test

Široka ovlašćenja školskih odbora unijela haos u obrazovni sistem

Standard

17/04/2024

18:54

Alarmatno stanje u prosvjeti zahtijeva sistemske reforme utemeljene na ozbiljnoj analizi prednosti i nedostataka našeg obrazovnog sistema, istakla je na jučerašnjem zasijedanju Skupštine, tokom odgovaranja na pitanja poslanika, ministarka nauke, prosvjete i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović.

Ukazala je da je jedan od ključnih problema politizacija obrazovnog sistema, odnosno da su na čelu obrazovnih institucija vrlo često bili najpodobniji, a ne najstručniji.

  • U obrazovanju ne smije biti ni naših ni vaših, u škole idu djeca svih nas i to mora biti naša tačka spajanja i zajednički interes. Veoma sam ponosna na imenovanja u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija i smatram da taj model treba primijeniti svuda – istakla je ministarka.

Ona je, odgovarajući na poslanička pitanja, kazala da Vlada planira i povećanje plata nastavnicima, ali i organizaciju stručnih obuka u skladu sa savremenim nastavnim tokovima, nagrađivanje mentora…

Dodala je da je organizovan tim iz resora prosvjete, nauke i inovacija koji redovno obilazi sve obrazovne institucije kako bi u direktnom kontaktu sa nastavnim i vannastavnim osobljem i učenicima razmijenili ideje i stavove koji se odnose na unapređenje obrazovnog procesa na svim nivoima.

Posebno se osvrnula na prošlogodišnji slučaj prepisivanja na eksternim maturskim ispitima, kao i na loše rezultate crnogorskih đaka na PISA testiranju.

  • “Od 2006. godine naši učenici se nažalost ne mogu pohvaliti blistavim rezultatima. Uvijek smo bili ispod prosjeka, što je poražavajuće. Nefunkcionalno znanje je najveći problem naših učenika, na šta ukazuju rezultati ovog testiranja. Učenici stiču teorijska znanja koja ne umiju da primijene u realnom životnom kontekstu. Plan je da ovaj problem riješimo kroz analizu novih nastavnih programa, analizu i izradu novih udžbenika, unapređenje metoda rada kod nastavnog osoblja i dadatnim ulaganjem u obuku nastavnog kadra -poručila je Jakšić-Stojanović.

Jakšić-Stojanović smatra da nije bila loša namjera onih koji su inicirali zakonsko rješenje kojim je dato više ingerencija školskim odborima. Naglasila je da je ipak takvo zakonsko rješenje unazadilo obrazovni sistem i onemogućilo Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija da ima mehanizme kontrole.

” Vjerujem da je namjera onih koji su inicirali ovakva zakonska rješenja bila dobra, ali je činjenica da su ta rješenja unijela potpuni haos u obrazovni sistem. Dodatan problem je što ljude u školskim odborima Agencija za sprečavanje korupcije tretira kao javne funkcionere. U posljednje vrijeme nam se dešava da ne možemo da nađemo ljude koji su raspoloženi da uđu u školski odbor. Drugi problem je što o najvažnijim pitanjima u obrazovanju odlučuju ljudi koji nijesu kompetentni da se time bave”, upozorila je Jakšić-Stojanović.

Ministarka nauke, prosvjete i inovacija kratko se osvrnula i na Zakon o visokom obrazovanju, gdje je realizovan prvi korak, konstituisanje Savjeta za visoko obrazovanje. Ovaj savjet je bio nefunkcionalan u potpunosti od marta 2023. godine, a ima važne nadležnosti. Takođe, najavila je podršku naučnoistraživačkoj zajednici.

“Potpisali smo ugovore sa rukovodiocima naučnoistaživačkih projekata. Ukupno 23 projekta su dobila podršku ministarstva. Objavili smo konkurs za sufinansiranje naučnoistraživačke djelatnosti. Veliko je interesovanje profesora i saradnika za ovaj konkurs “,zaključila je Jakšić-Stojanović.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Screenshot

Ostavite komentar

Komentari (0)