U organizaciji Ministarstva pravde i Agencije za sprečavanje korupcije, danas je u Podgorici održan okrugli sto na temu: „Propisane obaveze javnih funkcionera i opseg javnih funkcija u Crnoj Gori.“
Ovaj događaj okupio je predstavnike ključnih institucija, međunarodne zajednice i civilnog sektora u cilju unapređenja pravnog okvira za sprečavanje korupcije i osiguranje transparentnog obavljanja javnih funkcija.Na skupu su učestvovali ministar pravde Bojan Božović, v.d. direktora Agencije za sprečavanje korupcije Dušan Drakić, međunarodni partneri – ambasadorka SAD Džudi Rajzing Rajnke, predstavnici ambasada Sjedinjenih Američkih Država i Francuske, kao i predstavnici Delegacije EU u Crnoj Gori. Njihovo prisustvo, zajedno s ekspertima iz navedenih zemalja, predstavnicima Ministarstva pravde, Agencije za sprečavanje korupcije i civilnog sektora, omogućilo je otvoreni dijalog i razmjenu najboljih međunarodnih praksi u antikorupcijskom djelovanju.
Ministar Božović je istakao da će u narednom periodu u ovom formatu biti organizovana najmanje još dva događaja, koji će okupiti sve zainteresovane strane – predstavnike institucija, međunarodnih organizacija i partnera, kao i predstavnike civilnog sektora, sa zajedničkim ciljem daljeg unapređenja zakonskog okvira u oblasti sprečavanja korupcije.
Naveo je i da je Ministarstvo pravde obrazovalo Radnu grupu za izradu Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju korupcije, te da ovaj, u nizu okruglih stolova, koji će biti organizovani u saradnji sa Agencijom za sprečavanje korupcije, predstavlja koristan i važan korak u cilju dobijanja predloga za izradu adekvatnih zakonskih rješenja za sprečavanje i borbu protiv korupcije.
-Ovaj događaj je prilika da stručna javnost iznese svoje mišljenje kada je riječ o primjeni i unapređenju normativnog okvira u oblasti antikorupcije- zaključio je ministar Božović.
V.d. direktora Agencije za sprečavanje korupcije Dušan Drakić istakao je važnost današnjeg događaja i naglasio da Agencija, u saradnji s Ministarstvom pravde i međunarodnim partnerima i civilnim sektorom aktivno radi na unapređenju Zakona o sprečavanju korupcije.
-Ovaj Zakon predstavlja osnov za djelovanje Agencije, ali smo kroz njegovu dugogodišnju primjenu uočili niz prepreka koje ometaju efikasnu borbu protiv korupcije i smanjuju povjerenje građana. Upravo kroz saradnju sa stručnom javnošću i međunarodnim partnerima nastojimo stvoriti uslove za bolji i efikasniji zakonodavni okvir- istakao je Drakić.
Tokom događaja, učesnici su razmatrali izazove i potencijalna rješenja u vezi sa zakonskim obavezama javnih funkcionera i pitanjem opsega javnih funkcija u Crnoj Gori. Posebno je naglašena potreba redefinisanja statusa javnih funkcionera s ciljem da se bolje usklade obaveze i odgovornosti sa realnim rizicima i potrebama malog društva kao što je crnogorsko. Prisutni su izrazili zabrinutost zbog sve većeg broja osoba koje se smatraju javnim funkcionerima, što opterećuje administrativne kapacitete nadležnih institucija i može otežati fokusiranje na prioritetne antikorupcijske zadatke.
Okrugli sto je završio zaključkom da je nužno dinamizirati proces izmjena Zakona o sprečavanju korupcije, s fokusom na jasnije definisanje obaveza i odgovornosti, racionalizaciju broja javnih funkcionera i postizanje većeg stepena transparentnosti. Svi prisutni su izrazili spremnost da nastave saradnju na ovom važnom putu, u cilju jačanja vladavine prava i povjerenja građana u rad javnih institucija.
Preporučeno
Ministarstvo pravde i Agencija za sprečavanje korupcije će nastaviti da aktivno rade na ovom pitanju i u narednom periodu, uz stalnu podršku međunarodnih partnera i učešće relevantnih domaćih aktera.