Radovi na izgradnji bulevara, dužine 16 kilometara, počeli su u januaru ove godine i, prema najavama, biće izgrađena moderna saobraćajnica bulevarskog tipa, sa po dvije saobraćajne trake, trotoarima u cijeloj dužini puta i kružnim tokovima, kao i novi cjevovod Regionalnog vodovoda.Vrijednost projekta je oko 54 miliona eura, a sredstva su obezbijeđena iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj. Investitori radova su Uprava za saobraćaj i Regionalni vodovod „Crnogorsko primorje“.
Ministar saobraćaja i pomorstva Filip Radulović kazao je da će se izgradnjom bulevara Tivat – Jaz značajno smanjiti gužve u saobraćaju koje su naročito bile izražene u ljetnjim mjesecima, čime će se poboljšati povezanost Aerodroma Tivat sa primorskim gradovima. – Na trasi je planirano da bude izgrađeno 12 kružnih tokova i pet trokrakih raskrsnica na mjestima ukrštanja sa lokalnim saobraćajnicama – kazao je Radulović u januaru nakon obilaska radova na izgradnji bulevara Tivat – Jaz.Međutim, iako nadležni uvjeravaju da će proširenje magistrale Tivat -Jaz u bulevar riješiti dugogodišnji problem zastoja i gužvi na toj saobraćajnici, sve se više čuje i suprotno mišljenje pojedinih saobraćajnih stručnjaka da se ovim projektom neće ništa riješiti. Saobraćajni stručnjaci zastupaju stav da četiri trake od Tivta do Jaza ne znače ništa jer se sav saobraćaj sa njih onda opet uliva u uske dvije trake postojeće magistrale na Jazu, odnosno Tivtu, te da bi mnogo više efekta bilo da se novac koji će se potrošiti na bulevar, usmjeri na gradnju zaobilaznica iznad Tivta i Budve jer osnovni problem predstavlja tranzitni saobraćaj. I mještani Grblja su istog mišljenja, što su iskazali na protestu održanom početkom marta, negodujući zbog izgradnje bulevara kroz Grbalj i eventualne izgradnje brze saobraćajnice kroz gornjogrbaljska sela, kao i zbog izgradnje trase gasovoda kroz Grbaljsko polje. Protest su organizovale NVO „Bulevar Grbalj“, NVO „Jaz – Mrčevo polje“ i NVO „Jaz plaža“.
Preporučeno
Duž ove dionice od raskrsnice za Kotor i Tivat do raskrsnice kod „Jugodrva“ sve je raskopano, kretanje autombila je ograničeno na 20 km na sat, zbog čega su na putu od Budve ka Tivtu, ali i kroz tunel Vrmac i u Kotoru gužve postale nesnosne. Samo posljednjeg dana aprila kada je po zvaničnim podacima u Kotoru boravilo preko osam hiljada turista, desio se pravi saobraćajni kolaps, pa se i po nekoliko sati čekalo u kolonama. Ista situacija je i od Aerodroma Tivat do trajektnog prelaza Lepetane – Kamenari i Herceg Novog. Slična situacija je i u prijestonici turizma Budvi, gdje turističku sezonu dočekuju sa bagerima i mašinama koje rade u samom centru grada, a saobraćaj je zbog radova preusmjeren.