test

Vrhovni sud potvrdio da je dr Adžić nezakonito smijenjena

Standard

24/03/2024

14:26

Vrhovni sud Crne Gore odbio je reviziju koju je tražilo Ministarstvo zdravlja u slučaju dr Ljiljane Adžić, i potvrdilo prvostepenu i drugostepenu presudu - da je nezakonito smijenjena sa mjesta direktorice Doma zdravlja u Nikšiću.



Ona je u martu 2021. godine razriješena po odluci tadašnje ministarske zdravlja Jelene Borovinić-Bojović.

Osnovni sud u Nikšiću je 11. jula 2022. godine presudio da je dr Adžić nezakonito smijenjena. U obrazloženju te presude se navodi da je prekršena procedura razrješenja direktora zdravstvene ustanove. Dr Adžić nikada nije uručen zapisnik u kojem je komisija Ministarstva zdravlja konstatovala nepravilnosti o njenom radu, a nije joj omogućeno ni da se izjasni na nalaze komisije. Dr Adžić je tada naglasila i da nije upoznata ni sa identitetom lica koja su vršila kontrolu u ime Ministarstva zdravlja. Pred Osnovnim sudom je istakla tada, da je neprihvatljvo da pojedini novinari imaju uvid u taj zapisnik, a ona nema. Iz Ministarstva joj nije odgovoreno ni na urgencije da joj se dostavi rješenje o imenovanju komisije kao i zapisnik o njihovoj izvršenoj kontroli.

U tom periodu je Jelena Borovinić-Bojović, kao i tadašnja ministarka prosvjete Vesna Bratić, nezakonito smjenjivala rukovodioce, što je kasnije potvrđivano, i još uvijek se potvrđuje ovakvim sudskim presudama.

Presudu Osnovnog suda je 24. novembra 2022. godine potvrdio i Viši sud u Podgorici.

Ministarstvo zdravlja, koje zastupa Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, je na tu pravosnažnu presudu tražilo reviziju od Vrhovnog suda, koja je prije nekoliko dana i odbijena.

Vijeće Vrhovnog suda kojim predsjedava Nevenka Popović potvrđuje presudu i obavezuje Ministarstvo zdravlja da tužiteljici nadoknadi troškove parničnog postupka u ukupnom iznosu od 750 eura.

Vrhovni sud je u obrazloženju naveo da je Zaštitnik protiv drugostepene presude tražio reviziju „zbog pogrešne primjene materijalnog prava, sa predlogom da ovaj sud preinači pobijanu presudu…“.

Vrhovni sud je ukazao da u postupku kod prvostepenog i drugostepenog suda nije počinjena bitna povreda odredaba parničnog postupka, te da su neosnovani navodi revizije koji se odnose na pogrešnu primjenu materijalnog prava.

Dr Adžić je imenovana na mjesto direktorice Doma zdravlja u Nikšiću 29. 6. 2020. godine na osnovu javnog konkursa, na period od četiri godine. Ministrastvo zdravlja je 26. 2. 2021. godine, obrazovalo komisju za internu kontrolu u tom domu zdravlja, a ta komisija je istog dana kada je i formirana uradila kontrolu.

Vrhovni sud je ustanovio da zapisnik nije dostavljen Domu zdravlja Nikšić, te da je dr Adžić prije isteka mandata razriješena dužnosti.

“Razlozi za razrješenje tužilje kao direktorice ove ustanove se odnose na neadekvatnu dugoročnu viziju zapošljavanja, zaključenje ugovora na neodređeno bez saglasnosti Vlade, necjelishodno, neekonomično i neefikasno upravljanje budžetskim sredstvima ustanove. Tužilja saslušana u svojstvu stranke navodi da joj je sporna odluka dostavljena putem imejla 5. 4. 2021. godine i da se istog dana, kao i urgencijom od 14. 4. 2021. godine, obratila Ministarstvu zdravlja sa zahtjevom da joj se dostavi rješenje o imenovanju komisije i zapisnik iste, da bi se po istim izjasnila, ali da joj Ministarstvo zdravlja nije odgovorilo na zahtjev i nije joj omogućeno da se izjasni o razlozima za razrješenje”, piše u presudi Vrhovnog suda.

Odluka o razrješenju je nezakonita jer dr Adžić nije data mogućnost da se izjasni o razlozima za razrješenje u zakonom predviđenom roku.

Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti direktoru zdravstvene ustanove mora se omogućiti da se izjasni o razlozima za razrješenje, u roku ne dužem od 30 dana, što ministarka Borovinić-Bojović nije učinila.

Nakon što je dr Adžić smijenjena, građani Nikšića su danima protestovali, ističući da je onda odgovorna za činjenicu da je i Svjetska zdravstvena organizacija pohvalila rad tamošnjeg Kovid centra. Istakli su da je njena smjena uslijedila ni godinu dana od početka mandata, te da je razlog isključivo političke prirode, kako bi se na to mjesto doveo kadar Demokratskog fronta, kojem je tadašnja ministarka i pripadala.

Pobjeda je nedavno pisala i da je ministarka Borovinić-Bojović nezakonito smijenila, po istom principu i direktora Doma zdravlja Danilovgrad dr Dejana Mandića. I u ovom slučaju je Zaštitnik tražio reivziju kod Vrhovnog suda, koja je odbijena.

Ni njemu, kao ni dr Adžić nije bilo omogućeno izjašnjenje, niti je bio upoznat sa razlozima za razrješenje. Vrhovni sud je utvrdio da se dr Mandić upoznao sa razlozima za razrješenje tek kada je dobio rješenje o razrješenju.

Manji je broj direktora koje je smijenila Borovinić-Bojović od „sječe“ koju je počinila ministarka Bratić, a koja se procjenjue, od strane same Vlade, na oko 300.000 eura.

Zasad smijenjeni direktori zdravstvenih ustanova dobijaju dokaz o nezakonitoj smjeni, a slijede tužbe za naknadu materijalne štete.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Vrhovni sud

Ostavite komentar

Komentari (0)