test

PREMIJEROVA ,,IGRA SKRIVALICE“: Kako su navodni dokazi o pripremi atentata postali Abazovićeva privatna tajna?

Standard

21/07/2023

06:59

Sve i da SDT ne radi ništa neka se građani ne sjekiraju, igra je završena, dokazi su na sigurnom. Sada je za sve kasno, sada više nema efekta... Htjeli su da me likvidiraju ljudi koji se pojavljuju u Skaj aplikaciji – saopštio je 7. jula iz Vile 'Gorica' odlazeći premijer Dritan Abazović, objašnjavajući crnogorskoj javnosti kako su propali pokušaji atentata na njega.



Uz to, zagonetno je poručio: „Čekajte, uživajte, uzmite kokice“.

TUŽIOCI ,,NA ČEKANJU“
I dok čekamo „Abazovićeve kokice“, Pobjeda je uputila pitanja glavnom specijalnom tužiocu Vladimiru Novoviću da li i što radi u slučajevima pripreme atentata na premijera.

”Specijalnom državnom tužilaštvu – Uprava policije, Agencija za nacionalnu bezbjednosti, Vlada Crne Gore ili drugi državni organ koji je eventualno učestvovao u otkrivanju pripremanja i sprečavanju izvršenja krivičnog djela, nijesu podnosili krivičnu prijavu za „pripremanje atentata“ na predsjednika Vlade”, saopštio je Pobjedi državni tužilac i portparol ovog tužilaštva Vukas Radonjić.

Istakao je i da „pripremanje krivičnih djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti Crne Gore, u koja spada i ubistvo najviših predstavnika Crne Gore“ (čl. 363 Krivičnog zakonika Crne Gore), nije u stvarnoj nadležnosti Specijalnog tužilaštva.

Tragom odgovora iz ovog tužilaštva Pobjeda se obratila višim državnim tužilaštvima u Podgorici i Bijelom Polju, ali ni oni ne znaju ništa o pripremanju atentata na Abazovića.

”Višem državnom tužilaštvu u Podgorici nije podnijeta krivična prijava, niti imamo formiran predmet povodom navedenog u Vašem pitanju”, kratko je odgovorila rukovoditeljka podgoričkog Višeg tužilaštva Lepa Medenica.

Ni njene kolege u bjelopoljskom Višem tužilaštvu nijesu formirale takav predmet.

”Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju, kao mjesno nadležno državno tužilaštvo na nivou osnovnih državnih tužilaštava na sjeveru Crne Gore i stvarno nadležno za krivična djela za koja je propisana kazna zatvora u trajanju preko deset godina, kao i za ona krivična djela za koje je zakonom propisano da se postupak vodi pred ovim tužilaštvom, postupa u svim predmetima kako po podnijetim krivičnim prijavama, tako i po saznanju da je učinjeno neko krivično djelo iz nadležnosti ovog tužilaštva”, saopštio je Pobjedi tužilac Hasan Lukač.

A tužilaštva su pitali – da li je formiran predmet povodom tvrdnji Abazovića da je na njega pripreman atentat koji je spriječen i ako jeste, u kojoj je fazi istraga, te jesu li identifikovane osobe za koje postoji sumnja da su namjeravale da ga ubiju, jesu li dostupne državnim organima i jesu li saslušane?

Pitali su i da li je podnešena krivična prijava, kao i što je s dokazima za koje je odlazeći premijer rekao da su na sigurnom – jesu li oni u posjedu Specijalnog ili nekog drugog tužilaštva i jesu li u saznanju da ih je Abazović negdje sklonio? Ako ih je sakrio, pitali su – da li je to zakonito i imaju li informaciju da je neko planirao da uništi dokaze, pa je on morao da ih sakrije i da li je za taj slučaj formiran predmet?

Pitanja su upućena i Ministarstvu unutrašnjih poslova, a odlazećeg ministra Filipa Adžića pitali su – ko je pripremao atentat na Abazovića i kada; da li je ta osoba, ili više njih, saslušana; da li je podnešena krivična prijava, kao i da li je nadležno tužilaštvo obaviješteno.

