Ovaj zdravstveni problem može da oštetiti arterije i izložiti vas većem riziku od srčanog i moždanog udara, a ono što jedemo igra važnu ulogu u zdravlju srca.
Preporuka je konzumirati voće, povrće, cjelovite žitarice, nemasne mliječne proizvode, ribu, orašaste plodove i mahunarke te ograničiti unos zasićenih masti, alkohol, so i dodani šećer.Kada je u pitanju snižavanje krvnog pritiska, jedan začin se ističe – đumbir.
Studija objavljena 2019. otkrila je da đumbir uzrokuje značajno smanjenje krvnog pritiska. Međutim, važno je napomenuti da je to smanjenje primjećeno samo kod ispitanika u dobi od 50 godina ili mlađih.
Doza potrebna za smanjenje krvnog pritiska bila je najmanje tri grama dnevno, što je manje od dvije kašičice mljevenog đumbira, tokom 7 do 12 nedjelja.
“Đumbir može pomoći u snižavanju krvnog pritiska jer djeluje slično lijekovima za snižavanje krvnog pritiska”, kaže dijetetičarka Megan Bird.
Osim toga, antioksidativna svojstva đumbira mogu pomoći u regulaciji pritiska. Đumbir je prepun biljnih jedinjenja poput gingerola, shogaola, zingerona i paradola koji mogu podstaći antioksidacijsku aktivnost koja održava krvne žile čistima.
Takođe, ta jedinjenja mogu podstaći širenje krvnih žila, poboljšavajući protok krvi.
Preporučeno
Postoje i neki dokazi da suplementacija đumbirom može pomoći u poboljšanju holesterola, šećera u krvi i upala, prema istraživanju objavljenom u časopisu Nutrišn rivjus 2021. godine, piše Index.