Javnost je tim događajem uznemirena, a pogotovo mještani Bogetića, koji su prvobitno najavili blokadu magistrale Nikšić – Podgorica, a nakon toga ipak dogovorili za danas sastanak kod predsjednika Opštine Nikšić Marka Kovačevića, kako bi razgovarali o problemu koji ih je zadesio. Na snimcima iz Lješkovog dola, objavljenim na internetu, vidi se da uginule životinje nijesu zakopane, iako je veterinarska inspektorka Slavica Sudžum rekla da je ipak „dovoljno zemlje iznad leševa“.
Ministar Ćulafić, zadužen za resor ekologije, oglasio se tek juče ujutru, saopštavajući za agenciju Mina da njegovo ministarstvo, „iako nije neposredno nadležno, pomno prati događanja u tom slučaju, koji je plod šireg izazova koji se stavlja pred crnogorsko društvo i Vladu“.” Za sada nema detektovanih ekološki negativnih posljedica”, istakao je Ćulafić.
On je rekao da je MERS u permanentnom kontaktu sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i nadležnom Upravom za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove i da su svi svjesni ozbiljnosti situacije.
” Kako MERS i ustanove nad čijim radom vrši kontrolu, savjesno, kontinuirano i predano prate stanje u oblasti zaštite životne sredine u cijeloj državi, pa i u Nikšiću, uvjeravamo građane da će Ministarstvo, u skladu sa Zakonom, nadležnostima i ovlašćenjima, u slučaju potrebe, preduzeti sve potrebne mjere kako bi zaštitilo životnu sredinu, a samim tim i zdravlje građana”, poručio je Ćulafić.
Kazao je da imaju puno povjerenje u nadležne institucije koje se bave ovim pitanjem, vjerujući da preduzimaju sve neophodne korake kako bi se problem riješio na najefikasniji i najodgovorniji način.
” MERS će nastaviti da pažljivo prati dalji razvoj situacije i, ukoliko se za to ukaže potreba, pružiće podršku u svim potrebnim aspektima kako bi se ova situacija riješila na najbolji mogući način, a na opštu sigurnost građana”, rekao je Ćulafić.
Prije njega oglasio se ministar poljoprivrede Vladimir Joković koji je u subotu prije ponoći pozvao direktora Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, pomoćnicu za veterinu i tim stručnjaka da utvrde sve okolnosti postupanja i usklađenosti sa naredbom u cilju utvrđivanja odgovornosti, povodom toga što su eutanazirane krave oboljele od kju groznice iz Župe Nikšićke 5. i 6. septembra premještene na drugu lokaciju i tu zatrpane.
” U sredstvima javnog informisanja pojavile su se fotografije, snimci i tekstovi povodom neadekvatnog uklanjanja uginulih životinja koje su eutanazirane zbog pojave kju groznice. Kao resorni ministar pozivam direktora Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, pomoćnicu za veterinu i tim stručnjaka da utvrde sve okolnosti postupanja i usklađenosti sa naredbom u cilju utvrđivanja odgovornosti. Svi oni koji ne budu postupali u skladu sa naredbom biće sankcionisani u skladu sa zakonom”, istakao je Joković u saopštenju i najavio pres-konferenciju za danas.
Direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković odgovorno tvrdi da ni on, kao direktor Uprave, ni ministar poljoprivrede nijesu direktno uključeni u određivanje lokacije za uklanjanje eutanaziranih životinja. Naveo je da Zakon o veterinarstvu Crne Gore u članovima od 100 do 107 jasno definiše nadležnost u ovom i sličnim procesima.
” Naša uprava je u prethodnoj godini uputila dopis svim lokalnim samoupravama da odrede lokacije za ovu namjenu, a u svrhu suzbijanja afričke kuge svinja. Iako se zbog odgovornog primjenjivanja biosigurnosnih mjera i preporuka Uprave afrička kuga nije proširila teritorijom naše države, ostala je obaveza lokalnih samouprava za određivanjem date lokacije”, saopštio je Đaković.
Istakao je da su tim povodom imali odgovore samo od Opštine Podgorica i Opštine Bijelo Polje. Naveo je da je „odmah po pojavi bolesti kju groznice na dva gazdinstva u opštini Danilovgrad, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, a uz saglasnost ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, formirala stručni tim sastavljen od istaknutih stručnjaka iz oblasti veterine koji su donijeli set mjera u formi naredbe, a koje se tiču sprečavanja širenja ove bolesti na farmama“. Poručio je da će sva dalja postupanja biti u skladu sa ovom naredbom.
