test

SPORA PRAVDA: Dok sud odluči, već je vrijeme za penziju

Standard

17/02/2023

07:05

Svi upravni sporovi koji za predmet tužbe imaju osporavanje odluka o prestanku sudijske, odnosno tužilačke funkcije zbog sticanja prava na starosnu penziju, okončani su do 15. februara, potvrdila je Pobjedi portparolka Upravnog suda, sutkinja Ivana Boričić.



Prema njenim riječima, okončano je 13 postupaka koji za predmet tužbe imaju osporavanje odluke o prestanku sudijske i četiri tužilačke funkcije, na osnovu člana 17 stav 1 i stav 2 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

U međuvremenu su podnijete još dvije tužbe kojima se osporavaju odluke Sudskog savjeta kojima je konstatovan prestanak sudijske funkcije, pa će nakon kompletiranja spisa predmeta biti završeni u najskorije vrijeme – navela je sutkinja Boričić.

Prema informacijama Pobjede, nijedna sutkinja nije angažovala advokata, niti tražila raspravu pred Upravnim sudom.

Advokata je angažovala tužiteljka Vesna Jovićević, u čijem slučaju je Upravni sud poništio odluku Tužilačkog savjeta. Presudom je TS obavezan da joj nadokandi troškove spora u iznosu od 400 eura, u roku od 15 dana od prijema presude.

Jovićević je tužila Savjet zbog odluke da je bez navršenih 66 godina pošalje u penziju, čime je ona bila rodno diskriminisana.

Povod za tužbe
Mnoge od tužbi, kako je ranije Pobjeda pisala, datiraju od prije godinu i po, odnosno pokrenute su odmah nakon tadašnje odluke Sudskog savjeta koji je 3. avgusta 2021. godine odlučio da prestaje funkcija za 30 sudija i sutkinja, pozivajući se pritom na odredbe Zakona o PIO i dovođenjem u vezu te norme sa sadržajem člana 121 Ustava Crne Gore.

Ova kontradiktorna odluka je dovela do različitih tumačenja u javnosti, a sudije koje su pokrenule postupak osporavanja odluka Savjeta smatraju da su pogrešnim tumačenjem Ustava narušena njihova prava, posebno ustavna odredba o stalnosti sudske funkcije, dok im je predugim trajanjem postupka onemogućeno da ostvare zaštitu po osnovu prava na rad. Posebno, s obzirom na to da i ukoliko dobiju presudu u svoju korist, odnosno bude poništena odluka Sudskog savjeta, na posao mogu biti vraćeni koji mjesec prije nego što i po sili zakona budu u obavezi da – odu u penziju.

Kao što je to bio slučaj sutkinje Svetlane Vujanović, koja se izborila za to da je u pravu, ali je vraćena na posao dva-tri mjeseca prije odlaska u penziju.

Templejt
Upravni sud je krajem decembra donio dvije različite presude koje se odnose na dvije različite pravne situacije, odnosno osnova koja je Sudski savjet naveo u obrazloženjima svojih odluka o prestanku sudijskih funkcija.

U jednom slučaju je odluka Savjeta poništena, a u drugom potvrđena. Te presude su shodno odluci Upravnog suda, bile „templejt“ za odlučivanje u preostalim neriješenim predmetima.

Upravni sud je, naime, poništio Odluku Sudskog savjeta Crne Gore od 3. avgusta 2021.godine, kojom je tužilji Svetlani Vujanović, sutkinji Vrhovnog suda Crne Gore, prestala sudijska funkcija, na osnovu odredbe člana 121 stav 2 Ustava Crne Gore, zbog navršenih 64 godine života.

Drugom presudom Upravni sud je odbio tužbu tužilje Dragice Kovačević, ranije sutkinje Višeg suda za prekršaje Crne Gore, kojoj joj je prestala sudijska funkcija zbog sticanja uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju, jer je navršila 40 godina staža osiguranja i 61 godinu života.

Prema ocjeni Upravnog suda, prestanak sudijske funkcije zbog ostvarivanja prava na starosnu penziju primjenom odredbe člana 17 stav 1 Zakona o PIO, koja propisuje različite uslove za muškarce i žene (66 godina života za muškarce, odnosno 64 godine života za žene i najmanje 15 godina staža osiguranja), dovodi žene sudije u diskriminatorski položaj i onemogućava im obavljanje sudijske funkcije pod istim uslovima pod kojima je obavljaju i muškarci.

Prilikom odlučivanja u slučaju sutkinje Kovačević Upravni sud je zauzeo drugačiji stav.

Kada je u pitanju prestanak sudijske funkcije u skladu sa odredbom člana 17 stav 2 Zakona o PIO, kojom je propisano da osiguranik stiče pravo na starosnu penziju kada navrši 40 godina staža osiguranja i 61 godinu života, Upravni sud zaključuje da primjenom navedene zakonske odredbe kojom su propisani jednaki uslovi za žene i muškarce za sticanje prava na starosnu penziju u pogledu staža osiguranja i godina života, žena sudija nije stavljena u neravnopravan položaj u odnosu na sudije muškarce – navedeno je ranije u obrazloženju Upravnog suda.

Inicijativa
Nakon što je najavljeno da će Upravni sud do sredine februara okončati sve postupke, Sudski savjet je 23. januara predložio da se nacrtom izmjena Zakona o sudskom savjetu i sudijama precizira da svi nosioci sudskih funkcija, bez obzira na pol, pod jednakim uslovima ispunjavaju uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju sa navršenih 66 godina života, osim u izuzecima koji bi dali pravo sutkinjama da mogućnost odlaska u penziju iskoriste ranije (61 godina), ako to same zatraže.

Ovakav prijedlog i sugestija uslijedili su samo nekoliko dana nakon što je isti Sudski savjet konstatovao prestanak funkcije sutkinji Hasniji Simonović, zbog navršene 61 godine starosti i 40 godina staža, dok je uporedo najavio da će se žaliti i na presudu Upravnog suda kojom je poništena njihova odluka kojom su konstatovali prestanak funkcije sutkinji Svetlani Vujanović uz obrazloženje da je 2021. godine navršila 64 godine života.

Ovakvim viđenjem situacije, Sudski savjet, zapravo, sugeriše da se Zakonom o SS i sudijama dodatno normira i onemogući pravna situacija u koju su svojom odlukom od 3. avgusta 2021. godine doveli više od 30 sudija i sutkinja kojima je prestala funkcija spornim tumačenjem odredbi člana 17, stav 1 i dva Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Jovićević: Blistava pobjeda za prava žena
Tužiteljka Vesna Jovićević je za Pobjedu je komentarisala presudu Upravnog suda.

  • Nakon godinu dana, sud je zaštitio prava državnih tužiteljki i podsjetio Tužilački savjet (dominantnu većinu koja je glasala za odluku) na neophodnost primjene Ustava, nacionalnih i međunarodnih standarda koji važe u svakom savremenom društvu. Ovo je blistava pobjeda za prava žena u Crnoj Gori, jer Tužilački savjet više nikada neće moći da diskriminiše državne tužioce po osnovu pola, kako sadašnje, tako ni buduće generacije. Takođe, presudom je potvrđen moj ranije iznijeti stav da je Tužilački savjet po zadatku odradio čistku i diskriminatornom primjenom zakona uklonio državne tužioce iz tužilačkog sistema. Na drugoj strani, moram ukazati da i dalje postoji zabrinutost zbog višegodišnjeg nepostupanja Ustavnog suda, koje je dovelo do opšte blokade pravosuđa, što zaslužuje posebnu analizu – rekla je Vesna Jovićević.
Izvor: Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)