To je poručila dr Tamara Vujović mistarka kulture i medija na Samitu “Heritage & Creativity” koji se održava u Kotoru u organizaciji KotorArta i Share fondacije.
“Ministarstvo kulture i medija konstantno unapređuje sektore od značaja za razvoj kulturnih i kreativnih industrija u Crnoj Gori. Zbog toga u saradnji sa lokalnim i međunarodnim partnerima radimo na uspostavljanju mehanizama za samoodrživost kreativnih habova, istovremeno nastavljajući sa ulaganjem u infrastrukturu, nepokretna i pokretna kulturna dobra, stvaralaštvo i sve ono što kultura jeste”, istakla je Vujović u uvodnom izlaganju.“Strateški smo usmjereni na normativno i institucionalno osnaživanje sektora kulture uz poseban akcenat na umrežavanje svih uključenih aktera, u okviru institucija, među sobom i institucija i vaninstitucionalnih aktera – nezavisne scene, NVO i pojedinaca”, dodala je Vujović.
“Sektor kreativnih industrija je u posljednjih nekoliko godina u Crnoj Gori prepoznat kao oblast sa značajnim potencijalom za generisanje ekonomske dobiti i stvaranje uslova za održivi razvoj u oblasti kulture”, pojasnila je Vujović.
Ona je podsjetila da je u poslednjih pet godina realizovano pet javnih konkursa za sufinansiranje projekata i programa iz oblasti kreativnih industrija, kroz koje je ministarstvo sa 650 hiljada eura, podržalo realizaciju 103 projekta.
“Neki projekti koji su podržani u prethodnim ciklusima konkursa su danas uspješni kreativni biznisi koji su samoodrživi i konkurentni na tržištu Crne Gore i van nje, neki su ugašeni, dok neki autori projekata nisu realizovali svoje naume i isporučili rezultate. Dužnost je reći da je to novac svih poreskih obveznika Crne Gore, koji mi koristimo da podržimo privatne inicijative, što je pohvalno, ali i za nas povlači veliku odgovornost”, saopštila je Vujović.
”Uz promociju uspješnih projekata, Ministarstvo kulture i medija će nastaviti da podržava kreativne preduzetnike u cilju stvaranja povoljnog ambijenta za njihov rad i nadogradnju profesionalnih vještina”, jasna je Vujović.
“Na posljednjem konkursu za podršku sektoru kreativnih industrija sufinansirali smo 28 projekata u iznosu od gotovo 200 hiljada eura, čime smo dali važan doprinos unapređenju sektora kreativnih industrija.
Poseban dio konkursa se odnosio na podršku za razvoj ženskog preduzetništva u cilju podsticanja žena u oblasti kreativnih industrija. Od 28 projekata, koji su podržani konkursom, žene preduzetnice nose 21 projekat, a iznos opredijeljene podrške je oko 137 hiljada eura”, kazala je Vujović.
“Kreativni habovi koji su već osnovani i oni koji će biti uspostavljeni mogu biti dodatna vrijednost u pozicioniranju Crne Gore kao idealne destinacije za digitalne nomade”, ocijenila je Vujović.
“Suština naših napora kroz sprovođenje konkursa za kreativne industrije i suština ovog samita je upotreba inovativnih alata i tehnologije u promociji kulturne baštine.
Događaji poput ovog su prilika za razmjenu iskustava i mišljenja iz najrazličitijih oblasti kulture, što predstavlja i podstrek za dalji razvoj kulturne politike. Sprovodimo aktivnosti i djelujemo sa istim ciljem, a ovakvi skupovi su prilika da čujemo i vidimo šta na tom planu radi region, da povežemo autore i naučimo da prepoznamo kvalitetne projekte na kreativnom i preduzetničkom polju. Zato smo danas tu. Srećan rad i mnogo plodnih ideja”, poželjela je Vujović.
Pored ministarke Vujović u uvodnom dijelu Samita govorili su Prof. Ratimir Martinović, Nj. E. Andreina Marsela, Ambasadorka Republike Italije u Crnoj Gori, Rikardo Seri, Zamjenik šefice Delegacije EU u Crnoj Gori, Kler Sirs, Direktorka British Council-a za Zapadni Balkan, kao i Renata Radeka, Projektna koordinatorka UNESCO.
Preporučeno
Realizaciju Samita podržava Britanski savjet u okviru projekta “Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan” koji je finansiran od strane Evropske unije.