Kako napisati sastav na određenu temu, sastaviti pjesmu, analizirati lektiru ili neko djelo? Kako odgovoriti na pitanje na testu? Ukoliko imate telefon svaki problem je riješen. Ne morate da se trudite, istražujete, razmjenjujete mišljenje sa vršnjacima. ChatGPT će to uraditi za vas. Tako sve češće razmišljaju naši đaci koji u vještačkoj inteligenciji vide saveznika koji im skraćuje vrijeme provedeno sa knjigom. Problem postaje veći kada se to koristi za prepisivanje na testovima i kontrolnim zadacima.
Iz Ministarstva prosvjete kažu da im se profesori do sada nijesu žalili na taj problem. Ističu da su prošle godine inicirali školskim odborima da djelimično zabrane telefone, što je već pokazalo dobre rezultate. Iz Ispitnog centra naglašavaju da su pravila za prepisivače pooštrena i da će oni koji na eksternim testiranjima budu uhvaćeni da koriste mobilne, biti automatski udaljeni.Svi benefiti vještačke inteligencije koji u mnogome olakšavaju život čovjeka, ukoliko se zloupotrijebe mogu nam se obiti o glavu. Sudski vještak informaciono-tehničke i telekomunikacione struke Marko Lakić za Portal RTCG kaže da je problem zloupotrebe AI za prepisivanje veoma loša jer demotiviše djecu da čitaju, uče, razmišljaju i na kraju putem domaćeg ili kontrolnog rada iskažu svoje mišljenje.
“U ovom redosljedu je potpuno nebitno da li je to mišljenje ispravno ili pogrešno, tj. da li je neki zadatak urađen tačno ili netačno. Prilikom korišćenja vještačke inteligencije djeca se kriju iza nekog drugog, u konkretnom slučaju iza vještačke inteligencije. Na takav način gube svoje ja, samopouzdanje, kritičko razmišljanje, a samim tim i sebe. Ukoliko nešto ne uradimo po tom pitanju slijede nam generacije jednoumaca, jer će svi misliti onako kako im vještačka inteligencija kaže”, upozorava on.
Za Portal RTCG naglašava da i pored toga što je vještačka inteligencija nevjerovatno razvijena i dobra, i ona ima puno mana.
“U saradnji sa kolegama koji su u mom timu smo davali neka nelogična i nesvakidašnja pitanja raznim čatovima sa vještačkom inteligencijom i dobili smo dosta pogrešnih odgovora. Naivni korisnici vještačke inteligencije ne umiju da odvoje tačne od pogrešnih odgovora, jer oni najčešće i ne razmišljaju o odgovorima, već ih samo prepišu”, kaže on.
Marko Lakić (Foto: RTCG)
Da ne bi došlo do zaglupljivanja budućih generacija, Lakić naglašava da moramo puno raditi na edukaciji kako pravilno koristiti vještačku inteligenciju.
“Roditelji, moraju ograničiti korišćenje iste djeci kući i motivisati ih da domaće zadatke rade samostalno, bez upotrebe vještačke inteligencije”, objašnjava stručnjak.
Kaže da je odgovornost i na prosvjetnim radnicima.
“Prosvjetni radnici moraju više obratiti pažnju na regularnost izrade kontrolnih i pismenih zadataka i eksternih provjera znanja, zabraniti upotrebu mobilnih telefona i ostalih pomagala prilikom testiranja. Sa moje tačke gledišta ovo nam je najveći izazov, jer posljednjih pet do deset generacija učenika su većinu testiranja radili na ovakav način i dobijali ocjene koje uopšte nisu pokazatelj znanja naše djece”, ističe on.
Dodaje da tim za edukaciju u Mensi Crne Gore planira projekat o pravilnom korišćenju vještačke inteligencije.
“Projekat bismo radili u saradnji sa našim partnerima iz još pet država. O tome više ukoliko nam projekat prođe. Do tada, radimo sa manjim krugom naše djece što najbolje možemo i rezultati su vidljivi”, kaže naš sagovornik.
Ministarstvo nije imalo pritužbe nastavnika na zloupotrebu vještačke inteligencije
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija nije imalo pritužbi nastavnika da učenicima domaće zadatke ili odgovore na kontrolne rješava vještačka inteligencija, saopšteno je Portalu RTCG iz tog resora.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (Foto: TVCG)
Naglašavaju da su uprkos brojnim beneftima AI koji se jako dobro mogu iskoristiti u cilju unapređenja obrazovnog procesa, postoje brojne potencijalne zloupotrebe.
“Upotreba vještačke inteligencije je pitanje za čitav svijet. Chat GPT je aplikacija, inteligentni virtuelni asistent koji je uvijek spreman da odgovori na sva vaša pitanja, koja se uveliko upotrebljava i predstavlja veliki problem u svim segmentima obrazovanja. Jedini način je suzbijanje njene upotrebe i poštovanje pravila akademskog pisanja radova u smislu da moraju da se navode reference ili da se u toku časova zadaju pisanja eseja i slično”, navode iz Ministarstva.
