test

Marković: Afirmacija rodne ravnopravnosti jedan od prioriteta Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore

Standard

30/10/2024

15:33

Ministarstvo odbrane i Vojska Crne Gore u kontinuitetu rade na primjeni Rezolucije 1325 Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija “Žene, mir i bezbjednost”, odnosno na afirmaciji rodne ravnopranosti, pružajući iste karijerne mogućnosti za oba pola, kazao je Marko Marković, državni sekretar u Ministarstvu odbrane tokom učešća na konferenciji “Žene u sektoru bezbjednosti”.



Konferenciju je, uoči 24. godišnjice od kada je Savjet bezbjednosti UN usvojio pomenutu Rezoluciju,  31. oktobra 2000. godine, organizovala u Podgorici Asocijacija menadžera bezbjednosti Crne Gore.

Pored Markovića, Ministarstvo odbrane i Vojsku Crne Gore predstavljale su mr Jadranka Vojinović, sekretarka Ministarstva odbrane i potpukovnica Sanja Pejović, v.d. načelnica kabineta načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore.

Marković je kazao da su implementacija rodnog balansa pri zapošljavanju, povećanje zastupljenosti žena na pozicijama odlučivanja u sektoru odbrane, ali i u misijama i vojno-diplomatskim predstavništvima, predviđeni sa više dokumenata i zakona, među kojima i Strategijom implementacije pomenute Rezolucije Savjeta bezbjednosti UN i njoj pratećih rezolucija za period 2024-2025, koju je Vlada usvojila krajem novembra 2023. godine, ali i Zakonom o Vojsci Crne Gore.

“Prva oficirka primljena je u službu 2008. godine, a sada imamo i prvu potpukovnicu Vojske Crne Gore“, kazao je Marković, navodeći da crnogorski sektor bezbjednosti pomno prati preporuke Rezolucije UN, kako u Ministarstvu, u kojem radi 52,75 odsto žena, tako i u Vojsci, gdje žene čine 15,51 posto njenog ukupnog sastava.

On je naglasio da su žene ciljna grupa ka kojoj su usmjerene posebne mjere u cilju jačanja principa rodne ravnopravnosti i jednakih mogućnosti kako od strane Ministarstva odbrane, tako i Vojske Crne Gore.

“Poboljšanje radnih uslova, obuka lidera i komandnog kadra u saradnji sa UNDP SEESAC-om, postavljanje internih ciljeva, jačanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti, sprječavanje rodne diskriminacije, istraživanje zadovoljstva zaposlenih i procjena rodno osjetljivih politika, neke su od mjera kojima se pokušava dalje unaprijediti položaj žena u VCG”, kazao je državni sekretar.

Vojinović je naglasila da je rad u sektoru odbrane pun visokih izazova, u kojem se prepoznaju sposobnosti žena da predvode promjene i inovacije. Ona je dodala da je unutar Ministarstva odbrane, kultura jednakih prilika omogućila otvorenu komunikaciju i saradnju bez obzira na pol.

foto: Ministarstvo odbrane

Potpukovnica Pejović je kazala da žene liderke unose jedinstvenu perspektivu u sektor bezbjednosti, empatiju, analitičnost i odgovornost, stvarajući tako efikasniji pristup u kriznim situacijama.

foto: Ministarstvo odbraned

Na konferenciji su učestvovali i predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave policije, Policijske akademije i Agencije za civilno vazduhoplovstvo.

Izvor (naslovna fotografija):

foto: Ministarstvo odbrane

Ostavite komentar

Komentari (0)