” Po informaciji o pojavi bolesti na jednoj farmi u opštini Nikšić, lokalni veterinarski inspektor preduzeo je neophodne mjere i radnje i u skladu sa naredbom naredio set mjera koje se tiču određene farme. Kako sam obaviješten od inspektora, sve mjere i radnje sprovedene su u skladu sa zakonom. Kako je na zahtjev poljoprivrednog proizvođača Opština odredila lokacije, pristupilo se eutanaziji životinja. Međutim, sporna lokacija u Župi Nikšićkoj nalazila se na imovinski spornoj parceli, pa je po obavijesti o tome, inspektor naredio uklanjanje sa ove lokacije”, kazao je Đaković, dodajući da su lokalne službe odredile lokaciju na koju su 7. septembra prebačene sve krave eutanazirane na prvom gazdinstvu.
” Kako se proces odvijao pod nadzorom veterinarske inspektorke, zahtijevao sam da mi se dostavi foto i video dokumentacija da je sve obavljeno na propisan način. U 20 sati i 36 minuta dobio sam poruku u kojoj je video dokumentovano da su sve životinje zatrpane. Međutim, u toku dana počeli su pristizati novinski članci u kojima se tvrdi da se na lokaciji osjećaju neprijatni mirisi i da upravna mjera nije sprovedena u skladu sa propisima. U telefonskom razgovoru sa inspektorkom dobio sam uvjeravanja da će se postupak nastaviti 8. septembra, a da je do zastoja došlo usljed kvara na mašinama i da će se proces okončati u skladu sa zakonom”, kazao je Đaković.
Osvrnuo se i na „gostovanja određenih osoba u medijima, a koje tvrde da određeni prehrambeni proizvodi u Crnoj Gori nisu bezbjedni za konzumaciju“.
” Odgovorno tvrdim da, da bi neko saopštio ovakvu tvrdnju, iza sebe mora imati visoko obrazovanje iz oblasti veterinarske i humane medicine, prehrambene tehnologije ili poljoprivredne struke, tako da ovakve tvrdnje nemaju nikakvo stručno, a ni naučno utemeljenje”, kazao je Đaković, dodajući da je Uprava, osim misije očuvanja zdravlja građana, krajnje posvećena i poštovanju zakonskih propisa, pa će svako kršenje akata biti najstrože sankcionisano, bilo da se radi o inspektoru ili direktoru Uprave.
Kju groznica se širi, Spajić se kupa
DPS ponovo je reagovala zbog ekološkog incidenta, zamjerajući premijeru Milojku Spajiću da se „otvoreno sprda sa građanima“.
” Dok se po crnogorskim poljoprivrednim gazdinstvima i farmama širi kju groznica, koja je, jasno je to svima, van svake kontrole Vlade i nadležnih organa, umjesto da nešto preduzme i pokuša da umiri građane, Spajić je otišao na Primorje da se kupa i roni. Takav njegov izbor prioriteta je moralno, politički, pa i ljudski – skandalozan”, naveli su iz DPS-a.
Tvrde i da je poslanik PES-a Darko Dragović „priznao juče da je situacija sa zarazom katastrofalna, da su njene razmjere ogromne, da se ugledni stočari susreću sa uništavanjem i zatvaranjem farmi što može da dovede njihovu egzistenciju u pitanje“.
” U takvim okolnostima, svjestan razmjere problema, o kojem ga je bar preko medija obavijestio njegov partijski funkcioner, Spajić je izabrao da preko društvenih mreža pokaže kako je iznad situacije, kako ga zaraza ne interesuje jer on danas roni”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je „žalosno da se premijer, na tako odgovornoj funkciji, konstantno bavi ispunjavanjem svojih dječačkih snova, bez trunke griže savjesti, što pokazuje i fotografija kojom se pohvalio“.
Preporučeno
” Njegovo neprimjereno ponašanje, ne samo u ovoj nego u brojnim situacijama, ozbiljno bi trebalo da zabrine PES, ali i sve konstituente vladajuće većine koji legitimišu njegov ovakav odnos prema ozbiljnim problemima u državi”, dodaje DPS.