Tajna uspjeha je razmjerno jednostavna: treba se samo roditi kao jedina unuka jedine kćeri osnivača francuskog kozmetičkog carstva L’Oreal, Eugenea Šuelera. Već i njena majka, kći osnivača Lilian Betenkourt se smatrala najmoćnijom ženom svijeta i nakon njene smrti 2017., u 94. godini života, ostavila je svojoj jedinici lijepo nasljedstvo od oko 40 milijardi dolara – pretežno u dionicama koncerna L’Oreal.
Sve je počelo bojom
70-godišnja Fransois Betenkourt Mejers s 34.7% vlasništva kozmetičkog carstva i dalje aktivno djeluje u kompaniji svog djeda: ona je potpredsjednica uprave koja broji 16 članova, a među njima su i njena dva sina, što znači da će L’Oreal preći već u četvrti naraštaj osnivača kompanije.
Što će taj koncern postati, to vjerojatno nije slutio niti osnivač, Eugene Paul Luis Schueler. Kao mlad francuski hemičar – rođen je 1881. a diplomirao je hemiju 1904. – otkrio je novu formulu boje za kosu i svoj proizvod nazvan Oreal prodavao pariškim frizerima. Frizeri i njihove ženske mušterije su bili oduševljene bojom koja se neće rastopiti na prvoj kiši, tako da je Schueler već 1909. osnovao svoju kompaniju, L’Oreal.
Ostalo je istorija: do svoje smrti 1957. stalno je širio paletu svojih kozmetičkih proizvoda, a danas je to najveći kozmetički proizvod na svijetu s čitavim nizom svojih brendova kao što su Lancome, Kiehl’s, Mejblin i Garnier. Zapošljava preko 85 hiljada radnika širom svijeta, a 2022. je objavio promet od preko 38 milijardi eura.
Ljepota i moda nose novac
No taj koncern nije uvijek bio tako profitabilan: posebno u sedamdesetima i osamdesetima je vladala žestoka borba s jeftinijim proizvođačima kozmetike, a vrijednost dionica se nije bitno mijenjala godinama. Tek od negdje 2011., s novom poslovnom politikom je vrijednost počela rasti, već 2012. je dostigla 100 eura za dionicu, a rasla je i dalje. Ovog decembra je dostigla vrhunac od 460 eura, što znači da je L’Oreal postao vrijedan preko 240 milijardi eura, a glavnu vlasnicu Betencourt Mejers je to katapultiralo u grupu najmoćnijih na svijetu.
Čak i s tim bogatstvom ona zapravo nije najbogatija u Francuskoj: ta titula, opet prema skali Bloomberga pripada još jednom mogulu modnog carstva, vlasniku koncerna LVMH Bernardu Arnaultu, koji je “težak“ 179 milijardi dolara.
Usprkos svom golemom bogatsvu, Betencourt Mejers živi povučeno i izbjegava javnost. No javnost se itekako uplela u život obitelji Betencourt nakon što je 2007. sadašnja milijarderka optužila čitav niz osoba iz francuskog javnog života kako iskorištavaju i ne više prisebnu majku. Ta “L’affeire Bettencourt” je dospjela čak i u trodijelnu televizijsku seriju jer, kako se čini, među osobama koje su iskorištavale staru bogatašicu je bio čak i bivši francuski predsjednik Nikolas Sarkozi.
Preporučeno
Ipak, taj spor majke i kćeri je završen dogovorom izvan suda, gdje je čitavo nasljedstvo stavljeno pod nadzor same obitelji. Nakon smrti majke je ipak i naslijeđenih četrdesetak milijardi dolara više nego udvostručeno, opet najvećim dijelom zbog rasta vrijednosti dionica koncerna L’Oreal. Trenutno je dobar dio vlasništva prenesen u svojevrsnu obiteljsku investicijsku firmu nazvanu Téthys, ali podaci o njenoj djelatnosti, osim suvlasništva, u kozmetičkom carstvu su i više nego mršavi.