“Na osnovu člana 92 Poslovnika Skupštine Crne Gore, ovim putem predlažem izmjene dnevnog reda Druge sjednice Prvog redovnog (proljećnog) zasijedanja u 2024. godini, i to: Da se iz dnevnog reda izostavi tačka – Prijedlog za razrješenje Predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića, broj akta 00-71/24-1 od 28. 2. 2024.”, stoji u zahtjevu poslaničkog kluba PES, koji potpisuje njihov poslanik Vasilije Čarapić.
,,GREŠNO“ OBJAŠNJENJE ,,POGREŠNE“ INICIJATIVE
Formalno, PES smatra da bi se inicijativom za smjenu Andrije Mandića – koju su podnijeli poslanici opozicije predvođeni Demokratskom partijom socijalista – dao ,,netačan dojam da se nalazimo u nekoj atmosferi nestabilnosti, što svakako nije slučaj, budući da ovaj saziv Skupštine isporučuje istorijske rezultate“.Neformalno, ali stvarno: stranka Milojka Spajića je zahtjevom za skidanje inicijative o razrješenju lidera Nove srpske demokratije, čovjeka koji ne krije da mu je politički mentor predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a politički uzor ruski predsjednik Vladimir Putin, i zvanično pokazala da Mandića doživljava kao strateškog partnera, ali i ,,glavnokomandujućeg“ parlamentarne većine.
Osim toga, PES je otišao i korak dalje, targetirao je DPS i opozicione stranke da su upravo ,,podnosioci ove inicijative ti koji žele da izazovu nestabilnost, što su do sada pokazali na svakom koraku“, optužujući, prvenstveno DPS – da su ,,odustali od pomirenja i evropskih integracija Crne Gore“.
“Skidanjem ove tačke sa dnevnog reda poslala bi se snažna poruka – da u Skupštini Crne Gore ipak postoji većina koja ne želi da se vraćamo ideološkim temama koje dijele narod”, kazali su iz PES-a, uz ponovnu optužbu da za ,,zapaljiv diskurs koji je bio primjetan i na prošloj sjednici parlamenta na Cetinju“ – krivicu snosi opozicija.”
Umjesto rasprave o Mandiću, iz PES-a su zatražili da se dnevni red dopuni sa dvije tačke – Prijedlogom zakona o izmjeni i dopuni Zakona o povraćaju oduzetih imovinskih prava i obeštećenju i Prijedlogom zakona o izmjeni i dopuni Zakona o eksproprijaciji.
No, posljednje dvije tačke bile su, to je očigledno, samo paravan za glavnu akciju PES-a: odbijanja da se glasa o smjeni Andrije Mandića.
ODGOVOR OPOZICIJE
Opozicione partije odmah su odgovorile na zahtjev PES-a.
Demokratska partija socijalista je ocijenila da su zahtjevom da se inicijativa za smjenu Andrije Mandića skine sa dnevnog reda predstojeće sjednice Skupštine Pokret Evropa sad i njihov predsjednik Milojko Spajić ,,pristali na ponižavajuću ulogu – da budu perači političke biografije Andrije Mandića“ i da je sada svima jasno zašto su ,,ćutali na Dodika i rušenje dobrosusjedskih odnosa, zašto se prave ludi kada se u Skupštini govori o ‘srpskom svetu’, zašto ih nije briga za Mandićevo nelegalno dvojno državljanstvo…“
Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić saopštio je da će – ako se i skine sa dnevnog reda zasijedanja 11. marta – inicijativa za smjenu predsjednika parlamenta Andrije Mandića biti razmatrana na prvoj narednoj sjednici Skupštine.
“Ovo nikad nije ni bila vlada, nego kockarnica u kojoj se prebijaju dugovi i u kojoj je Spajić stečajni upravnik. Kako god, i Spajić i Mandić treba da znaju da od rasprave u Skupštini ne mogu pobjeći, jer će inicijativa za smjenu Mandića biti razmatrana na prvoj narednoj sjednici Skupštine, jer će je opozicija uvrstiti u dnevni red kao svoju tačku, na temelju prava koje joj garantuje Poslovnik Skupštine Crne Gore” poručio je Nikolić u izjavi za agenciju Mina.
I potpredsjednik Socijaldemokrata Boris Mugoša reagovao je ovim povodom i pitao zašto pet dana ranije na Kolegijumu rukovodstva Skupštine i predsjednika svih poslaničkih klubova niko od predstavnika PES-a nije prigovorio predloženom dnevnom redu, koji je sadržao tačku koja se odnosi na razrješenje predsjednika parlamenta.
Portparolka Socijaldemokratske partije Amina Cikotić pitala je Pokret Evropa sad – da li moraju da budu toliko servilni prema Mandiću.