Pobjeda je pitala i jesu li dokazi o kojima je odlazeći premijer govorio u posjedu nadležnih državnih organa i da li su predati i Abazoviću te da, ako ih je on sklonio „na sigurno“, znači li to da se istražni organi pribojavaju i imaju informacije da neko želi da ih uništi i da li je u tom slučaju pokrenuta istraga i u kojoj je fazi?

Adžić i njegov resor, na pitanja koja su dobili 10. jula, nijesu odgovorili.

NAJAVE ZAVJERA
„Informacije“ da se priprema atentat na Dritana Abazovića prvi put plasirane su u srpskim tabloidima početkom septembra 2020. godine, svega nekoliko dana pošto su 30. avgusta, na parlamentarnim izborima pobijedile prosrpske i proruske snage kojima je koalicija koju je predvodio Abazović dala podršku.

Već 5. septembra upozorili su iz Srbije da „Dritana planiraju da ubiju Milove službe i albanska mafija“, da je cilj da za zločin optuže Srbe i tako naprave haos u zemlji i spriječe pad s vlasti Mila Đukanovića… Sve to Srpski telegraf je „saznao“ u obavještajnim krugovima.

Njihova saznanja poklopila su se sa zahtjevom Abazovićeve Ure koja je tih dana od službi bezbjednosti, zvaničnim zahtjevom, tražila bezbjednosnu procjenu za njega.

Abazović je preživio i dočekao konstituisanje nove parlamentarne većine.

Nekoliko mjeseci kasnije, ovog puta u podgoričkim Vijestima, osvanula je, u aprilu 2021, informacija da je ovdašnja mafija, odnosno takozvani kavački klan, pripremao likvidaciju Abazovića.

Objelodanili su i kako ga je nemila vijest zatekla „tokom rada sa stranačkim kolegama… nakon čega mu je policijsko obezbjeđenje odmah pojačano i promijenjen mu je plan rada za drugi dio dana, odnosno hitno su ga prevezli u Podgoricu“ iz Herceg Novog.

On je tada bio vicepremijer i koordinator službi bezbjednosti, a MUP, odnosno Uprava policije, oglasio se istog dana uznemirujućim saopštenjem da je Abazoviću pojačano obezbjeđenje, nakon što su došli do saznanja da „određene organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore potencijalno preduzimaju aktivnosti rizične po njegovu bezbjednost“.

Saopštili su da zavjeru „kuje“ takozvani kavački mafijaški klan i jedan od vođa te kriminalne skupine – Slobodan Kašćelan, kao odgovor na to što su nekoliko dana ranije uhapšeni.

Za čuvanje Abazovića tada su angažovani i specijalci naoružani dugim cijevima, a njegovo obezbjeđenje zadužilo je i blindirani automobil.

Iako je od tada prošlo više od dvije godine ni Kašćelan, niti bilo ko drugi, nikada nije procesuiran za pripremu ubistva Abazovića, a to potvrđuju i odgovori koje je Pobjeda dobila iz tri tužilaštva.

PRESRETNUTI RAZGOVOR
Vijesti – glasilo koje, pored ostalog, služi za Abazovićeve potrebe, tada je objavilo i kako su službe bezbjednosti za pripremu likvidacije tadašnjeg vicepremijera doznale zahvaljujući presretnutim komunikacijama kriminalaca.

Baš u nedjelju 25. aprila, kada je Abazović hitno evakuisan iz Herceg Novog, u Mojkovcu je, u svom restoranu, ubijen mojkovački ugostitelj, a ubio ga je Novljanin, čiji je razgovor presretnut i koji je telefonom nekom saopštio: „Kad ubijem A…, onda ćemo završiti i (Dritana) Abazovića, jer nam je uhapsio šefa“.

Javnost je, međutim, do danas bez odgovora zašto su službe bezbjednosti dozvolile da se u Mojkovcu dogodi ovaj najavljeni zločin, iako su imale informaciju da će Mojkovčanin biti ubijen?!

Pobjeda je i tada pitala nadležne kako je moguće da osoba koja je pod mjerama tajnog nadzora telefonom najavi ubistvo, a onda nesmetano dođe do Mojkovca i hladnokrvno, pred svjedocima, počini najavljeni zločin?

