Prethodno je novinar pitao guvernerku „da li u ovom trenutku u Crnoj Gori postoji neka banka, rizična ili visoko rizična, govorim o 11 komercijalnih banaka koje posluju u Crnoj Gori, od kojih je samo jedna, podsjetimo Prva banka, sa privatnim, odnosno domaćim kapitalom“, a Radović je u odgovoru ,,objasnila“, da Centralna banka radi redovne kontrole ali i važno napomenula da „imamo džepove ranjivosti koje prepoznajemo u jednoj crnogorskoj banci dok su ostale banke u redovnom režimu poslovanja“.
TARGETIRANJE BANKE
Novinar je zatim pitao da li mogu „imenovati tu banku, to je baš ova sa crnogorskim kapitalom“, a guvernerka je „diplomatski“ uzvratila kako bi zadržala pravo da ostavi „javnosti da zaključi i Vama da u postavljanju Vašeg pitanja specificirate“.Uslijedilo je „specificirano“ pitanje u kojem je novinar konstatovao da će ono biti „vjerovatno … i odgovor, ali stepen rizika, budući da je vrlo važan i za njihove deponente i za građane i privredu je veoma važan, da li ta situacija u toj banci, sada govorimo ovdje o Prvoj banci Crne Gore, možda ugrožava finansijsku stabilnost i predstavlja rizike i po građane i po privredu i da li je možda vrijeme za neki alarm, da bi ljudi znali što treba da rade ili je to, ipak, u nekoj fazi koja nije toliko alarmantna?“.
Guvernerka je precizirala da je nakon sprovedene kontrole Centralna banka izdala mjere i da je „cilj tih mjera otklanjanje ranjivosti tih džepova ranjivosti u banci i ono što je bitno jeste da se te mjere sprovode“, te da ona vjeruje „da ta banka, ranjiva banka, koja čini 5,5 posto ukupne aktive u bankarskom sektoru, zaista nema potencijal da uruši finansijsku stabilnost“.
Rekla je i da, za slučaj da banka ne bude poštovala mjere, slijedi alternativa koju „niko ne želi“, a to je, pretpostavljamo, gašenje te finansijske ustanove.
Interesantno je da je Prva banka Crne Gore jedina koja je u ovom intervjuu pomenuta u kontekstu opasnosti i rizika po klijente i deponente i mogućeg alarma da, dok su na vrijeme, bježe iz nje.
OTVARANJE NOVOG FRONTA
“Evidentno je da se otvara novi front ka Prvoj banci Crne Gore”, odgovorio je Pobjedi predsjednik Upravnog odbora ove finansijske ustanove Milan Perović na naše pitanje da prokomentariše žestok napad guvernerke Irene Radović na Javnom servisu i opasne poruke odaslate na račun poslovanja banke.
Istakao je da je Prva banka, neopravdano u javnosti, već duže vrijeme, izložena stigmi i javnom komentarisanju koje je lišeno bilo kakvog osnova.
“Pa nam, ovakvo javno polemisanje, i to bez učešća Banke, nije iznenađenje. Banka je i do sada bila izložena politizaciji, bojkotu, revanšizmu, te je za očekivati dalji progon i represivne pritiske bilo koje vrste”, naglasio je Perović.
Ukazao je i na podatak da je Prva banka najkontrolisanija finansijska institucija, kako je rekao, ne samo u Crnoj Gori nego i šire, i dodao da im je, ipak, drago što je tako.
“Za državu koja očekuje da uskoro ispuni IBAR (Izvještaj o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila) i bude prva sljedeća članica Evropske unije nezamisliva je politizacija bankarstva”, upozorio je naš sagovornik.
Poručuje da Prva banka posluje sigurno i stabilno i da je usmjerena „na ostvarivanje svojih poslovnih ciljeva i zaštitu interesa svojih klijenata“.
POŠTOVANJE ZAKONA…
“Ne postoji ni najmanja sumnja da Prva banka u potpunosti obezbjeđuje sigurnost i zaštitu interesa svojih deponenata i drugih klijenata”, kategoričan je on.
Kaže da „Prva banka uvijek poštuje crnogorske zakone i istrajava na ispunjavanju svih regulatornih standarda, uključujući i mjere Centralne banke“.
“Prva banka je preduzela korake da svoje interese zaštiti pred domaćim institucijama. Zaštitu prava banke ćemo tražiti i pred evropskim institucijama pa smo sa tim u vezi preduzeli određene korake”, zaključio je Perović.
A guvernerka Irena Radović na pitanje novinara Javnog servisa, koji je rekao „da raspolaže informacijama da je Prva banka podnijela protiv Centralne banke Crne Gore i guvernerke lično pet tužbi pred domaćim sudovima“, saopštila da ona samo drži „obećanje dato na početku mandata… da će Centralna banka biti strog, ali i pravedan regulator“.
Rekla je i da je uvjerena da će „banka nastaviti da ispunjava mjere regulatora i voditi računa da znanjem koje ima i novac koji je raspoloživ upotrijebi da se mjere Centralne banke ispoštuju u potpunosti, da se otklone ranjivosti i da cjelokupan crnogorski sistem bude stabilan i zdrav“.
U susret dobijanju pozitivnog IBAR-a, koji se očekuje krajem juna, Specijalno državno tužilaštvo je u punom zamahu i revnosno hapse funkcionere i čelnike institucija koji su bili na meti aktuelnih vlasti dok su bili u opoziciji i čija hapšenja su najavili odmah pošto su preuzeli vlast u zemlji nakon izbora avgusta 2020. godine.
POLITIKA, SDT I ĐUKANOVIĆI
Svim tim hapšenjima prethodila je medijska hajka i diskreditacija pojedinaca i institucija na čijem su čelu bili, a kako je Prva banka, čiji je akcionar Aco Đukanović, brat bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića koji je glavna meta novih vlasti, vrlo je moguće da je upravo napad guvernerke Radović i Javnog servisa na ovu finansijsku ustanovu najava upada Specijalnog policijskog odjeljenja u ovu banku.
Da su hapšenja jedan od ključnih uloga novih vlasti za dobijanje pozitivnog IBAR-a potvrdila je u petak u Skupštini Crne Gore i ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, koja je govoreći o ovom izvještaju posebno istakla hapšenja, navodeći kako u našoj zemlji tek sada živimo vladavinu prava i da „ono što sad možemo da vidimo jeste i razna hapšenja, to možemo pročitati i iz medija“…
Preporučeno
Stoga, u Prvoj banci, kako je kazao i predsjednik Upravnog odbora Milan Perović, objašnjavajući za Pobjedu da je ona „i do sada bila izložena politizaciji, bojkotu, revanšizmu“, očekuju „dalji progon i represivne pritiske bilo koje vrste“.