Avion registarske oznake UR-CIC krenuo je s aerodroma Niš (Srbija) prema Dhaki (Bangladeš), s planiranim zaustavljanjem u Ammanu (Jordan), prema informacijama Denisa Bogdanoviča, generalnog direktora Meridiana. Informaciju je potvrdio i ministar spoljnjih poslova Bangladeša Massoud Bin Momen, za kojeg to ne bi bio veliki gubitak, utoliko što je “ova vrsta tereta pokrivena osiguranjem”. Oružje je bilo namijenjeno bangladeškoj vojsci i korpusu za zaštitu granice, a priori krajnjem korisniku pošiljke.
”Dobavljač azijske države, službeno, je srbijanska firma Valir, koja radi u partnerstvu s Ministarstvom odbrane Srbije i glavnim proizvođačima oružja te balkanske zemlje. Oružje stoga ne bi dolazilo iz arsenala koji bi osigurao Zapad. Direktor Valira Mladen Bogdanović (isto prezime kao predsjednik Meridiana, ali u srpskom transkriptu) obavijestio je grčki Jedinstveni centar za koordinaciju traganja i spašavanja da se teret sastoji od minobacačkih bombi M62 od 60 mm i 80 mm, kao i od 82 mm. M67, koji su svi zaista u katalogu kompanije. Za Valira je odgovornost njegove kompanije prestala onog trenutka kada je oružje isporučeno najmoprimcu”, sumira francuski list.
Dodaju da dok o Valiru postoje informacije iz javnih izvora, što se tiče Meridiana, vrlo je malo informacija o pravoj prirodi njegovih isporuka i kupaca.
”Kompanija je nastala 11. jula 2003. godine, može se pročitati na njenim stranicama, a “usko sarađuje s NATO-om i Ujedinjenim nacijama” za “isporuke oružja i humanitarne pomoći”. Prije nesreće 16. jula tkompanija je imala četiri Antonova An s između 53 i 58 godina radnog staža. Avioni koji više ne zadovoljavaju uslove tržišta komercijalnog lizinga. Od ova četiri aviona, činilo se da su samo dva aktivna: avioni za nesreću s oznakama UR-CTI i UR-CAJ. Potonji pokazuje vrlo malo krađa. Između odredišta su Nairobi u Keniji, Burgas u Bugarskoj i Tel Aviv. Prilično poseban putokaz”, navode.
Prema njihovim informacijama, avion koji se srušio u Grčkoj je prošao 36 sati ranije u Francuskoj, u Parizu, gdje je sletio na aerodrom Châlons-Vatry 14. jula u 15.53 sati da bi se dva sata kasnije vratio u Sarajevo, pod brojevima leta MEM3005 i MEM3082. Došao je iz Marseja gdje je viđen 13. i 14. jula.
”Što je ovaj avion radio na tlu Francuske je misterija”, zaključuje FranceSoir.
0 komentara