“Kako je i poznato, javna rasprava za ovaj strateški važan dokument održana je u Baru, a obilježila je velika posjećenost i interesovanje u odnosu na nekoliko tema koje su od izuzetnog značaja za našu opštinu, za naše građane, za sadašnje i buduće generacije. Uvažavajući sve potpuno opravdane primjedbe prisutnih na javnoj raspravi, dva pitanja su izazvala najveće interesovanje, a to je izgradnja LNG terminala u Baru, kao i izgradnja auto puta Bar – Boljare, odnosno trasa preko crmničkih sela”, rekla je Marstjepović.
Projekat izgradnje LNG terminala, kako je kazala, pratila je potpuna netransparentnost.
“Svjedoci smo da je već u dovoljnoj mjeri pretovar bakrovog koncentrata i amonijum-nitrata ugrozio živote ljudi i sredinu u naselju Stara ambulanta, te bi izgradnja još i jednog ovakvog terminala značila iseljavanje ne samo ovog naselja, već i većeg dijela grada i prigradskih naselja i sve to bi imalo nesagledive posljedice na buduće generacije. Svjesni činjenice da Bar mora saobraćajno da bude povezan, u potpunosti podržavamo strateška opredjeljenja o izgradnji i unapređenju saobraćajne infrastrukture, brzih saobraćajnica, auto-puteva i željeznica”, dodala je.
Marstjepović navodi da posebnu zabrinutost ističu u odnosu na planiranu trasu auto-puta koja, dodaje, prema nacrtu Plana, prolazi preko osam crmničkih sela i na taj način prijeti da ugrozi odnosno uništi njihova domaćinstva, vjerske objekte, groblja, velike površine poljoprivrednog zemljišta odnosno vinograda po čemu je ovo područje poznato.
“Zbog toga smo uputili nedvosmislenu primjedbu i zahtjev da obrađivač i Ministarstvo moraju kroz idejno rješenje izmjestiti trasu auto-puta na način koji neće devastirati područje Crmnice i sve ono gore navedeno, već da on bude planiran na način koji će ovom području i drugim područjima u njegovoj blizini omogućiti dalji razvoj i perspektivu, a ne značiti uništavanje postojanja, tradicije i kulture”, kazala je.
Dodaje i kako su ukazali na važnost stvaranja uslova za razvoj ruralnog turizma na područjima Crmnice, Šestana, Krajine, Mrkojevića i Sutormana, na definisanje i unapređenje oblasti vodosnabdijevanja saglasno Studiji vodosnabdijevanja za bezvodna područja Opštine Bar, ali i iznijeli jasan stav da je Prostornim planom Crne Gore neophodno u potpunosti isključiti mogućnost davanja novih koncesija za ekspolataciju mineralnih sirovina – kamenoloma.
Preporučeno
“Smatramo jako važnim da ove, ali i sve druge primjedbe i sugestije koje su iznijete na javnoj raspravi budu prihvaćene jer je upravo to “glas naroda”, jer će jedino tada Prostorni plan Crne Gore biti istinski strateški osnov razvoja, a ne osnov za devastaciju prostora i razlog za iseljavanje stanovništva kako je prvobitno planirano”, zaključila je Marstjepović.