Za Q groznicu se kaže da je to profesionalna bolest stočara, veterinara, ljudi koji su u direktnom kontaktu sa životinjama.
Šta je Q groznica?Akutno bakterijsko oboljenje praćeno visokom temperaturom (febrilnost), uzrokovano rikecijama. Početak može biti iznenadan, praćen drhtavicom, glavoboljom, slabošću, malaksalošću i obilnim znojenjem. Postoje velike razlike u težini kliničke slike i u trajanju oboljenja. Infekcija može proći i bez kliničkih manifestacija ili u obliku nespecifičnog i febrilnog stanja nepoznatog uzroka, objavio je Institut za javno zdravlje IJZ.
Laboratorijska dijagnoza postavlja se dokazivanjem porasta specifičnih antitijela u serumu uzetom u akutnoj fazi i u fazi rekonvalescencije, pomoću IF,mikroaglutinacije, RVK ili ELISA.
Agens
Coxiella burnetii; mikroorganizam koji ima dvije antigenske faze: faza I koja se nalazi u prirodnim uslovima i faza II poslije višestrukih laboratorijskih pasaža na jajima ili u kulturi tkiva. Mikroorganizam ima neuobičajenu stabilnost, može da dostigne visoke koncentracije u životnoj sredini, a relativno je otporan na djelovanje brojnih dezinfekcionih sredstava.
Rasprostranjenost
Prijavljuje se na svim kontinentima. Realno obolijevanje je češće nego što se prikazuje zbog blagog toka kod mnogih bolesnika, rijetke kliničke sumnje na ovo oboljenje i nedostupnosti laboratorijske dijagnostike. Endemična je u predjelima u kojima postoje životinje – rezervoari uzročnika, izazivajući oboljenje među veterinarima, mesarima, ovčarima, (povremeno mljekarima) i poljoprivrednicima.
Epidemijski se javlja među radnicima zaposlenim u skladištima, pogonima za pakovanje mesa, uzgajalištima, laboratorijama za dijagnostiku u medicinskim ustanovama u kojima se koriste ovce (posebno bremenite) radi istraživanja.
Rezervoar
Prirodni rezervoari su ovce, goveda, koze, mačke, psi, neke divlje životinje (veliki pacovi u Indiji i mnoge vrste divljih glodara), ptice i krpelji u kojima se odvija transovarijalno transstadijalno prenošenje i koji učestvuju u ciklusu prenošenja među glodarima, većim životinjama i pticama. Inficirane životinje, uključujući ovce i kućne mačke, obično su bez simptoma, ali masovno izlučuju uzročnike u toku rađanja mladih.
Inkubacija
Zavisi od veličine infektivne doze, obično traje dvije do tri nedjelje.
Period zaraznosti
Direktno prenošenje sa inficiranog na zdravog čovjeka je vrlo rijetka pojava.
Način prenošenja
Obično vazdušnom diseminacijom rikecija koje se nalaze u prašini, sa površina kontaminiranihplacentnim tkivom, porođajnim tečnostima ekskretima inficiranih životinja u pogonima u kojima se obrađuju inficirane životinje ili nusprodukti, kao i u prostorijama za autopsiju. Čestice koje sadrže uzročnike mogu vjetrom da se prenesu na velike udaljenosti (pola kilometra i više); direktnim kontaktom sa inficiranim životinjama i drugim kontaminiranim materijalom, kao što su vuna, dlake, fertilizeri i odjeća inficiranih ljudi.
Nekuvano mlijeko inficiranih krava sadrži uzročnike i moglo bi biti odgovorno za neke slučajeve obolijevanja ali to nije dovoljno dokumentovano. Registrovano je i direktno prenošenje transfuzijom krvi ili kostnom srži.
Metode suzbijanja
Edukacija stanovništva o izvorima infekcije i neophodnosti dezin- fekcije i pravilnog uklanjanja placente i/ili tijela mrtvorođenih mladunčadi;
Ograničavanje pristupa kravama i ovcama i laboratorijama u kojima se nalaze potencijalno inficirane životinje, uz naglašavanje važnosti postupaka inaktivacije, kao što je pasterizacija mlijeka.
Pasterizacija kravljeg, kozjeg i ovčijeg mlijeka na temperaturi većoj od 63°C u trajanju od 30 minuta, ili preko 72°C u trajanju od najmanje 30-45 sekundi
Protivepidemijske mjere
Mjere suzbijanja svode se na eliminaciju izvora infekcije, na praćenje eksponiranih i liječenje bolesnika antibioticima.
Mjere na međunarodnom nivou
Kontrola uvoza koza, ovaca, goveda i ostalih životinja kao i prerađevina (npr vuna) i td…
U Crnoj Gori posljednjih nekoliko dana problematizovano je to što su eutanazirane krave oboljele od Q groznice iz Župe nikšićke premještene i zatrpane na području Bogetića, zbog čega mještani kažu da nijesu ispoštovane procedure, te da trpe posljedice i najavljuju blokadu magistrale.
S druge strane iz Uprave za bezbjednost hrane i veterinu kažu da su za odlaganje životinjskog otpada nadležne lokalne uprave, a iz Mjesne zajednice kažu da ih niko nije konsultovao. Mještani smatraju da je za sve odgovorno ministarstvo poljoprivrede.
Ono je, kažu, trebalo da odredi lokaciju. Međutim, iz tog resora kao i Uprave za bezbjednost hrane i veterinu, kažu da je ta obaveza, po zakonu, na lokalnoj samoupravi.
Direktor Uprave Vladimir Đaković rekao je za Dnevnik TVCG da je jasno definisano u zakonu da je lokalna uprava dužna da obezbijedi stočno groblje, stočnu jamu i stočnu grobnicu sa jasno preciziranim uslovima.
Veterinarska inspektorka Slavica Sudžum za RTNK kazala da su prilikom odabira nove lokacije i zatrpavanja uginulih krava ispunili sve propisane preduslove za to.
Nadležni iz Uprave za bezbjednost hrane su kažu, obaviješteni da je lokacija u Bogetićima, gdje su zakopane krave, nenaseljena.
Međutim, mještani, kažu drugačije.
Osim njih, nezadovoljni su i iz Udruženja stočara Danilovgrad.
Pozivaju Ministarstvo da se hitno uključi u rješavanje problema krava sa Q groznicom, jer, kako kažu, postoji velika vjerovatnoća da se zaraženo mlijeko već nalazi u prodavnicama u vidu sira i drugih prerađevina čija proizvodnja ne zahtijeva pasterizaciju.
Ministar poljoprivrede Vladimir Joković pozvao je nadležne da utvrde sve okolnosti postupanja i usklađenosti sa naredbom u cilju utvrđivanja odgovornosti u slučaju odlaganja eutaniziranih kravava zaraženih Q groznicom i poručio da će svi oni koji ne budu postupali u skladu sa Naredbom biti sankcionisani u skladu sa zakonom.
Preporučeno
Povodom ovog slučaja biće zakazana pres konferencija u ponedeljak.