Od lako uočljivijih komponenti do onih na koje nikad ne obraćamo pažnju. Tako, bez obzira na vrstu sjedišta u vašem automobilu postoji dio sigurnosnog pojasa koji je zajednički mnogim automobilima.
Da li ste ikad primjetili da pojasevi putnika u vašem automobilu imaju „omču“ od tkanine blizu kopče, ali ne i vozačev? Ova neobična sitnica postoji zapravo zbog vaše sigurnosti, a ponekad i praktičnosti.Mada nije definisana zakonskim standardom pa se ne nalazi u baš svim automobilima (kod nekih modela svi pojasevi imaju samo malo dugme koji sprečava klizanje kopče), kod većine je „omča“ bitan dio pojasa.
Riječ je o takozvanoj „petlji za upravljanje energijom“ čija je funkcija da kod intenzivnog sudara odvajanjem šavova i automatskim produžavanjem za nekoliko centimetara ublaži intenzitet naprezanja tijela putnika i što dovodi do disperzije energije sudara i samim tim smanjenja rizika javljanja ozbiljnijih povreda.
To je najveći, ali ne i jedni razlog zašto postoji „omča“ na pojasu.
Drugi je više praktične prirode, a taj je da kopča pojasa kod otkopčavanja putnika svaki put udari u središnji stub automobila, ili kad nema putnika da otpušten pojas iritantno ne „zvecka“ na lošijim putevima u kontaktu sa središnjim bočnim stubom. Na kraju, „omča“ drži kopču na prikladnoj visini za vezanje (poput dugmeta na pojasu vozačkog sedišta).
A, to je prvi razlog i zašto „omče“ nema na vozačkom pojasu, jer se pretpostavlja da bi vozač uvijek trebalo da bude vezan ako vozi pa nema ni „zveckanja“.
Drugi razlog je je važniji zašto je izostala: konstruktori za vozački pojas nisu predvidjeli da se „produžuje“ za par centimetara kod intenzivnog sudara odvajanjem šavova i ublaži intenzitet naprezanja tijela takođe iz razloga sigurnosti.
Ispred vozača za razliku od svih putnika stoji volan, papučice i instrument tabla pa otpuštanjem pojasa može doći do udarca glavom u volan bez obzira na vazdušni jastuk i svaki milimetar je bitan. Dodatnih nekoliko centimetara otpuštanja vozačeva pojasa dovelo bi do većeg rizika od povreda.
Preporučeno
Važno je razmišljati o položaju svake osobe u automobilu. Zato djecu držimo na zadnjem sjedištu sve dok ne budu visoki najmanje 155 cm, jer ih vazdušni jastuci suvozača mogu povrediti u slučaju nesreće, piše Jutarnji list.