test

Zašto je UP ignorisala zahtjev Uprave prihoda i carina da provjeri tovar konoplje sa većom koncentracijom THC-a?

Standard

21/12/2023

06:44

Više od 700 kilograma prerađene konoplje izvezene iz Crne Gore zaplijenjeno je 16. decembra u Hrvatskoj, a nakon što se Uprava prihoda i carina obratila za pomoć kolegama u ovoj zemlji, zbog sumnje da su izvozni papiri za taj tovar falsifikovani, što se pokazalo tačnim, jer su hrvatske vlasti utvrdile da je nivo tetrahidrokanabinola (THC) znatno veći od dozvoljenog - umjesto 0,2 procenata koliko je propisano, nivo THC iznosio je 0,57, što se tretira kao droga.

“Uprava prihoda i carina je preduzela sve mjere iz svoje nadležnosti i iscrpila sve nivoe saradnje sa institucijama u Crnoj Gori, te je na kraju iskoristila odličnu međunarodnu saradnju koju ostvaruje sa Carinskom upravom Hrvatske, kako bi se utvrdilo da li je u konkretnom slučaju bila riječ o nelegalnom prometu ove robe”, saopšteno je juče Pobjedi iz ove uprave.

UZALUDNI DOPISI


Na jedno od pitanja koje je uputila Pobjeda – zašto nivo THC-a nije utvrđivan u Crnoj Gori, a nakon što su oni posumnjali da je veći od dozvoljenog – nijesu precizno odgovorili.

” Imajući u vidu to da UPC svoju sumnju u nivo sadržaja THC-a nije mogla da potvrdi u Crnoj Gori, a s obzirom na to da je izvoznik kao dokaz dostavio nalaz o ispitivanju uzorka iz laboratorije u Hrvatskoj, a u vezi sa rješenjem crnogorske Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, Uprava je iskoristila međunarodnu saradnju sa Hrvatskom u skladu sa važećim sporazumima o carinskoj saradnji, i umjesto tražene rute da roba u Hrvatsku ide preko GP Vraćenovići preko teritorije Bosne i Hercegovine, izdala obavezujuću rutu kretanja za istup robe preko GP Debeli Brijeg kako bi roba i vozilo bili direktno predati službenicima hrvatske carine”, kazali su iz UPC.

Nijesu odgovorili na pitanja ko je i zbog čega donio odluku da ova roba, ipak, uđe u postupak izvoza, koja kompanija u Crnoj Gori proizvođač sporne konoplje i koliko je te robe i gdje do sada izvezla, te zašto sumnjivu robu do granice – Debelog Brijega nije pratila i crnogorska policija?

” Crnogorska Uprava prihoda i carina je, u okviru svojih ovlašćenja, preduzela sve mjere i aktivnosti u konkretnom slučaju izvoza predmetne robe, koja je zahvaljujući odličnoj saradnji sa carinskom službom Hrvatske, rezultirala oduzimanjem iste i procesuiranjem odgovornih lica u Republici Hrvatskoj”, piše u odgovorima Uprave prihoda i carina.

Podsjećaju da je „riječ o osjetljivoj robi sa aspekta mogućeg nelegalnog prometa i zloupotreba droga, te da ista po crnogorskim propisima, prilikom prometa, ne smije sadržati preko 0,2% tetrahidrokanabinola (THC), a da ova Uprava nije nadležna za utvrđivanje nivoa THC-a“.

” Ova Uprava je o cijelom toku postupka blagovremeno obavještavala nadležne institucije u Crnoj Gori, i to od momenta najave izvoza do momenta istupa robe sa carinskog područja Crne Gore. Sva dokumentacija i radnje koje smo preduzimali službenim putem su dostavljeni nadležnim institucijama radi njihovog daljeg postupanja”, decidirani su iz Uprave prihoda i carina.

Zaključili su da s obzirom na to da su inicirali postupak prema nadležnim institucijama u Crnoj Gori, ne mogu saopštiti više podataka.

SKANDAL


Izori Pobjede tvrde da se u ovom slučaju radi o velikom skandalu, da je crnogorska policija ignorisala zahtjev Uprave prihoda i carina da provjeri njihove sumnje da tovar sa konopljom namijenjen izvozu posjeduje znatno veći sadržaj THC-a od dozvoljenog, zbog čega su iz UPC bili prinuđeni da zatraže pomoć od kolega iz Hrvatske!

Iz Uprave policije Crne Gore odgovore na pitanja koja su im uputili u utorak najavili su da će dostaviti u petak.

Pobjeda se obratila i Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske odakle su nam juče saopštili da je „kriminalističko istraživanje u tijeku, a kojeg provode policijske uprave dubrovačko-neretvanska i osječko-baranjska u suradnji s nadležnim državnim odvjetništvima“.

” O okolnostima slučaja putem međunarodne policijske suradnje upoznata je i policija Crne Gore. S obzirom na navedeno, u ovom trenutku nismo u mogućnosti pružiti više informacija”, naveli su u kratkom odgovoru na postavljena pitanja.

