Rajkovića je za tu poziciju kandidovala Komisija za kadrovska i administrativna pitanja na prijedlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Ministar Vladimir Joković je u obrazloženju naveo da Rajkovića za v. d. predlaže imajući u vidu da je mjesto direktora Uprave za gazdovanje šumama i lovištima upražnjeno, a da slijede brojne reforme u sektoru šumarstva koje je neophodno sprovesti.Istakao je da Rajković ispunjava propisane uslove, da je u dosadašnjem radu pokazao sposobnost rukovođenja ovom upravom, te da ga predlaže za vršioca dužnosti do postavljenja direktora u skladu sa zakonom, a najduže do šest mjeseci.
Rajković je preuzeo upravljanje Upravom u vrlo turbulentnom periodu, nakon gotovo jednogodišnjeg vakuuma u kojem je prethodni direktor podnio ostavku koju Vlada nije usvajala sve do aprila ove godine.
Najavio je beskompromisnu borbu protiv ilegalne sječe, pokrenuo niz prekršajnih postupaka za zloupotrebu položaja u područnim jedinicama Uprave. Sa druge strane, odlukama za koje je dobio podršku Ministarstva poljoprivrede izazvao i revolt malih drvoprerađivača mijenjajući uslove ovogodišnjeg julskog javnog poziva za redovnu sječu na način što je u startu favorizovao velike firme uz obrazloženje da se time doprinosi razvoju šumarske industrije i stimuliše zaposlenje.
To je rezultiralo nezadovoljstvom vlasnika malih firmi i preduzeća koja su tražila poništavanje tendera jer ne ispunjava osnove uslove propagirane u članu 2 javnog poziva kojima se precizira da je krajnji cilj – podrška lokalnoj privredi i malim drvoprerađivačima…
S obzirom na to da je Rajković ponovo dobio podršku Ministarstva, Jokovićev resor je bez dvojbe stao iza njegovih odluka i tendera koje je organizovao, uključujući i drugi javni poziv tokom kojeg je, za razliku od prvog, vraćeno u igru pravilo „ko da više“.
Ujedno, povodom tendera za dodjelu drveta u dubećem stanju, ostao je otvoren jaz u vladajućoj koaliciji, budući da su predstavnici PES-a tražili da se iznađe rješenje za male drvoprerađivače, odnosno da im se obezbijedi sirovina, omogući poslovanje i sačuvaju radna mjesta.
Rajković je sa druge strane bio istrajan da je tender, koji je osporavan, najbolji ikada, da je onemogućio da firme sa po jednim radnikom dobiju sredstva, a usput se otvoreno ostrvio i male drvoprerađivače otvoreno etiketirao kao kriminalce koji su navikli da dobijaju sirovinu po povoljnim uslovima.
Pritom je prozvao i neimenovanog državnog sekretara i još nekoliko javnih funkcionera koji su dali podršku malim drvoprerađivačima za korupciju i nezakonite radnje.
Nakon što je dobio podršku Vlade za očekivati je da se institucije pozabave njegovim tvrdnjama, jer, kako je najavio ,,neće stati“ niti će bilo ko moći da utiče na njegove stavove.
Sa druge strane, upravo mali drvoprerađivači ukazali su da je javni poziv 1 za redovnu sječu narušio pravila zdrave tržišne konkurencije i značajno umanjio prihode Uprave i opština na ime naknada od sječe, a pritom male firme izbacio iz igre, ugrožavajući im poslovanje.
Preporučeno
U prvom javnom pozivu, raspisanom 11. jula, tokom kojeg je prodata glavnina drveta u dubećem stanju, ponuđena cijena nije bila ključna za kupovinu sirovine, već su prednost imale firme sa većim brojem radnika. To je dovelo do situacije da je malim drvoprerađivačima bilo potrebno da ponude dva i po puta višu cijenu da bi parirali velikim firmama. U praksi, cifre od 300.000 eura više za ista šumska odjeljenja, nijesu im obezbijedila da kupe sirovinu zbog čega su se uzalud žalili i Agenciji za zaštitu konkurencije.