“Čovjek koji je bar pet puta u par mjeseci ponizio državu, rušio njenu vanjsku i regionalnu politiku, za vas je očigledno božanstvo. Ili postoji drugi razlog za ovu servilnost. Krije li se možda odgovor u Banjaluci?”, pitala je Cikotić.
Nije, makar juče, dobila odgovor iz PES-a, kao ni bilo ko iz opozicionih partija.
SVE SE TAJNE SAZNAJU
Zanimljivo je, međutim, ćutanje nekih stranaka iz aktuelne parlamentarne većine. Prije svih – Demokratske Crne Gore, partije Alekse Bečića, potpredsjednika Spajićeve vlade.
Demokrate su kratkotrajno zaratile sa PES-om zbog smjene Zorana Brđanina i izbora novog direktora Uprave policije. Nakon razmjene međusobnih optužbi ipak su ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i premijer Milojko Spajić najavili kompromis – zajednički su glasali za smjenu Brđanina i najavili da će do 12. marta biti izabran vršilac dužnosti direktora UP.
Iako je djelovalo da je nakon razmjene vatre došlo do političkog primirja, očito je da Bečićeva stranka nije baš ubijeđena da će Šaranovićev glas biti odlučujući da se do 12. marta izabere novi prvi čovjek policije koji će biti ,,po volji“ Demokrata.
Zato je glasanje o smjeni Mandića 11. marta moglo da bude težak izazov za koalicionu vlast: Demokrate su mogle da uslove svoje glasanje u parlamentu prethodnim dogovorom o vršiocu dužnosti Uprave policije. Tačnije: Bečić bi od Spajića zahtijevao da prethodno se premijer saglasi sa prijedlogom Demokrata za ,,prvog policajca“.
Mnogi su juče pomislili da je jedan od razloga inicijative PES-a upravo to što bi da izbjegnu krizu unutar koalicione vlasti, prije nego se krene u najavljenu rekonstrukciju.
Politički analitičar Danilo Kalezić, međutim, smatra da Demokrate ne bi tako lako prešle Rubikon i glasale u parlamentu za smjenu Mandića.
“Oni su vezani interesno politički za Beograd i za stranke nekadašnjeg Demokratskog fronta, odnosno sadašnje Koalicije za budućnost Crne Gore. Ne vjerujem da bi tu došlo do nekih „iskakanja“, ocjenjuje Kalezić.
Ipak, naglašava da se sve dešava u vremenu kada Vlada treba da odredi v. d. Uprave policije, što je bio kamen spoticanja u vladajućoj koaliciji. Zato su, smatra Kalezić, iz PES-a tražili da se ne glasa o smjeni Mandića.
“Vjerujem da oni ne žele da ulaze u ovu vrstu debate kako se ne bi na bilo koji način remetila harmonija vladajućoj koaliciji, jer argumentacija koju bi pripremila opozicija nije prijatna za čuti nekome ko se nominalno zalaže za evropske integracije. Jer, postavlja se pitanje: kako će onaj ko se formalno zalaže za evropske integracije glasati da Mandić ostane šef parlamenta”, dodao je Kalezić.
Prema informacijama Pobjede, ipak su Spajićevi ljudi iz PES-a odigrali zajedničku igru sa kolegama iz Mandićeve NSD radi zajedničkog opstanka u koalicionoj vlasti.
Ali i namjere da neutrališu ili znatno umanje ucjenjivački kapacitet Demokrata Alekse Bečića.
ZAKULISNE IGRE
“Napravljen je scenario za sjednicu parlamenta u ponedjeljak. Andrija Mandić će se formalno protiviti da se inicijativa o njegovoj smjeni izostavi iz dnevnog reda. Tako će djelovati da se on ne boji ishoda glasanja i da nema nikakvog prethodnog dogovora sa ljudima iz vrha PES-a. Zato će se odigrati igra: Mandić će biti formalno protiv zahtjeva PES-a, ali će vladajuća većina izglasati da se ta tačka skine s dnevnog reda.”, kaže izvor iz vladajuće koalicije, upućen u zakulisne dogovore Spajića i Mandića.
Tako će se, kaže Pobjedin drugi izvor iz vrha PES-a, otvoriti manevarski prostor za premijera Spajića da na miru okonča sagu o izboru direktora Uprave policije. I, kako tvrdi naš sagovornik, novog čelnika crnogorske policije ipak će izabrati Milojko Spajić, uz punu podršku Mandićevih ljudi.
“Tako će se jednim udarcem ostvariti dvostruka korist: Mandić će ostati na čelu parlamenta, ojačaće se veze sa Spajićevim PES-om, a Demokrate će biti primorane da odustanu od namjere da u potpunosti kontrolišu bezbjednosni sektor” ističe izvor Pobjede iz PES-a.