AKCIJA U HRVATSKOJ


Hrvatski mediji objavili su 16. decembra da je u saradnji osiječke i dubrovačke policije, carinika i državnog odvjetništva za promet drogama u Osijeku, dva dana ranije – 14. decembra, zaplijenjeno blizu 900 kilograma konoplje. Saopštili su i da su osumnjičena dvojica muškaraca starosti od 40 i 58 godina, te da je stariji muškarac strani državljanin.

Kako su naveli, u Osijeku je pretresen stan i druge prostorije u okolini Valpova, koje koristi 40-godišnjak i da su akciji zaplijenjene 232 papirnate vreće s konopljom, težine više od 745 kilograma, te da je sadržaj THC-a bio veći od zakonom propisanog.

Uz to, kako su saopštili, pronađeno je i 16 PVC vreća s više od 146 kilograma konoplje.

Iz hrvatskog MUP-a nijesu Pobjedi odgovorili na pitanje da li se radi o tovaru uvezenom iz Crne Gore, ali nijesu ni negirali tu informaciju, uz konstataciju da je o okolnostima slučaja putem međunarodne policijske saradnje upoznata i policija Crne Gore.

Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, hrvatska policija odlučila je da tovar droge ne zaplijeni odmah na graničnom prijelazu, već da prati tovar. Ispostavilo se da je konoplja pretovarena u Osijeku, da su bila uključena dvojica muškaraca i da se radi o švercu droge.

Crnogorskoj javnosti u utorak se saopštenjem obratila Uprava prihoda i carina povodom tovara konoplje koji je bio namijenjen za izvoz, ali sa prilično nerazumljivim navodima zašto su se za pomoć morali obratiti hrvatskim vlastima, što nas je i ponukalo da im uputimo pitanja i tražimo pojašnjenja, kao i da se obratimo hrvatskoj i crnogorskoj policiji.

Prema informacijama Pobjede, vlasnik crnogorske kompanije koja izvozi prerađenu konoplju u bliskim je rodbinskim vezama sa jednim od čelnika Odsjeka za borbu protiv krijumčarenja droga na međunarodnom nivou.

Taj službenik dovodi se u vezu i sa Specijalnim policijskim odjeljenjem koje radi pod okriljem Specijalnog državnog tužilaštva.

Izvori Pobjede tvrde da su istražitelji juče počeli da istražuju rad kompanije koja je izvozila konoplju. Kompanija je registrovana u Podgorici.

Pobjedi iz Uprave prihoda i carina nijesu odgovorili koliko je ta firma do sada izvezla konoplje i za koja tržišta.

UNOSAN BIZNIS


Konoplja i proizvodi od konoplje sve su interesantniji u crnogorskim biznis krugovima, ali se dešavaju ozbiljne malverzacije sa pratećom dokumentacijom koja se odnosi na nivo THC-a.

Već smo pisali početkom novembra da je Uprava prihoda i carina, zahvaljujući nekolicini odgovornih službenika, takođe, bila zaslužna što je onemogućen šverc ulja od kanabisa koji je sadržavao znatno veći nivo THC-a od dozvoljenog ovdašnjim propisima.

Objavili smo tada da je nalaz laboratorijske analize uzoraka ulja kanabisa uzetih iz magacina podgoričke kompanije „Hanf pharma“ Forenzički centar dostavio Višem državnom tužilaštvu u Podgorici i da je utvrđeno da ulje sadrži ekstrakt halucinogene supstance THC višestruko iznad zakonom dozvoljenog procenta.

Tužilaštvo treba da donese odluku hoće li doskorašnji premijer Dritan Abazović i nekoliko ljudi iz njegovog okruženja biti saslušani tim povodom, nakon što je utvrđeno da ulje kanabisa kompanije „Hanf pharma“ iz Podgorice ima čak 150 procenata više sadržaja THC od dozvoljenog, zbog čega se ovaj proizvod tretira kao droga.

Ovu aferu otkrio je M portal 26. septembra, kada je objavio priču da je šest mjeseci ranije, na sjednici 20. marta, Abazovićeva Vlada usvojila odluku koja je proglašena tajnim podatkom, a kojom je Upravi prihoda i carina naloženo da hitno i bez ograničenja sprovede postupak izvoza ulja od industrijske konoplje kompanije „Hanf pharma“, iako je imalo mnogo veći sadržaj THC od dozvoljenog.

Odluci je dodijeljen stepen tajnosti „INTERNO“, tako da se nije pominjala ni u zvaničnom saopštenju sa sjednice Vlade od 20. marta 2023. godine, niti je ovaj dokument dostupan na sajtu Vlade.

” Premijer Dritan Abazović i posebno ministar finansija Aleksandar Damjanović vršili su ogroman pritisak na čelnike Uprave prihoda i carina, pa je nekoliko njih koji su odbili da izdaju saglasnost za izvoz ove robe i smijenjeno”, kazali su tada izvori Pobjede, uz konstataciju da su službenici UPC bili svjesni odgovornosti koju bi nosio potpis na ovakvu saglasnost, tako da Abazović i Damjanović nijesu našli „dobrovoljca“.

Za sada javnost nije obaviještena u kojoj fazi je ovaj postupak u Višem državnom tužilaštvu.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Ilustracija, UP

Ostavite komentar

Komentari (0)