test

Dispečer CGES-a ugrozio regionalni i evropski elektroprenosni sistem

Standard

07/11/2023

06:46

Nacionalni dispečerski centar Crnogorskog elektroprenosnog sistema u noći između 5. i 6. oktobra bio je bez dežurnog operatera čak nekoliko sati, jer je dispečer koji je bio u dnevnoj smjeni otišao kada mu je radno vrijeme isteklo, a kolega koji je trebalo da nastavi noćnu jednostavno se nije pojavio -saznaje Pobjeda.



Ova informacija potvrđena je Pobjedi iz dva nezavisna izvora iz CGES-a koji su nam kazali da je ovaj događaj „nezapamćen skandal koji je mogao da izazove nesagledive posljedice, ne samo po crnogorski elektroprenosni sistem, već i regionalni, čak i dio evropskog“.

Sagovornici Pobjede kažu da je dežurni dispečer koji je bio u dnevnoj smjeni, kada je krenuo, obavijestio šefa Blaža Ivanovića da se kolega koji je trebalo da nastavi noćnu smjenu nije pojavio, a o svemu je, dodaju oni, obaviješten i direktor Nacionalnog distributivnog centra Ranko Redžić.

“Nastala je panika, zvali su jednog po jednog dispečera i navodno nijedan nije mogao da preuzme smjenu. Poslije tri-četiri sata došao je neko sa Žabljaka”, dodaju naši sagovornici.

Ističu da je, u vremenu dok je NDC bio bez dispečera, došlo do bilo kakvog ispada sistema moglo da dovede do teških posljedica.

“U takvoj situaciji ne bi imao ko da manipuliše sistemom i daje instrukcije i naloge. Skandalozno je i neprihvatljivo da je sistem, zbog nečije neodgovornosti, ostao toliko vremena ugrožen”, naglašavaju izvori Pobjede.

Prema njihovim riječima, sumnja se da je ovaj incident bio svojevrsna bunta dispečera u CGES-u koji su ranije poslali izvršnom direktoru pismo sa zahtjevom za povećanjem plata.

“Navodno su tražili da im se koeficijenti usklade sa ostalim elektroenergetskim kompanijama – Elektroprivredom Crne Gore (EPCG) i Crnogorskim elektrodistributivnim sistemom (CEDIS)”, kažu naši izvori.

Upozoravaju da je situacija koja se desila težak kriminalni akt, „jer kontrola elektroenergetskog sistema ne smije da ostane ni na trenutak bez nadzora dežurnih službenika“.

“Neprihvatljivo je da neko ostavi sistem toliko vremena bez ikakve kontrole. To je strašno. To je ogromna odgovornost, jer da je došlo i do najmanjeg ispada bilo bi narušeno napajanje čitave Energetske zajednice, organizacije čiji je konstituent i Crna Gora”, kažu oni.

Energetska zajednica je međunarodna organizacija osnovana u oktobru 2005. godine u Atini, a ugovor je stupio na snagu u julu 2006. godine, povezujući, kako se navodi na sajtu CGES-a, Evropsku uniju, sa jedne strane, i zemlje Jugoistočne Evrope i Crnomorskog regiona, sa druge.

Energetska zajednica, kako piše, ima osam sporazumnih strana: Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Kosovo, Sjevernu Makedoniju, Moldaviju, Srbiju i Ukrajinu. Među osnivačima Zajednice, navodi se, bili su i Bugarska, Rumunija i Hrvatska, ali su izašle nakon što su postale članice EU.

Evropska unija je, takođe, sporazumna strana i ona nominuje potpredsjednika Zajednice. Na sajtu CGES-a piše da sada 19 zemalja članica EU ima status učesnice, dok su posmatrači Gruzija, Jermenija, Norveška i Turska.

Izvori Pobjede nemaju informaciju da li je neki dispečer odgovarao zbog incidenta u NDC-u, a o tome je, kako kažu, raspravljano i na sjednici Odbora direktora CGES-a.

Pitanja povodom teškog incidenta u NDC-u uputili smo CGES-u i Elektroenergetskoj inspekciji.

Nacionalni dispečerski centar (NDC), kako piše na sajtu, organizacioni je dio CGES-a, koji je zadužen za operativno upravljanje elektroprenosnim sistemom i, kako se navodi, „u tu svrhu opremljen savremenom opremom za akviziciju podataka iz svih objekata prenosne mreže“.

“Nadzor i upravljanje sistemom vrši se permanentno (24/7) iz kontrolne sale NDC-a. Služba za operativno upravljanje, plan i razvoj EES-a, kao težište NDC-a, neposredno obezbjeđuje koordinisan i siguran rad sistema”, ističe se na sajtu CGES-a.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)