Nikada nijesu dobili odgovore.

HAPŠENJE UHAPŠENOG
A mafijaš kojeg su Abazović i njegove službe bezbjednosti tih dana uhapsile – Slobodan Kašćelan – bio je već uhapšen dvije godine ranije i nalazio se u kućnom pritvoru, sa nanogicom?!

Po potjernici crnogorske policije, on je uhapšen u Češkoj 2018. godine i izručen Crnoj Gori 2019, a od 2020, kao dodatna mjera obezbjeđenja, naloženo je da nosi nanogicu.

Međutim, Abazoviću to nije smetalo da pravi spektakl od hapšenja odavno uhapšenog bjegunca. Saopštavao je čak kako je tog 21. aprila 2021. organizovao najveće hapšenje u našoj zemlji u protekloj deceniji?!

Dan pošto je objelodanio da Kašćelan i njegovi planiraju da ga likvidiraju, Abazović je 27. aprila 2021. umirivao javnost riječima da je vrlo relaksiran i da je spreman platiti bilo koju cijenu.

”Svi moramo da se založimo”, poručio je on.

Preživio je i nastavio da ubjeđuje javnost kako je on „pokretna meta“.

TEŠKE OPTUŽBE
Nakon što je 3. avgusta 2022. godine, sada kao premijer, potpisao takozvani Temeljni ugovor sa Crkvom Srbije, zbog čega je njegova vlada dvije sedmice kasnije srušena u parlamentu, opet je počeo da „diže galamu“ kako mu je „glava u torbi“.

Tog dana je, sa sjednice Vlade, poručio da treba da požure oni koji hoće da ga „skrate za glavu“, jer će u suprotnom ubrzo završiti u zatvoru.

Nije precizirao ko mu prijeti, ali je optužio tadašnjeg ministra odbrane Raška Konjevića, kojeg je kasnije smijenio iz svoje smijenjene vlade, da je on u komunikaciji sa tom osobom?!

Oglasio se i sedam dana kasnije saopštenjem u kojem je, pored ostalog, ponovo pozvao one koji su namjerili da mu „skinu glavu“ da požure.

”Čak i da uspiju u svojoj zločinackoj namjeri, neće zaustaviti ruku pravde”, poručio je neimenovanim ubicama Abazović, uz opasku da je „sve uredno sačuvano i pohranjeno tamo gdje treba“.

A tog dana M portal je objavio transkripte mafijaških prepiski sa Skaj aplikacije, članova takozvanog škaljarskog klana, koji je u višegodišnjem ratu sa kavačkim, u kojima dogovaraju nabavku četiri kriptovana telefona za Abazovića.

Uz crnogorskog premijera ponovo su horski stali i srpski tabloidi bliski predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću – „Haos zbog hapšenja u Crnoj Gori: Abazoviću ugrožena bezbjednost, alarmirane službe za zaštitu“, „Crnogorski premijer targetiran, zbog nedavnih hapšenja strahuje za svoju bezbjednost“, „Ugrožena bezbjednost Abazovića“, „Dritanu Abazoviću prijeti šef mafijaškog klana“, „Albanskog četnika hoće da zakolju! Jezive prijetnje Abazoviću podigle su Crnu Goru na noge“…. – samo su neki od naslova.

Korak dalje otišao je Vladimir Pavićević, savjetnik potpredsjednika Vlade Vladimira Jokovića, koji je na Twitteru objavio da „kriptofašističke političke grupacije u Crnoj Gori, predvođene Milovim DPS-om i njihovi ekstremistički mediji danas stvaraju atmosferu sličnu onoj koja je u Srbiji stvorena neposredno uoči ubistva premijera Zorana Đinđića“.

Abazović je i ovog puta preživio. Dva mjeseca kasnije, u oktobru, na sjednici skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu svoju situaciju i sam je uporedio sa Đinđićevom.

Ispričao je poslanicima kako mu je došao jedan strani diplomata i rekao: „… ovo što se sprema je isti scenario koji se spremao u Srbiji sa Zoranom Đinđićem“.

