“Svi bismo trebali biti prestrašeni nasmrt. Svako kome je stalo do američkog vođstva, kome je stalo do zaštite demokratije, bilo ko ko želi da se bori protiv autoritaraca širom svijeta trebao bi biti prestrašen nasmrt činjenicom da nam Donald Tramp govori da će žrtvovati NATO saveznike”, rekao je senator Kris Van Holen.
Bivši zvaničnik Pentagona Džim Taunsend takođe je zabrinut zbog potencijalnih scenarija ukoliko bi Tramp došao na vlast.
“Mogao bi da umanji naše učešće. On neće ići na samite, a ministar odbrane neće ići na ministarske sastanke. Tu neće biti puno američkih lica”, pojasnio je.
Senator Ričard Blumental izjavio je kako je prestrašen činjenicom da bi Tramp mogao umanjiti prisustvo SAD-a u NATO-u.
“Okamenjen sam najavama da bi Donald Tramp mogao smanjiti izdvajanja ili na neki drugi način povući podršku SAD-a NATO savezu. Mislim da je to katastrofalno. Postoje potencijalne mjere koje možemo preduzeti i trebali bismo početi odmah da ih istražujemo dok još uvijek imamo jedinstvo podrške za NATO”, naglasio je.
Kristine Berzina, NATO ekspert u njemačkom Maršal fondu, rekla je da ako Tramp postane kreativan, može napraviti mnogo štete.
“Ako Tramp odbije da pošalje ambasadora u NATO ili pošalje predstavnika koji je više zainteresovan za svađu, a ne konsenzus, mislim da bismo mogli vidjeti nešto slično onome što sada vidimo u Kongresu. Da bi SAD bile u NATO-u moraju biti aktivne ili će u suprotnom postati koma”, poručila je.
Nešto ranije, Trampov bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost Džon Bolton, smatra da bi bivši predsjednik SAD-a, ako pobijedi na izborima, pokušao povući Ameriku iz NATO-a.
Preporučeno
“NATO bi bio u stvarnoj opasnosti. Mislim da bi pokušao izaći”, rekao je Bolton, prenosi CNN.