Perišić ističe da iako se čini da bi taj proces, možda, mogao teći brže, Ministarstvo vanjskih poslova posvećeno radi na analizama i procjenama, kako bi se upražnjena mjesta adekvatno popunila.
“Vlada će se u tom dijelu voditi relevantnim kriterijumima i referencama kandidata”, kaže Perišić i ističe da se radi o procesu koji je u toku, u koji su uključeni svi akteri, sa ciljem da se što prije dođe do odgovarajućih rješenja.Vanjskopolitčke aktivnosti Vlade Crne Gore uveliko počele
“Već prvog dana svog mandata, premijer Spajić se sastao sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen u Podgorici. Na otvorenom sastanku su obje strane iznijele očekivanja i mogućnosti, kao i dinamika budućih aktivnosti Vlade u odnosu na evropsku integraciju, od koje se ne namjerava odstupiti. Kao rezultat imamo izbor nedostajućeg sudije Ustavnog suda i tri člana Sudskog savjeta bez glasova protiv, a iskristalisan je i predlog za glavnog pregovarača”, kaže Perišić.
Ona ističe da je krajem novembra, premijer Spajić je učestvovao na neformalnom sastanku lidera NATO saveznika iz regiona i, tom prilikom, na marginama razgovarao sa generalnim sekretarom Stoltenbergom. Sastanak je potvrdio značaj koji NATO pridaje regionu Zapadnog Balkana, kao i to da je Crna Gora i dalje pouzdan saveznik.
Perišić naglašava i proces iz kog je Crna Gora nedavno izašla sa pozivitnim ishodom, a koji se odnosi na V krug evaluacije sistema sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma od strane Komiteta eksperata Savjeta Evrope (MONEYVAL).
“Zahvaljujući promptnoj aktivnosti Vlade kroz usvajanje ključnih zakona, kao i uz pomoć diplomatskih aktivnosti ambasadora Kvinte, Crna Gora je izbjegla ,,sivu listu“ zemalja koje nisu napravile pomak u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma. Nepovoljan rezultat bi imao nesagledive posljedice po našu ekonomiju, i podrazumijevao bi nemogućnost pristupanja Jedinstvenom području plaćanja u eurima, zaustavljanje priliva stranih investicija itd. Sljedstveno tome, Crna Gora ne bi mogla zatvarati preostala poglavlja, što bi nas vidno usporilo na putu ka EU”, kaže Perišić.
Tokom dosadašnih aktivnosti Vlade Crne Gore na vanjskopolitčkom planu Perišić ukazuje i da je krajem novembra predstavljena i Agenda prioritetnih reformi u okviru novog Plana rasta za Zapadni Balkan. Početkom decembra dostavljen je Prvi nacrt reformske agende za Instrument EU za reformu i rast, a par dana kasnije i Drugi nacrt agende.
“U kontekstu evropske integracije, važno je pomenuti i ratifikaciju sporazuma o mobilnosti koji su potpisani na Samitu o Zapadnom Balkanu u okviru Berlinskog procesa.
Boravak u Briselu je bio prilika za prenošenje navedenih pozitivnih poruka, kao i za pripremu predstojeće političke Međuvladine konferencije, koja se planira za početak 2024. Tokom posjete smo čuli riječi podrške i ohrabrenja za nastavak aktivnosti nesmanjenom dinamikom, a sve u cilju ostvarenja konkretnih rezultata, za šta je Vlada, u kratkom roku, pokazala ozbiljan kapacitet”, rekla je za portal Standard savjetnica Perišić.
Međuvladina konferencija bitna za zatvaranje pregovaračkih poglavlja
Prema riječima savjetnice premijera Spajića za vanjske poslove Milice Perišić, Međuvladina konferencija će biti prilika da sa kolegama iz država članica razmijene stavove i ideje o načinima ubrzavanja procesa proširenja, kao i da predstave novog glavnog pregovarača.
To će, kako kaže, biti prilika i za podrobnije predstavljanje vidljivih rezultata postignutih za kratko vrijeme.
“Stvarni benefiti doći će kroz napredak u poglavljima 23 i 24, što će otvoriti prostor za dobijanje Izvještaja o realizaciji privremenih mjerila u poglavljima koja se tiču vladavine prava. Na kraju će sve rezultirati održavanjem suštinske Međuvladine konferencije, poželjno prije izbora za Evropski parlament, na kojoj bi, kroz prezentaciju realizovanih reformi iz EU agende, došli do naredne faze pregovora i pristupili procesu privremenog zatvaranja pregovaračkih poglavlja”, pojasnila je Perišić.
Saradnja Vlade i Parlamenta u prvom mjesecima mandata daje odlične rezultate
“Sa aspekta savjetnika predsjednika Vlade za vanjsku politiku mogu da konstatujem da saradnja Vlade i Parlamenta u prvim mjesecima mandata daje odlične rezultate – koji svoje ishodište imaju u ispunjavanju mjerila u poglavljima 23 i 24 kao ključnom preduslovu za nastavak procesa evropske integracije”, istakla je Perišić i dodala da ovakav odnos pokazuje neophodnu političku stabilnost i institucionalnu funkcionalnost koje su od vitalnog značaja za deblokadu pravosudnog sistema i intenziviranja evropske agende.
Preporučeno
“To je ono što je prepoznato i od strane naših evropskih partnera, što je konstatovano i pozdravljeno tokom posjete premijera Spajića Briselu”, kaže Perišić koja vjeruje da za sada, unutarpolitičke prilike na najbolji način podržavaju naše vanjskopolitičke ciljeve, te ima razloga za optimizam i nadu da će na najbolji način ispuniti očekivanja građana.