Portal Standard je prije više od mjesec dana od Skupštine tražio dostavljanje podataka o platama poslanika i njihove aktivnosti, međutim ti podaci su i dalje u fazi procedure i na čekanju, kako nam je rečeno iz nadležne skupštineske službe.
No, pregledom javno dostupnih podataka, koje je objavio CGO, može se vidjeti koliko su pojedini poslanici bili neaktivni u prvoj polovine ove godine na zasjedanjima Skupštine.Čak pet poslanika/ca nije uzelo riječ u plenumu niti jednom.
U pitanju su Seid Hadžić, Gordan Stojović i Nađa Laković iz PES-a i Artan Čobi iz Albanske alternative, uz napomenu da je troje od ovih pet poslanika/ca mandat započelo sredinom novembra 2023. godine (Stojović, Laković, Čobi). Na listi najneaktivnijih ubjedljivo dominiraju poslanici/e parlamentarne većine, primarno PES-a, a zatim i NSD-a.
Iako su uredno svakog prvog u mjesecu plaćeni da rade svoj posao i za taj posao primaju za crnogorske prilike enormne plate, ovih pet poslanika nije našlo za shodno da uzme učešća ni u jednoj od rasprava.
Još poraznije zvuči da se nijesu javili za riječ, kada je na dnevom redu prije dva dana bila upravo rasprava o Nacrtu Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, jer im očigledno odgovara da ne rade ništa, a da primaju još veće plate.
Tako će recimo Artan Čobi iz Albanskog foruma ukoliko se ovaj zakon izglasa primati preko 4.000 eura, a da nije progovorio ni jednu jedinu riječ.
No, da ne griješmo dušu i samo prozivamo Čobija, koji nije usamljen u svojoj poslaničkoj uspavanki, jer tu su još Gordan Stojović iz PES-a koji će po novom zakonu primati 2.300, a da se nijednom nije javio za riječ.
Preko 2.000 eura primaće Seid Hadžić takođe iz PES-a, opet bez ijedne sekunde provedene u raspravi.
U skupštinskoj sali postoje i oni koji su uzeli učešća, ali se to, vjerovali ili ne, mjerilo u sekundama.
Osim ovih pet poslanika/ca koji su prećutali u plenumu svoj dosadašnji mandat, sljedeći po pasivnosti je Vladimir Bakrač iz PES-a, a nakon kojeg je interesantno, za svega sekundu manje, Boris Pejović, poslanik PES-a i potpredsjednik Skupštine Crne Gore, kod kojeg se očitava i najveća nesrazmjera u zaradi i aktivnosti u plenumu. U svega dva zabilježena izlaganja, od čega je jedno obraćanje od 27 sekundi na konstitutivnoj sjednici, ukupno je govorio minut i trideset dvije sekunde, dok je njegova februarska zarada iznosila 2,171.79 eur, pokazuju podaci CGO.
Naravno i njima, kao i poslanicima na trajnom odmoru u skupštinskoj sali biće uvećane plate za 30 posto.
Preporučeno
Ukoliko Nacrt Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru prođe u Skupštini biće to još jedna potvrda da se u Crnoj Gori najviše isplati biti političar i da će mnogi moći da primaju vioke plate, a ne rade ništa.