”Da, ne daj Bože, ako se nešto desi tebi da se ne desi zbog borbe sa kriminalom, već da je to zbog veza sa organizovanim kriminalom”, prenio je Abazović riječi tog, nikada imenovanog, diplomate.

Za „crtanje“ mete optužio je Demokratsku partiju socijalista i tada već bivšeg ministra odbrane Raška Konjevića, a pomagala im je, prema njegovim tvrdnjama, Agencija za nacionalnu bezbjednost.

„BEMAKS“ NA METI
O pripremama svog ubistva opet je zagalamio u aprilu ove godine – poručio je kako je najveća greška bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića što ga nije uhapsio, a crnogorske mafije – što ga nije ubila.

Katnić je tada optužio Abazovića za veze sa škaljarskim kriminalnim klanom i kazao kako je želio da ga uhapsi, ali da to nije mogao da uradi zbog opstrukcija u MUP-u.

”I za Katnića i za njegovog kuma Zorana Lazovića, i za Radoja Zvicera (slovi za vođu kavačkog klana p.a), ja sam ovdje. I kad budem u opoziciji i kad ne budem u politici – ja ih čekam”, hrabro je Abazović „izašao na crtu“.

Da žele njegovu smrt, Abazović je ovog puta optužio i vlasnike poznate crnogorske kompanije „Bemaks“, jedne od rijetkih koja se nije stavila na uslugu novim vlastima nakon izbora 2020. godine.

I dok sa pozicije visokog državnog funkcionera, iz godine u godinu Abazović proširuje spisak onih koji žele da ga ubiju, zabrinjavajuće je da institucije ćute.

Ili, možda, čekaju da neko od uhapšenih iz „podzemlja“ progovori kao svjedok saradnik, kao što je to bilo u slučaju navodne pripreme atentata na predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Svjedok je u sudnici razobličio plan ubistva.

I Vučić već godinama upozorava javnost u Srbiji da je na meti atentatora, ali tek krajem prošle godine njegove tvrdnje potkrijepio je svjedok saradnik u procesu protiv tamošnje mafije.

Međutim i on odlučno mafiji „izlazi na crtu“, pa je tako, kako je kasnije javno svjedočio, iako su i on i njegove službe znale da će tog dana možda biti ubijen, došao na javni događaj – otvaranje spomenika Stefanu Nemanji u Beogradu – i izašao na binu, odbijajući da nosi pancir.

”Ja sam se u tom trenutku okrenuo prema (Aleksandru) Vulinu, prije nego što sam krenuo ka govornici, i pitao ga: „Šta ti je, šta se ti treseš od straha”, ispričao je kasnije novinarima, slikovito objasnivši stepen svoje hrabrosti.

Jesu li se kao Vučićev Vulin tresli i Abazovićevi prvi saradnici iz sektora bezbjednosti, dok on hrabro, skoro tri godine „izlazi na crtu“ ovdašnjoj mafiji i ostalima koji žele da ga ubiju, svjedočiće, možda, odlazeći premijer kada jednom prepušti premijersku fotelju.

POTRAGA ZA ISTINOM
Za crnogorsko društvo je, međutim, od izuzetnog značaja da se otkrije istina za sada sakrivena iza koprene brojnih spektakularnih objava, najava ili prijetnji koje, gotovo svakodnevno, emituje premijer Abazović.

Jer, nakon odgovora koje je Pobjeda dobila od specijalnog i dva viša tužilaštva i ćutanja Ministarstva unutrašnjih poslova, osnovano se otvara nekoliko pitanja na koje crnogorska javnost mora dobiti odgovore.

Prije svega: da li uopšte postoje dokazi o pripremi likvidacije premijera ili je sve dio monstruozne propagandne igre Dritana Abazovića i njegovog partijskog druga Filipa Adžića?

A u slučaju da dokazi postoje i da su ,,pohranjeni na sigurnom“, zbog čega nadležni organi Crne Gore ne istraže slučaj i utvrde – ko je zloupotrijebio službeni položaj, sakrivanjem podataka o pokušaju ubistva premijera Crne Gore?

Izvor: Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)