Očito je da se potvrđuju ranije informacije Pobjede – da su se Milojko Spajić i Andrija Mandic, iako naizgled politički udaljenih stavova, lagano dogovorili kako će funkcionisati vlast. Sa Demokratama ili bez njih – sa Bošnjačkom strankom, kao novim koalicionim partnerom.
Premda taj politički dil sa Mandićevom prosrpskom i proruskom Novom srpskom demokratijom znatno urušava ,,građanski lik“ Pokreta Evropa sad, očito je da premijer Spajić nije previše zabrinut za ruženje imidža. Jer, sa druge strane, dobio je što želi: da zadrži vlast po svaku cijenu i kontrolu finansijskih tokova.
Do kada i po koju cijenu? Ta pitanja, čini se, za sada Spajić sebi ne postavlja.
KALEZIĆ: PES-u nije prioritet EU, želi da zadovolji političke apetite Mandića i zvaničnog Beograda
“PES traži povlačenje inicijative za smjenu Andrije Mandića jer oni ne žele da iritiraju lidera DF-a i na taj način potvrđuju da je on zapravo de facto šef parlamentarne većine”, ocijenio je za Pobjedu politički analitičar Danilo Kalezić, dodajući da PES još jednom pokazuje da im evropske integracije nijesu prioritet, već je ključni cilj da se zadovolje politički apetiti Mandića i zvaničnog Beograda.
Kalezić je istakao da PES ovim činom demonstrira, prije svega, manjak demokratskog kapaciteta, ujedno i nerazumijevanje političkog sistema.
“Dakle, pokazuju politički diletantizam koji je poguban i za crnogorski parlamentarizam i tu stranku, a sa druge strane, oni ne žele da iritiraju lidera nekadašnjeg Demokratskog fronta i na taj način potvrđuju da je Mandić zapravo de facto šef parlamentarne većine. Misle jednim jeftinim, politikantskim, antidemokratskim potezom da će skidanje sa dnevnog reda te inicijative zapravo izbjeći suočavanje s istinom, a istina je da politika koju personifikuje Andrija Mandić, posebno prethodnih nekoliko dana, čini sve da Crna Gora ne uđe u EU, odnosno da zaustave evropske integracije.” istakao je Kalezić.
Kazao je da PES u svom ideološkom i političkom lutanju, koje sve više liči na pokušaj da se zamaskira njihova politička suština, čak i sad kad više nema u PES-u Jakova Milatovića, još jednom pokazuje da im evropske integracije nijesu prioritet.
“Već im je prioritet da zadovolje političke apetite Andrije Mandića i zvaničnog Beograda. Ne postoji drugo objašnjenje za ovakav čin, koji je suštinski antidemokratski i antievropski i, prije svega, demonstrira i ogoljuje političku i ideološku suštinu PES-a.”, rekao je Kalezić.
Prema njegovim riječima, moguće da je zahtjev za povlačenje inicijative Mandićeva ucjena PES-a. Kalezić je kazao da Mandić nastoji da se prikaže javnosti drugačije, čak i u trenutku kad svim svojim političkim potezima pokazuje gdje pripada, govorimo o susretu sa Dodikom i tako dalje.
!Moguće da je i ovo poteklo kao Mandićeva ucjena PES-a koju PES pogovorno prihvata. I kada sumiramo bilans ovakvog ponašanja, dva su zaključka – da je Mandić šef vladajuće većine i da PES-u nije istinski stalo do evropskih integracija. Jer da je suprotno, u najmanju ruku bi se u parlamentu povela debata o smjeni Mandića, a to bi bila prilika da vidimo na djelu poslanike PES-a u cjelini ili pojedinačno kako će da se odnesu prema legitimnom zahtjevu opozicije.”, rekao je Kalezić.
On je dodao da je „političko djelovanje Mandića u sukobu sa onim što su evropska agenda i spoljnopolitička usmjerenja Crne Gore i što je civilizacijsko djelovanje“.
“Jer poslanici DF-a su prije nekoliko dana demonstrirali otvoreni fašizam prema poslanicima opozicije.”, kazao je Kalezić.
Na pitanje da li je inicijativa podnijeta možda iz straha da neko od većine ne iznenadi glasanjem, pa da Mandić bude smijenjen, Kalezić je rekao da ne vjeruje u to.
Preporučeno
“Do sada je važilo da Milatovićeva struja ležernije prihvata Mandića nego Spajićeva. Međutim, sad se pokazuje da su i jedna i druga struja bespogovorno lojalne onome što je politika DF-a. Tako da nijesam sklon da vjerujem da bi neko od poslanika PES-a glasao suprotno odluci stranke.”, rekao je Kalezić.