Najčešće zloupotrebe se dešavaju uz pomoć mobilnih telefona.
“Iz tih razloga je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija uputilo u novembru prošle godine inicijativu školskim odborima svih obrazovno-vaspitnih ustanova u Crnoj Gori da razmotre mogućnost djelimične zabrane upotrebe mobilnih telefona u osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori”, navodi se u odgovoru.
Inicijativa se poziva na izvještaj Agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu UNESCO, u kojem se navodi da je prekomjerna upotreba mobilnih telefona vrlo često povezana sa lošijim postignućima učenika, te da je upućen globalni apel vezan za ograničenje ili zabranu upotrebe mobilnih telefona u obrazovnim ustanovama.
Dodatno, na nivou Crne Gore postoje škole koje su već usvojile pravilnike koji se odnose na potpunu ili djelimičnu zabranu upotrebe mobilnih telefona u prostorijama škola i školskim dvorištima.
“Pozitivne efekte ove odluke potvrdili su kako nastavnici i roditelji, tako i sami učenici”, navodi se u saopštenju.
Od posebnog značaja je, kako su naveli, kreiranje internih pravila i precizno definisanje okolnosti u okviru kojih učenicima treba obezbijediti direktnu i neometanu komunikaciju sa roditeljima (hitni slučajevi, zdravstveni razlozi ili druge potrebe koje podrazumijevaju hitnu reakciju), kao i da je neophodno učenicima omogućiti korišćenje mobilnih telefona u slučajevima kada su oni neophodni za realizaciju nastavnih aktivnosti što definiše predmetni nastavnik.
Ispitni centar: Ko bude koristio telefon na testiranjima biće automatski udaljen
Budući da je prošle godine eksternu maturu obilježio skandal zbog masovnog prepisivanja, iz Ispitnog centra su ove godine definisali pravila ponašanja koji podrazumijevaju automatsko udaljavanje sa ispita svakog učenika koji koristi i mobilni telefon i druge elektronske uređaje.
Na pitanje kako će kontrolisati prepisivanje na eksternoj maturi odgovorili su nam da su uradili tri nova pravilnika za eksterne provjere znanja.
“Dva za srednje škole: za polaganje maturskog ispita za učenike gimnazije i polaganje stručnog ispita za učenike koji nastavljaju školovanje, jedan za osnovne škole: testiranje učenika na kraju II ciklusa i provjeru znanja na kraju III ciklusa osnovne škole “, navodi se u odgovoru.
Definisano je da je direktor odgovoran za zakonitost sprovođenja ispita u školi, a nastavnik koji je test- administrator je odgovoran za zakonitost sprovođenja ispita u ispitnom prostoru- učionici.
“Zvanično su dva test-administratora od kojih je jedan i druge škole, a drugi je iz matične ustanove i oni će biti plaćeni za taj rad”, naveli su iz IC.
Definisane su tačno povrede pravila ponašanja.
“Na primjer, ako učenik ometa rad, biće opomenut, a ako to ponovi, biće udaljen sa ispita, dok ako koristi mobilni telefon i druge elektronske uređaje automatski se udaljava sa ispita. Novina je da ono što budu ocjenjivači kada budu pregledali testove u Ispitnom centru, ono što na korici testa obrazlože da je prepisano, smatra se dokazom i takav test se vrednuje ocjenom nedovoljan (1)”, kazali su nam iz Ispitnog centra.
Novina je i da se ispit može organizovati u drugom prostoru koji nije učionica, pa će ove godine pilotirati projekat da se u pojedinim školama u Crnoj Gori, ispit održi u drugim prostorima
“Za provjeru znanja na kraju III ciklusa osnovne škole (mala matura) smo uočili problematiku da su bili plaćeni samo glavni ocjenjivači. Zahvaljujući sredstvima koje je obezbijedilo Ministarsrvo prosvjete, nauke i inovacija, biće plaćena i druga dva ocjenjivača- člana komisije”, kazali su nam iz Ispitnog centra.
Mi uvodimo tablet u učionice, dok ih razvijene zemlje izbacuju
Kada govorimo o vještačkoj inteligenciji ne možemo, a da ne pomenemo upotrebu informacionih tehnologija u obrazovanju. Lakić navodi da su neke mnogo razvijenije zemlje od nas kao što su Švajcarska, Danska, Holandija prije dvadesetak godina uvele tablete i računare u škole.
Preporučeno
“Danas su oni svjesni da je to dovelo do pogoršanja znanja i to danas uklanjaju kao veliko zlo. Oni su to uveli prije dvadesetak godina i sada vide posljedice, dakle mi uvodimo ono što oni miču. Možda i mi za 50-70 godina shvatimo da to nije valjalo. Ne možemo se naučiti na tuđim greškama, moramo na svojim. E to se zove upornost i istrajnost”, kaže Lakić.