test

Šta piše u najnovijem izvještaju EK: Republika Srpska i dalje krši ustavni i pravni poredak BiH

Standard

29/10/2024

13:03

Evropska komisija je u svom najnovijem izvještaju o napretku BiH na evropskom putu upozorila da Republika Srpska i dalje krši ustvni i pravni poredak BiH, ne sprovodeći odluke Ustavnog suda BiH i dovodeći u pitanje autoritet i integritet suda.

„Funkcionsanje demokratskih institucija podrivano je stalnim diskriminatornim elementima u ustavnoj struktiri i stalnim kršenjem pravnog i ustavnog poretka od strane entiteta Republika Srpska, koji i dalje ne sprovodi odluke Ustavnog suda, dovodeći u pitanje autoritet i integritet Suda“, navedeno je u nacrtu izvještaja Evropske komisije u koji je agencija Hina imala uvid.

Evropska komisija će, navodi se dalje, još jednom pozvati Bosnu i Hercegovinu da „hitno sprovede ustavnu i izbornu reformu da bi obezbijedila da svi građani mogu efikasno ostvarivati svoja politička prava“, posebno da uskladi svoj ustav s presudom Evropskog suda za ljudska prava u predmetu „Sejdić-Finci“.

Prema presudi Evropskog suda za ljudska prava, BiH treba da izmijeni Izborni zakon u vezi sa izborom članova Predsjedništva BiH i delegata u Domu naroda državnog parlamenta da bi pripadnici „ostalih“ mogli da se kandiduju na te funkcije, pošto sadašnji zakon omogućava samo kandidaturu predstavnika tri konstitutivna naroda – Bošnjaka, Srba i Hrvata.

U izvještaju stoji da, kao i Srbija, BiH nije usklađena s viznom politikom EU, pozvavši tu državu da okonča bezvizni režim s Azerbajdžanom, Kuvajtom, Katarom, Turskom, Rusijom, Kinom i sezonskim bezviznim režimom sa Saudijskom Arabijom.

Dok se u potpunosti ne uskladi s viznom politikom EU, Evropska komisija pozvala je BiH da primjenjuje dodatne bezbjednosne mjere, poput povećanja kapaciteta granične policije i dijalog sa trećim zemljama i ostalim relevantnim stranama, poput avio prevoznika, koje dovoze ljude u BiH kao turiste, a koji potom postaju migranti.

Evropska komisija ocijenila je da je BiH napravila veliki napredak, postigla i održala punu usklađenost sa sankcijama Rusiji poslije agresije te zemlje na Ukrajinu, uz opasku da provođenje restriktivnih mjera „ostaje izazov zbog političkih opstrukcija.“

U izvještaju se još navodi da su odnosi BiH sa Hrvatskom generalno dobri, ali da postoje otvorena pitanja koja se tiču granica na kopnu i moru.

„Na sprovođenje sporazuma o sukcesiji iz 2001. godine uticala su pitanja privatnog vlasništva i stečenih prava. Bosna i Hercegovina i dalje se protivi i planu Hrvatske da izgradi odlagalište radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori u blizini granice“, naglašava se u izvješataju.

Evropska komisija je istakla da je stanje s medijima u BiH zabrinjavajuće, da su novinari izloženi političkom pritisku, zastrašivanju i pretnjama.

Pojašnjeno je da je državni javni servis Radio-televizija Bosne i Hercegovine (BHRT) u ozbiljnoj opasnosti od gašenja zbog višegodišnjeg uskraćivanja stabilnog finansiranja i dugotrajnih sudskih sporova na entitetskim sudovima, a da parlament Federacije BiH od 2013. godine nije imenovao direktora niti popunio upražnjena mjesta u Upravnom odboru javne televizije FTV.

„Javni servis u RS (RTRS) širi ruske dezinformacije, i dalje se prenosi signal kanala Raša Tudej, uprkos tome što se zemlja pridružila sankcijama EU koje zabranjuju emitovanje ruskih državnih medija“, navodi se u nacrtu izvještaja, prenela je agencija Hina.

Ostavite komentar

Komentari (0)