test

Šta se sve traži od članica UN u nacrtu rezolucije o Srebrenici

Standard

02/04/2024

22:56

Misija Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama, na čelu sa ambasadorom Zlatkom Lagumdžijom, priprema rezoluciju kojom se, između ostalog, traži da se 11. jul proglasi `međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici`.

U nacrtu rezolucije, traži se i da se „osudi bez rezerve svako poricanje genocida u Srebrenici“ i pozivaju se države članice „da očuvaju utvrđene činjenice, uključujući i kroz svoje obrazovne sisteme, razvijanjem odgovarajućih programa, u cilju spriječavanja revizionizma i pojave genocida u budućnosti“.

Takođe, traži se „osuda veličanja osuđenih za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocida, uključujući i one odgovorne za Srebrenicu.

„Naglašava se važnost okončanja procesa pronalaženja i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici i omogućavanja njihovog dostojanstvenog sahranjivanja i poziva na nastavak procesuiranja počinilaca“, piše u nacrtu rezolucije.

Pozivaju se i sve države da se „u potpunosti pridržavaju svojih obaveza prema Konvenciji o spriječavanju i kažnjavanju zločina genocida“, gde je to primenjivo, kao i „međunarodnog običajnog prava o spriječavanju i kažnjavanju genocida, uz dužno poštovanje relevantnih odluka Međunarodnog suda pravde“.

Ujedno, zahtjeva se od generalnog sekretara UN da „uspostavi program informisanja pod nazivom ‘Genocid u Srebrenici i Ujedinjene nacije’, počevši od priprema za 30. godišnjicu 2025. godine, i dalje traži od generalnog sekretara „da skrene pažnju na tu rezoluciju svim državama članicama, organizacijama sistema Ujedinjenih nacija i organizacijama civilnog društva u cilju odgovarajućeg poštovanja“.

U rezoluciji se pozivaju države članice UN, organizacije sistema Ujedinjenih nacija, kao i druge međunarodne i regionalne organizacije i civilno društvo, da obilježavaju predloženi međunarodni dan, kao i da „sprovodu odgovarajuću edukaciju i aktivnosti u cilju podizanja javne svjesti“.

U medijima se pretpostavlja da bi se prijedlog ove rezolucije mogao naći pred Generalnom skupštinom UN krajem aprila.

Haški tribunal je podigao optužnice protiv 19 osoba za zločine počinjene u Srebrenici, a među optuženima su i tadašnji predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić i tadašnji komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić. Obojica su osuđeni na doživotne zatvorske kazne.

Izvor: N1
Izvor (naslovna fotografija):

Spencer Platt/Getty Images/AFP

Ostavite komentar

Komentari (0)