test

Poslanici i poslanice da ispune dužnost prema društvu i usvoje Zakon o pravnom prepoznavanju roda na osnovu samoodređenja

Standard

07/06/2024

10:02

akon o pravnom prepoznavanju roda baziranog na samoodređenju je obećanje slobode i korak ka državi o kojoj svi maštaju i zbog toga crnogorski poslanici i poslanice treba da ispune dužnost prema društvu i usvoje taj Zakon.

To je poruka sa performansa “U pravo vrijeme” u okviru istoimenog projekta, kojim je skrenuta pažnja na sve lošiji položaj LGBTIQ populacije u Crnoj Gori, a koji je organizovala NVO Kvir Montenegro na Trgu nezavisnosti u Podgorici.

Feministkinja Marija Jovanović, poručila je da postoje brojna pitanja o kojima je ispravno i neophodno da se država pita, ali ne smije da se miješa u privatne živote.

„Država treba da se pita kada je riječ o tome kako tretiramo jedni druge, kako je uređena, o ekološkim pitanjima, saobraćajnim zakonima i brojnim drugim. Ali ono o čemu država nikada ne smije da se pita jesu naši intimni, privatni životi. Naši tijelo i naši domovi su samo naši i dok god ne nanosimo štetu bilo kome oni moraju ostati samo naši“, poruka je Jovanović.

Razlog okupljanja i organizovanja preformansa „U pravo vrijeme“, kako je kazala, je da pozovu poslanike i poslanice crnogorskog Parlamenta da kada se Zakon pravnom prepoznavanju roda baziranog na samoodređenju nađe u Skupštini ispune svoju obavezu i dužnost prema društvu i usvoje taj Zakon.

„Ovaj Zakon nije garancija slobode samo za neke, već je korak ka zemlji o kojoj svi maštamo. On je obećanje slobode koju sanjamo i koju samo zajedno možemo izgraditi“, jasna je Jovanović.

Koordinator projekata Crnogorske LGBTIQ asocijacije Kvir Montenegro, Balša Dragojević, rekao je da su kroz performans prenijete poruke da je Zakon o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja garancija slobode odlučivanja o sopstvenom životu i tijelu i da je suštinski značajan za unapređenje ljudskih prava i sloboda svih građana i građanki Crne Gore.

Dragojević je naglasio da je pravo svake osobe da odlučuje o svom životu i dodao da je Crna Gora načinila značajne korake u priznavanju i zaštiti prava LGBTIQ zajednice, ali posljednje tri godine su pokazale da napori nisu bili dovoljni da se održi i unaprijedi poštovanje ljudskih prava.

„Nažalost, urušavanje poštovanja prava LGBTIQ zajednice potvrđeno je i padom naše države na ILGA Duginoj mapi Evrope, koji se kontinuirano dešava već tri godine. Crna Gora je ove godine pala za osam pozicija, sa 11. na 19. mjesto u Evropi, što nas svrstava među zemlje koje u velikoj mjeri ne poštuju ljudska prava LGBTIQ osoba. Po našem mišljenju, ovaj pad je rezultat potpunog izostanka posvećenosti države zaštiti prava LGBTIQ zajednice. Uprkos naporima civilnog društva, Vlada i Skupština Crne Gore nisu uspjele da finalizuju i usvoje Zakon o pravnom prepoznavanju roda na osnovu samoodređenja“, jasan je Dragojević.

Istakao je da je nakon deset godina Crna Gora izgubila i svoju zvaničnu državnu politiku u borbi protiv homofobije i transfobije – Strategiju za unapređenje kvaliteta života LGBTIQ osoba.

„Usvajanje Zakona o pravnom prepoznanju roda na osnovu samoodređenja bio bi sljedeći korak ka postizanju potpune ravnopravnosti i jednakosti za sve građane Crne Gore. Pravo na samoodređenje je osnovno ljudsko pravo koje omogućava svakom pojedincu da živi u skladu sa svojim identitetom i osjećajem. Usvajanjem ovog Zakona Crna Gora bi poslala jasnu poruku da poštuje i podržava dostojanstvo svih svojih građana bez obzira na njihov rodni identitet“, nedvosmislen je Dragojević.

Crna Gora se nalazi na putu evropskih integracija i smatra da bi usvajanje Zakona pokazalo njenu posvećenost evropskim vrijednostima ljudskih prava i ravnopravnosti.

„Time bismo značajno unaprijedili naš međunarodni ugled i poziciju na globalnoj sceni, omogućavajući našim građanima i građankama da uživaju svoja zakonom garantovana prava“ istakao Dragojević.

Performans je jedan od događaja u sklopu aktivnosti „Dan o ljudskim pravima”, kroz projekat „U pravo vrijeme – Podrška zaštitnicima/ama ljudskih prava i OCD u oblasti promocije ljudskih prava i razvoja političke demokratske kulture“,  koji finansira Delegacija Evropske unije, a kofinansira Ministarstvo javne uprave kroz program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava za Crnu Goru 2022 (EIDHR). Projekat realizuje Juventas u saradnji sa organizacijama Help Montenegro, Centar za monitoring i istraživanje, Kvir Montenegro i Otvoreni centar Bona Fide.

Izvor (naslovna fotografija):

PR CENTAR

Ostavite komentar

Komentari (0)