Izjava Ursule fon der Lajen, povodom posjete Crnoj Gori, da se Crna Gora ima čime ponositi, što se tiče napretka na putu ka EU, bi mogla biti tačna, kaže Đuričković, da smo prespavali sve ono što se loše desilo u, kako kaže, protekle četiri godine.
,,Da smanjimo ironiju, iako nam je ona jedina preostala, i sagledamo i sa druge strane poruku, koju u kontinuitetu dobijamo od Evropske unije, očiledno je riječ o jednoj strategiji. Imajući u vidu sve krize koje se dešavaju u svijetu, i nekom širem regionu, u odnosu na Crnu Goru, onome što se dešava na Bliskom istoku, očigledno je da postoji ta potreba za zatrpavanje optimizmom čitavog regiona, da bi se, na neki način, održala i sama ideja Evropske unije, da bi ona opstala na ovim prostorima. Bojim se kad bi dobili iskrene ocjene od strane Brisela, kad bi dobili od njih one komentare, koji bi na najbolji način opisali situaciju u Crnoj Gori, a nije da ih nijesmo dobijali, u proteklom periodu, ali nekako iskačemo, na sto crnih jada, to je ono da smo rak rana, i da nijesmo vidjeli veći raspad sistema, ono što je krasilo Vladu Dritana Abazovića i Zdravka Krivokapića. Očigledno je da su promijenili malo strategiju, da pokušavaju da nahrane optimizmom, ne samo.Crnu Goru, nego i čitav region, čisto kako bi opstala ideja Evropske unije, kako građani sami ne bi odustali od te ideje“, rekao je Đuričković.Iz Brisela gledaju na tehnički dio ispunjavanja nekih kriterijuma pri donošenju zakona, objašnjava Đuričković, ali su kriterijumi pri primjenjivanju zakona mnogo blaži nego, dodaje on, kakvi su bili kad je Hrvatska pristupala uniji.
,,Ne daj bože da se takav kriterijum, kakav se primjenjivao na Hrvatsku, i na prethodne članice Evropske unije primjenjuje na Crnu Goru, sa ovom vlašću, mi vrlo vjerovatno ne bismo ni 2334. godine pristupili Evropskoj uniji”, poručio je Đuričković.
Novac od Reformske agende, iako je količina tog novca upitna, kaže Đuričković, imajući u vidu štetu koju je ova Vlada napravila, jer prva tranša od 28 miliona, ne može pokriti rupe koje je napravio dosadašnji direktor Rudnika Uglja Pljevlja.
Preporučeno
,,Evropa će ponuditi taj optimizam, oni će dati taj optimizam, ali kad je riječ o punopravnom članstvu, ipak ćemo morati da ispunimo neke kriterije, ipak ćemo morati malo da pričekamo. Ja bih samo zamolio građane o relevantnosti izjava s kojima se gađaju Spajić i Vlada, da su oni prije nepunih godinu dana, ili godinu i nešto dana, kad su bili ti parlamentarni izbori, spominjali 2026.godinu, kao realni datum ulaska u Evropsku uniju. E onda, kako vrijeme odmiče sad to nije 2028.godina. Da se razumijemo, prirodno je da se neki datumi pomjeraju, ali, nije prirodno da se pomjeraju tako brzo, u tako kratkom vremenskom roku, onda ne dajete neke realne parametre”, istakao je Đuričković.