobre navike”.

“Žele da znaju o svijetu, ali je važno kako im to prezentujemo”

Djeca su, kaže, po prirodi radoznala i nije ih teško zainteresovati.

“Ona žele da saznaju nove stvari, odu na nova mjesta, upoznaju nove ljude. Žele da znaju o svijetu, ali je važno kako im to prezentujemo. Ukoliko i mi svijetu pristupamo sa optimizmom, radoznalošću i kreativno, onda ćemo time ‘zaraziti’ i djecu. Ona samo čekaju da se strast prema upoznavanju svijeta probudi. Naravno, ako ih ne podstaknemo, ako ih pustimo da gledaju u ekrane, ako uvijek imamo preča posla umjesto provođenja vremena sa njima – ona će taj stav prema sebi i svijetu usvojiti, pa će im biti teško da razviju kreativnost i radoznalost”, navodi Pejaković.

Važno je, ističe, da dijete poznajemo i da mu pomognemo da otkrije i razvije svoja interesovanja.

“A da pritom i mi budemo dobri uzori koji umjesto za ekranima provodimo vrijeme sa djecom”, ističe psihološkinja, dodajući da možemo pustiti djecu da otkriju svoja interesovanja “pa će ona spontano od toga i stvoriti viziju kako bi raspust trebalo da izgleda”.

“Važno je da svemu tome pristupamo kao jednom kreativnom, radosnom, ispunjavajućem vremenu u kome možemo i mi i djeca da se lijepo provedemo i povežemo”, zaključuje Pejaković za Dnevno.me.

Izvor: dnevno.me
Izvor (naslovna fotografija):

Pixabay

Ostavite komentar

Komentari (0)